Alíkovina

Kdo vyhrál v soutěži Nejkrásnější Vánoce 2009?

vydáno  •  Co nového u mě!
Velké díky každému, kdo našel čas a náladu a zapojil se do 4. ročníku výtvarné soutěže Nejkrásnější Vánoce. Redakci zaplavilo rekordních 2015 prací! Soutěž vyhlásila redakce MF DNES společně se serverem Alík.cz. Po zkušenostech z minulých let jsme k rozhodování o nejlepších obrázcích přizvali výtvarnici Marii Brožovou z Galerie Pastelka.

Nejkrásnější Vánoce 2009, © Markéta Tučková, 15 let

Aby bylo rozhodování o výhercích přece jen o fous spravedlivější, rozdělili jsme i letos soutěžící do kategorií podle věku (1-6, 7-11 a 12-15 let).

Do soutěže jsme letos dostali rekordních 2 015 obrázků. Posílali nejen jednotlivci, ale také děti ze škol a školských zařízení (164). Každý den přinášela pošta další a další obálky. Náš pracovní stůl v redakci pod záplavou obrázků nebyl téměř vidět.

Zapojilo se 71 mateřských a 113 základních škol, dále 24 mateřských a základních škol, mnoho školních družin, 6 praktických a speciálních škol. Nezahálela ani řada výtvarných kroužků či základních uměleckých škol.

galerie pastelka zve

Až do pondělí 21. prosince můžete vidět patronku soutěže Marii Brožovou při práci přímo v království jejích obrazů - v Galerii Pastelka nedaleko Staroměstského náměstí. Více v kalendáři akcí

Vyhodnocení prací probíhalo dvoukolově. Nejprve byly vybrány ze všech zaslaných obrázků ty, které jsou zveřejněny na webu. Pak následovalo rozdělení obrázků podle věkových kategorií.

Bohužel, u některých prací chyběl údaj o věku autora. Jiné obrázky zase nesplnily základní zadání soutěže, například byly větší, než maximální povolený rozměr (A4). Z nejhezčích obrázků (téměř 400) jsme připravili obrázkové galerie na serveru Alík. Zároveň se některé obrázky objeví u článků podle tématu.

Navíc jsme pro všechny, kteří rádi tvoří, připravili Alíkův výtvarný nápadník, tedy přehled zajímavých výtvarných technik, které se v soutěži objevily a rady, jak i vy můžete podobný obrázek udělat.

Odměny pro vítěze

Odměny pro vítěze mají vlastně dvě části. Tou první je otištění vítězných obrázků v deníku MF DNES v sobotu 19. prosince 2009 a druhou je vždy celý balíček cen. Jejich podrobný rozpis podle kategorií najdete u vyhlášení soutěže - čti Nakreslete Vánoce - pravidla

Jako bonus pro vítěze připomínáme, že přehled vítězných prací vyjde také 23. prosince v Magazínu DNES a pak ještě v pondělí 28. prosince 2009 v příloze ONA, která je součástí Mladé fronty DNES.

Galerie vybraných obrázků podle věku autorů

Jak to měla porota těžké, můžete posoudit sami. I vám nabízíme galerie obrázků roztříděné podle věku autorů:

A v tuhle chvíli už se dostala ke slovu porota, v které zasedli zástupci serveru Alík.cz (Radka Páleníková a Petra Hanzelková) společně se zástupci projektu Obhajoba pastelky (patronka letošního ročníku soutěže, výtvarnice Marie Brožová a Martin Brož).

Marie Brožová, galerie Pastelka

Patronka soutěže Nejkrásnější Vánoce 2009

V průběhu pěti let svého projektu Obhajoba pastelky jsem stála u vyhodnocování mnoha výtvarných soutěží, ale ještě nikdy nebylo rozhodování tak těžké!

Úroveň prací ve všech věkových kategoriích byla velmi vysoká a vyrovnaná. Velikou radost mi udělali učitelé, kteří pro myšlenku této soutěže dokázali nadchnout celé třídy. Přestože žáci měli na tvorbu obrázku omezené množství času, dostaly se některé jejich práce díky nápaditosti i pracnosti do nejužšího výběru mezi oceněné.

Děkuji všem, kteří se soutěže zúčastnili - svým způsobem vyhráli všichni, protože dokázali překonat ostych i přirozenou lenost a vytvořili krásné obrázky, na kterých bylo vidět, že je kreslili a malovali s radostí.

