Mikuláš (Nicolaos) byl katolický biskup, který žil ve 3. a 4. století. Proslavil se především svou štědrostí a chráněním nespravedlivě odsouzených a křesťanů, kteří byli v jeho době pronásledováni císařem Galeriem.
I on sám byl na čas ve vězení, kde si vytrpěl svoje. Jeho rodina se podle pověsti živila lovem ryb a i svatý Mikuláš v tomhle řemeslu pokračoval.
Přesný rok jeho úmrtí známý není, ale den ano: 6. prosince. Právě v předvečer tohoto dne navštěvuje děti známá trojice: Mikuláš, čert a anděl. Chodí po domech a rozdávají hodným dětem sladkosti. Tento zvyk se rozšířil z Německa, kde vznikl už v 10. století.
mikuláš na internetuNa webu najdete nejen další zajímavosti o postavě sv. Mikuláše, ale i básničky: www.ceske-tradice.cz, wikipedie - heslo Svatý Mikuláš. |
Tradice se krajově i národostně liší, ale jsou velmi pestré. Součástí většiny je rozdávání dárků dětem. Například v Americe se z Mikuláše odvodil Santa Claus.
Svatý Mikuláš a jeho uctívání"Poměrně brzy po smrti začal být biskup Mikuláš ustíván jako světec, nejprve na Balkáně a potom mezi slovanskými národy ve východní Evropě... A právě v pavoslavném Rusku se stal Mikuláš jedním z nejdůležitějších světců a zároveň zemským patronem. Také poslední rusky car se jmenoval Mikuláš. Kolem 10. - 11. století se začal Mikulášův kult šířit i v západoevropských zemích, především zásluhou normanských mořeplavců, kteří ho přijali za svého patrona jako ochránce námořníků. Záhy uctívali sv. Mikuláše ve Francii, ve 12. století v Německu a o století později i v českých zemích. V celé Evropě se vyprávěla pověst o námořnících, které sv. Mikuláš zachránil před smrtí na rozbouřeném moři. Ani světec se však při svém zázraku nevyhnul mořským vlnám a nezůstala na něm nit suchá. Proto námořníci dodnes uctívají tzv. mokrého Mikuláše..." Z knihy České zvyky a obyčeje, kterou napsala Alena Vondrušková a ilustrovala Kamila Skopová. V edici oko vydalo nakladatelství Albatros |