Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kdo je na druhé straně monitoru?

  vydáno  •  Bezpečnost · Internet · Ochrana soukromí

  Milí kamarádi, zrovna včera jsem viděl na Seznamu video, které se mnou opravdu zatřáslo, pokusím se vám v tomto článku vysvětlit proč.

  je za dveřmi nebezpečí? , © verbum

  Každý ví, jak rodiče říkají: „Nebav se s cizími lidmi!“, „Když tě někdo zve do auta, že tě sveze, nikdy nenasedej a raději uteč!“ atd. To každý slyší a často si říkáme, jak se ti rodiče zbytečně bojí, přece nejsem tak hloupý, abych něco takového udělal.

  Dnes jsme na internetu a rádi chatujeme, neboť se nám to zdá lepší. Navazovat přátelství a vztahy přes internet je jednoduché.

  Vžijte se do situace takového chlapce, kterému je 12 let. Na chatu jej osloví stejně starý kluk a chce se kamarádit. „Ano, huráááá! Stejně starý kluk a pěkně se s ním píše, také má takové problémy jako já...“ Píšou si o všem, kam chodí do školy, kde bydlí, jaký má kamarády atd. A jako „dobří kamarádi“ i o tom, jak se jejich těla mění. „Co si vyměnit své nahé fotky, ale ty musíš první, já se totiž stydím.“ Trošičku zaváhá, ale je to kamarád, a tak fotku pošle.

  Později se kamarád promění ve vyděrače: „Pošli další, pokud nepošleš, tak fotku, na které jsi ty, pošlu do tvé školy!“

  Kluk se dostává do situace, kdy je opravdu na pokraji zoufalství: „Rodičům to říci nesmím, ti by mě zabili. Kamarádi se mi vysmějí... Co mám dělat?“

  Myslíš si, že je to příběh, který se ti stát nemůže? Nikdy nevíš, kdo je ne druhé straně za monitorem. Zdá se ti, že dospěláci moc přehánějí? Že správci chatu jsou nespravedliví? Přece se chci bavit a poslat svou fotku! To přece není nic špatného, když je to kamarád...

  Tvé příjmení, adresa, telefon, e-mail je tvé soukromí a nikomu ho nedáš! Ale stejně tak bys měl střežit i svůj obličej a své tělo a své fotky nikomu neposílat!

  Dnes už bychom bez zdravého rozumu do auta k cizímu člověku nesedli a je to moc dobře, že jsme opatrní. Buďme ale obezřetní i ve světě internetu. Tvá fotka, kterou dáš na web nebo někomu pošleš, je na webu jednou pro vždy. Pamatuj, že tvé tělo patří jen tobě. Nenech tvé tělo zneužívat na webu. Jako bys nikoho nenechal na tebe sahat, tak se chraň i na webu.

  Občas jako správce se setkávám s tím, jak lehce dáváš své údaje a jak lehce jsi ochotný poslat i svou fotku. Jak je to v dnešní době lehké někoho využít, vydírat atd.

  Předkládám zde i video, které mě přinutilo napsat tento článek, třeba vás video přesvědčí, že byste měli být opatrnější. Třeba vás osloví, pokud se tak stane, prosím, sdílejte je dál...

  www.stream.cz/seznam-se-bezpecne/10025479-na-hory

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (19)

  Příspěvek z 23. ledna 2020 v 10:18.
  Alpina v něm napsal:

  Elektronický svět co se týče nástrah, je složitější než reálný svět. A je smutné kolik bylo, je a bude vydíraných dětí.:-c!!!

  verbum v něm napsal:

  Morell souhlasím s Tebou ale tady nejde o seznam, ale o ty kterých se to týká, proto jsem to sem dával...

  Morell v něm napsala:

  Mne více šokovalo, když Seznam, který tyto videa točí, úplně na svých diskuzích zrušil všechny správce stolů (kteří byli alespoň částečnou zárukou pořádku) a ze všech témat se pak stala jedna velká erotická seznamka bez jakékoliv diskuze na dané téma, moderace i bez limitů slušného chování.
  Seznam během pár dní tak ztratil přes 20 000 uživatelů, když přeměnil Lidé.cz protože zrušil jakoukoliv kontrolu diskuzí, smazal všechy nástěnky a všechny profily začaly vypadat jako na seznamce.
  A ještě má tu drzost nás upozorňovat na nebezpečnost internetu. :-Q