Alíkovina

Kdy bude zase pěkně teplo?

vydáno  •  Počasí

Občas se někdo zimomřivý zeptá, kdy už bude konečně zase pěkně teplo. Jenže je to ideální, když v únoru je teplo? A co se může stát, když je v únoru moc teplo?

Zlatý déšť se sněhem, © Pralinka2

Občas se zimomřiví lidé ptají, kdy už bude konečně zase pěkně teplo. Jenže je únor. Ano, v tropech mají teplo celý rok. Ale co u nás, je ideální, aby v únoru bylo teplo? Pranostika říká: „Únor bílý, pole sílí.“ A i jiné pranostiky říkají, že v zimě by měl být sníh, a když není, že to není dobře.

Teplo bylo například v únoru 2008. Dne 24. února bylo na některých místech České republiky dokonce přes 20 °C. A co následovalo? Již 1. března přišla bouřka s vichřicí s názvem Emma, pak se ochlazovalo, dne 19. března napadl první sníh a 21. března byl první den, kdy se ten rok dalo lyžovat. A po předchozím teplém počasí ten sníh napadl na rozkvetlé rostliny, keře a květiny.

Zlatý déšť se sněhem, © Pralinka2

A loni v roce 2017 sice mrzlo v lednu, ale již březen byl mimořádně teplý - a výsledkem bylo, že v druhé polovině dubna to všechno zmrzlo a byla špatná úroda ovoce a podobných věcí. 8=

Další problém je, že když v zimě není sníh, nedostane se při jeho tání do půdy dostatek vody a následuje sucho, způsobující neúrodu a posléze i nedostatek vody všeobecně.

Takže se ukazuje, že když příliš velké teplo přijde moc brzy, tak to není dobře a někdy to mívá nemilé následky.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (10)

Příspěvek z 8. března 2018 ve 22:55.
dennisvet v něm napsala:

Dinosaure já taky8-o

Příspěvek z 8. března 2018 v 17:14.
marbo1212 v něm napsala:

Jů ten článek je hezký a hezké obrázky :-)

Příspěvek z 22. února 2018 v 19:01.
Mojemiminko v něm napsala:

Súhlasím s kajca pretože je zima dobrá ale inak pekný článok