Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kdo je to vlastně ten Mikuláš?

  vydáno  •  Škola a poznání · Vánoce
  Tuhle otázku jsem jako malá neustále pokládala počátkem prosince mamince. Většina malých dětí v určité chvíli začíná pochybovat o jeho existenci. Rozhodla jsem se vám prostřednictvím Alíka tajuplného muže s šedivými vousy a zlatou berlou trochu priblížit.

  © Libor Teichmann, MAFA

  Mikuláš (Nicolaos) byl katolický biskup, který žil ve 3. a 4. století. Proslavil se především svou štědrostí a chráněním nespravedlivě odsouzených a křesťanů, kteří byli v jeho době pronásledováni císařem Galeriem.

  I on sám byl na čas ve vězení, kde si vytrpěl svoje. Jeho rodina se podle pověsti živila lovem ryb a i svatý Mikuláš v tomhle řemeslu pokračoval. 

  Přesný rok jeho úmrtí známý není, ale den ano: 6. prosince. Právě v předvečer tohoto dne navštěvuje děti známá trojice: Mikuláš, čert a anděl. Chodí po domech a rozdávají hodným dětem sladkosti. Tento zvyk se rozšířil z Německa, kde vznikl už v 10. století.

  mikuláš na internetu

  Na webu najdete nejen další zajímavosti o postavě sv. Mikuláše, ale i básničky: www.ceske-tradice.cz, wikipedie - heslo Svatý Mikuláš.

  Asi každému malému dítěti proběhne mráz po zádech při spatření ušmudlaného a zlobivého čerta, ale není se čeho bát. Od toho je tu přece Mikuláš s andělem, aby rozdávali radost a chránili nás před zlem, jako je občas čert.

  Tradice se krajově i národostně liší, ale jsou velmi pestré. Součástí většiny je rozdávání dárků dětem. Například v Americe se z Mikuláše odvodil Santa Claus.

  Svatý Mikuláš a jeho uctívání

  České zvyky a obyčeje"Poměrně brzy po smrti začal být biskup Mikuláš ustíván jako světec, nejprve na Balkáně a potom mezi slovanskými národy ve východní Evropě... A právě v pavoslavném Rusku se stal Mikuláš jedním z nejdůležitějších světců a zároveň zemským patronem. Také poslední rusky car se jmenoval Mikuláš.

  Kolem 10. - 11. století se začal Mikulášův kult šířit i v západoevropských zemích, především zásluhou normanských mořeplavců, kteří ho přijali za svého patrona jako ochránce námořníků. Záhy uctívali sv. Mikuláše ve Francii, ve 12. století v Německu a o století později i v českých zemích. V celé Evropě se vyprávěla pověst o námořnících, které sv. Mikuláš zachránil před smrtí na rozbouřeném moři. Ani světec se však při svém zázraku nevyhnul mořským vlnám a nezůstala na něm nit suchá. Proto námořníci dodnes uctívají tzv. mokrého Mikuláše..."

  Z knihy České zvyky a obyčeje, kterou napsala Alena Vondrušková a ilustrovala Kamila Skopová. V edici oko vydalo nakladatelství Albatros

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (35)

  Příspěvek z 25. prosince 2009 v 11:37.
  kely78 v něm napsal:

  coooo?

  jakto že je 4 ledna pondělí22

  Příspěvek z 5. prosince 2009 ve 21:04.
  mirsule v něm napsal:

  mikulas

  Jednou jsem zatahala certa za ocas (a to poradne) a vubec nekricel 27 vlasne si toho vubec nevsimnul 24

  Příspěvek z 4. prosince 2009 v 8:47.
  bonnie12 v něm napsal:

  oalala

  v dětství tomu věříme, až jsme velcí ne ..
  V sedmé třídě budete chodit za čerta,anděla a mikuláše ... je to celkem sranda ..
  Ale i po ulici chodit je také zábava ...

  ( www.wickymorce.blog.cz ) jukni te se a zanechte koment 4