Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kdo má těžší život?

  vydáno  •  Vztahy
  Rodiče to s námi mají občas těžké. Proč jim to neulehčit?

  Ilustrační snímek, © Profimedia.cz

  Otevřela jsem první stránku Alíkovin. Je plná předprázdninových článků. Pochopitelně, všichni se na ně těšíme. Ale rodiče v létě prázdniny nemají. I v létě se o vás starají a chodí do práce - což také dělají pro vaše pohodlí. 

  Když přijdou večer unavení po náročném dni domů, jdou s vámi vyřizovat papírování ohledně kroužků, táborů, maminka vám uvaří dobrou večeři a připraví svačiny, tatínek vám pomůže s úkoly. Pak se jich zeptáte, jestli můžete na víkend pryč. Přijde vám nesmyslné, jakou salvou dotazů vás zasypou: S kým? Kam? Budete pod dohledem něčích rodičů? Pokud vám to zakáží z jakéhokoliv důvodu, urazíte se a odejdete do pokojíčku. Ale oni o vás mají jen starost. Snaží se zabránit, aby se vám cokoliv stalo. Snaží se, abyste měli prostor ještě před prázdninami vylepšit známky. Takhle se ale začnou mračit nad vaší reakcí a žádost mladšího bratříčka o štěňátko rovnou zamítnou. 

  Potom tu čtu Alíkoviny, ve kterých jsou autoři rozesmutnění, že nesmí mít ani křečka. Ale rodiče to mají podstatně těžší než my. V tomhle věku nám občas připadá, že škola je peklo a celý svět nám padá na hlavu. Oni toho mají víc.

  Například moje maminka. Vstává o dvě hodiny dřív, než já. Tou dobou ještě mnoho lidí klidně spí. Stihne nám všem udělat snídani a odejde do práce. Vrací se až navečer a stará se o domácnost. Uvaří jídla na celý příští den a vyčerpaná jde kvůli tomu všemu spát tak pozdě, že se do ranního vstávání snad nemůže vyspat. Ze sezení nad fakturami v práci jí bolí záda a oči a její partner má své vlastní starosti, nemá čas jí pomáhat. 

  Asi zvlášť klukům budou domácí práce připadat podřadné, ale uznejte - sami je děláte s nevolí. Vaše maminka je nemá ráda o nic více, než vy. A přesto je pro vás každý den odbude, abyste žili v přehledné a čisté domácnosti. Nebylo by hezké jí od toho někdy pomoci? Vždycky, když moje maminka přijde domů z práce a vidí, že to u nás vypadá o něco lépe, než když ráno odešla, má radost. Stačí uklidit nádobí a po škole se zdržet deset minut plením na skalce. Ale většinou já nebo sestra uděláme i to ostatní, do čeho se nikomu moc nechce - vyluxujeme, zalijeme květiny, uděláme svačiny. Bráška je ještě malý, ale až vyroste, taky ho „zapřáhneme.“ Mě docela baví vařit, ale na to se musím ptát předem, takže to nebývá překvapení. Když pak maminka přijde a vidím, jakou má radost, cítím se hned lépe. Taky má čas si odpoledne trochu zdřímnout nebo pozvat sousedku na kávu. 

  Nebylo by hezké, kdyby svým rodičům péči takhle vraceli všichni - aniž by za to očekávali kapesné nebo nějaká zvláštní povolení? Nemusí zrovna být Den matek. Zkuste to. Je to hezký pocit.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 30. června 2015 v 15:25.
  -_-marketka v něm napsala:

  tvoje máma to má dobrý

  .... není zas tak hrozný sedět v kanceláři :(
  kdyby byla uklízečka nebo tak něco tak má teprve co dočinění s bolestí

  Příspěvek z 28. června 2015 ve 13:55.
  ES v něm napsala:

  Díky

  Mě taky hodně baví vaření, ale u ostatního to pokulhává. Asi se nad sebou musím trochu zamyslet a teď o prázdninách bych mohla mamce trochu pomoct 16, takže dík za článek.

  Příspěvek z 28. června 2015 ve 13:48.
  zanulka11 v něm napsala:

  ok

  Souhlasím s tebou41212625161076