Marie Brožová se stala patronkou soutěže Nejkrásnější Vánoce.Tou radostí jsme se nakazili i my, všichni členové poroty, a nad atmosférou "nejkrásnějších Vánoc" viděných očima dětí i pro nás začal ten pravý vánoční čas.

I. kategorie 1 – 6 let

 1. Adámek Holaň, 5 let, Chomutov, Nejkrásnější Vánoce jsou, když jsme všichni pohromadě
 2. Klára Faturová, 6 let, Hlučín, Dárky čekají
 3. Karolína Polednová, 5 let, Doksy, Všichni jsou doma
Nejkrásnější Vánoce - 155

Adámek Holaň, 5 let, Chomutov, Nejkrásnější Vánoce jsou, když jsme všichni pohromadě

Dárky čekají - 331

Dárky čekají - 331

Všichni jsou doma - 179

Všichni jsou doma - 179

II. kategorie 7 – 11 let

 • Radka Janků, 10 let, Nejdek, Vánoční svátky v našem bytě
 • Anežka Jičínská, 7 let, Moravské Budějovice, Vánoční hrátky
 • Adéla Brucknerová, 10 let, Nejdek, Nadílka pro všechny
Vánoční svátky v našem bytě - 107

Radka Janků, 10 let, Nejdek, Vánoční svátky v našem bytě

Vánoční hrádky - 333

Vánoční hrádky - 333

Nadílka pro všechny - 319

Nadílka pro všechny - 319

III. kategorie 12 – 15 let

 • Markéta Tučková, 15 let, Litohoř, Jak se tvoří zima
 • Monika Doležalová, 13 let, Kralice nad Oslavou, Štědrovečerní večer – měl by se prožít s někým, koho máme nejraději
 • David Dvořák, 12 let, Štíhlice, Ulovím si kapra
Jak se tvoří zima - 332

Markéta Tučková, 15 let, Litohoř, Jak se tvoří zima

Štědrovečerní večer - 112

Štědrovečerní večer - 112

Ulovím si kapra - 321

Ulovím si kapra - 321

Speciální cena patronky soutěže Marie Brožové

(udělena bez ohledu na kategorie):
 • Julinka Drábková, 7 let, Zahrádky u České Lípy, Koňské Vánoce
Koňské vánoce - 190

Julinka Drábková, 7 let, Zahrádky u České Lípy, Koňské Vánoce

Výzva pro autory oceněných prací

Uvítáme, když nám o sobě napíšete víc (třeba se i trochu představíte, co vás baví, případně jakou máte přezdívku na Alíkovi). Nezapomeňte uvést své jméno a příjmení, případně název obrázku, s kterým jste vyhráli.

 • zkoušeli jste v této soutěži štěstí v minulých letech?
 • odkud jste se o soutěži dozvěděli?
 • účastníte se jiných výtvarných soutěží a s jakými úspěchy?
 • čím nejraději malujete, kde hledáte inspiraci?
 • jak dlouho jste svůj obrázek vytvářeli?
 • chodíte do výtvarného kroužku nebo si jen tak malujete doma?

Na vaše odpovědi se těšíme co nejdřív na adrese alik@alik.cz. Budeme rádi, když dospělí pomohou s odpověďmi předškolákům a ozvou se nám také. Rádi pak vaše odpovědi zveřejníme v Alíkovinách.

Kdo by vyhrál podle vás?

V úterý 22. prosince v Alíkovinách zveřejníme hlasovací galerii vybraných obrázků (okolo 100 nejlepších). V té pak budete moci hlasovat. Ten, kdo získá nejvíce vašich hlasů, obdrží dárkový balíček serveru Alík.cz. Hlasování bude probíhat od 22. 12. 2009 (od 12.00) do 6. 1. 2009 (16:00).

Autor: (9 let)
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (9)

Příspěvek z 30. prosince 2009 ve 14:17.
verius v něm napsal:

verius

jo jste fkt dobrý malíři blahopřeji vám16

Příspěvek z 29. prosince 2009 ve 12:18.
KARABADANGBARAKA v něm napsal:

KARAbADANGBARAKA

Dííííííííky 7 že 7 jste 77 VYBRALI 7 Dííííííííííky za první místo 4

Příspěvek z 27. prosince 2009 ve 21:35.
DenisNikis v něm napsal:

no a co že si vyhrála nikoho to tady nezajímá12