Alíkovina

Kdo je svatý Mikuláš?

vydáno  •  Vánoce

Slavíme adventní dobu a k adventu patří také 5. prosince. Kdo v tento den večer chodí, ví i ten nejmladší čtenář Alíkovin. Já bych se chtěl s Vámi v tomto článku zastavit u toho, kdo to Mikuláš vlastně byl a proč si ho připomínáme.

očekávání , © verbum

Kdo to byl Mikuláš?
Mikuláš se narodil kolem roku 280 do křesťanské rodiny v římské provincii v Asii. Jeho rodina se zabývala rybařením, proto je zřejmě i patronem rybářů. Byl znám svým dobrým srdcem. Stal se biskupem na území dnešního Turecka v městě Myra. V období, kdy vládnul císař Dioklecián, byli křesťané pronásledováni. Biskup Mikuláš byl v tomto období vyhnán a také vězněn. Později se vrací zpět do Myry, kde je stále biskupem. Mikuláš proslul svým milosrdenstvím vůči všem lidem. Vykupoval otroky a pouštěl na svobodu. Zastával se odsouzených na smrt. Biskup Mikuláš zemřel ve vysokém věku s pověstí svatosti 6. prosince 350.

Svatý Mikuláš
Byl znám svou dobrotou a láskou, proslul svou milosrdnou láskou ke všem, kteří za ním přicházeli. Jeho život je protknut legendami. Tu nejznámější Vám zde napíši.
Svatý Mikuláš se proslavil také tím, že nechával přezkoumávat rozsudky smrti a zachraňoval nespravedlivě odsouzené před popravou. Tak vznikla i legenda o šlechtici a jeho třech dcerách.

Legenda o šlechtici a jeho třech dcerách
Jde o jednu z legend o sv. Mikulášovi, která se dochovala. Zchudlá rodina se dostala do dluhů a vše směřovalo k tomu, že otec skončí ve vězení pro dlužníky a dcery budou prodány a odvlečeny do veřejných domů. K tomu však nedošlo zásluhou sv. Mikuláše, který hodil oknem po jednom sáčku se zlaťáky. Rodina díky tomu unikla z dluhů a zbylo i na věno. Proto se vždy předvečer svátku svatého Mikuláše připomínáme jeho milosrdenství a lásku tím, že k nám přichází Mikuláš a obdarovává nás.

Mikuláš, anděl a čert
V naší tradici se k Mikuláši přidávají ještě pomocníci anděl a čert. Čert je ten, který nám připomíná, co se nám nepovedlo. Mikuláš a jeho pomocník anděl nám připomínají odpuštění a možnost nového začátku.
Proto jsem se vždy jako malý na Mikuláše těšil, ale zároveň jsem se i bál. Neboť člověk se snaží být hodný, ale dokáže být i zlý. Pokaždé jsem čekal, ale většinou se strachem.
Když odcházeli, tak jsem byl plný odhodlání a plný slibů, že budu poslouchat, plnit své povinnosti, pomáhat doma atd. Jak dlouho mi to vydrželo? Většinou do Ježíška, neboť jsem se v tomto adventním čase opravdu snažil být hodný a pomáhat.

Jak dlouho předsevzetí, které si dáte, vydrží Vám?

Těším se na Vaše komentáře.

Verbum

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (8)

Příspěvek z 27. listopadu 2018 ve 13:49.
VeverkaČiperka123 v něm napsala:

A předsevzetí většinou nemám nebo na ně zapomenu, takže vydrží tak dva dny :-D

Příspěvek z 26. listopadu 2018 v 19:28.
verbum v něm napsal:

Děkuji za názor

Příspěvek z 26. listopadu 2018 ve 12:26.
Májuška96 v něm napsala:

Já si předsevzetí nikdy nedávám, protože vím, že bych to stejně nevydržela. :-)

Jinak opět máš moc krásný článekR^:-3