Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kdy je konec roku?

  vydáno  •  silvestr a Nový rok · škola a poznání

  Skoro každý bez váhání řekne, že konec roku je přece Silvestr. Co však má Silvestr společného s koncem roku? A musí konec roku připadat zrovna na 31. prosince? Nebo může končit i jindy?

  Kalendáře s koncem roku, © Pralinka2

  Dne 31. prosince má svátek Silvestr a téhož dne se slaví konec roku. Je však vcelku náhoda, že Silvestr má svátek zrovna poslední den roku, stejně jako to, že apoštolové Šimon a Juda mají svátek v den vzniku Československé republiky. Silvestr byl papež, který působil v letech 313 až 335, zemřel 31. prosince 335. A protože svátky svatých se většinou stanovují na den, kdy zemřeli, má papež Silvestr, a s ním i ti, kteří se po něm jmenují, svátek zrovna tento den. Od tohoto jména existuje i varianta Sylvestr s tvrdým „y“, tak se jmenuje například herec Sylvestr Stallone.

  Rok však nemusí končit zrovna 31. prosince a začínat 1. ledna. Pokud umíte například německy, anglicky nebo slovensky, a k tomu aspoň trochu latinsky, pak si všimněte, že latinské (a od nich odvozené slovenské, anglické a německé) názvy posledních čtyř měsíců v roce obsahují latinské číslovky. Ale jaké? September – připomíná slovo septima, sedmá třída víceletého gymnázia, je odvozen od číslovky sedm. Oktober – připomíná slovo oktáva, osmá třída víceletého gymnázia nebo soustava osmi tónů v hudbě, odvozen od číslovky osm. November je odvozen od latinské číslovky devět a december od číslovky deset. Že jsou ta čísla trochu posunutá proti tomu, jakými dotyčné měsíce běžně označujeme? To je totiž tím, že ve starověkém Římě rok začínal prvním jarním měsícem, březnem. Pak bylo září sedmým měsícem, prosinec desátým, a pak následovaly ještě další měsíce, než začal další rok opět březnem. Podle Wikipedie byl v římské říši začátek roku posunut na leden v roce 190 před naším letopočtem.

  Existují však i jiné roky, než takzvaný občanský rok, s jinými začátky a konci. Asi všichni známe rok, který začíná 1. září. Ano, je to školní rok. První pololetí školního roku se do značné míry překrývá s druhým pololetím občanského roku a naopak. I některé časopisy vycházejí tak, že první číslo vychází v září a poslední číslo v červnu nebo o prázdninách.

  Dále existuje například církevní rok. Ten začíná první adventní nedělí a končí svátkem Krista Krále, který se slaví poslední neděli před první adventní nedělí, tedy někdy koncem listopadu. Církevní rok tedy nezačíná narozením Krista, což by se možná dalo očekávat, ale už očekáváním příchodu Krista, tedy adventem.

  V hydrologii a meteorologii se používá takzvaný hydrologický rok, který se počítá od 1. listopadu do 31. října. Ten souvisí s koloběhem vody v přírodě, a právě přelom října a listopadu představuje z tohoto hlediska jakýsi nulový bod, od kterého se dají počítat srážky s dopadem na vegetaci, vodní toky a podobně. Během listopadu a prosince již většinou přibývá sněhová pokrývka, aspoň na horách, takže na konci prosince, kdy končí občanský rok, leží na zemi ve formě sněhu to, co už napadlo v listopadu a prosinci. Na jaře pak sníh roztaje, voda z něj napájí vegetaci, přes léto občas prší, ale vegetace nadále spotřebovává vláhu, no a právě na konci října už vegetace přestává být aktivní, zásoby vody v půdě už nejsou významné a nový sníh většinou ještě neleží.

  Kalendář hydrologického roku

  Něco úplně jiného je tzv. uherský rok. To není žádný přesně definovaný časový úsek, ale lidové vyjádření pro děsně dlouhou dobu, a pochází údajně z dob válek s Turky v 16. a 17. století. Ale to není předmětem tohoto článku.

  To jsou příklady toho, kdy může začínat a končit rok u nás. Pak ještě existují různé začátky a konce roků v historii, i dnes začíná a končí rok různě v různých jiných zemích světa, ale tím to zatím nebudeme komplikovat. Pro začátek stačí vědět, že jméno Silvestr s koncem roku souvisí pouze náhodou a že existují i jiné roky než občanský rok končící 31. prosince, a ty jiné roky začínají a končí jindy než občanský rok.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 1. ledna 2021 ve 20:25.
  vrabcak8 v něm napsal:

  Také se mi líbí!ok

  Příspěvek z 1. ledna 2021 ve 20:23.
  gerberka v něm napsala:

  Jo, jo, je pěkný. >X<-

  Příspěvek z 1. ledna 2021 ve 20:23.
  vrabcak1 v něm napsala:

  Jo, pěkný článek!