Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kdy začíná léto? Dneska? Nebo ne?

  vydáno

  Ve škole se učí, že léto začíná letním slunovratem. To je dneska, okamžik slunovratu je dnes v 6:24 hodin. Ale je toto skutečně začátek léta?

  Chorvatsko, pláž, © Profimedia.cz

  Ve škole a i leckde jinde se uvádí, že léto začíná 21. června, což je den letního slunovratu. Přesný okamžik letního slunovratu letos připadá na 6:24 hodin. To je okamžik, kdy se Slunce při svém putování po obloze dostane nejdál na sever a začne se vracet zpátky na jih. Když se podíváte na mapu, tak někde v severní Africe najdete obratník Raka, to je rovnoběžka, na které dnes v poledne bude Slunce přesně nad hlavou.

  Den slunovratu je nejdelším dnem v roce, tedy dnem, kdy je Slunce nejdéle nad obzorem. Přesná délka dne je závislá na poloze, dále na severu je den delší. Za severním polárním kruhem dnes Slunce nezapadá vůbec, je tam takzvaný polární den. U nás v ČR je dnes například ve Šluknově na severu Čech den od východu do západu Slunce dlouhý 16 hodin a 33 minut, zatímco ve Vyšším Brodě na jihu Čech jen 16 hodin a 9 minut. Od zítřka se bude den opět krátit, napřed téměř nepozorovatelně, a časem rychleji.

  V době kolem slunovratu dopadá na severní polokouli nejvíc slunečního světla a tepla. Tento den však není nejteplejším obdobím v roce, toto sluneční teplo zemský povrch i atmosféru nadále ohřívá, takže nejtepleji bývá průměrně až v červenci. Proto slunovrat není vrcholem léta, ale začátkem.

  Letní slunovrat však není jediným datem začátku léta. Léto, které začíná letním slunovratem a končí podzimní rovnodenností, se nazývá astronomické léto. Avšak například v klimatologii se používá takzvané klimatologické léto, které se počítá od začátku června do konce srpna. Je to proto, aby se klimatologické charakteristiky léta (například průměrná teplota) daly počítat podle kalendářních měsíců, ale také proto, že dlouhodobě nejteplejším obdobím roku jsou právě měsíce červen až srpen, s maximem v červenci. Dlouhodobě bývá již na začátku června teplo, zatímco v polovině září již chladněji. Takže když někdo bude začátkem června psát, že začalo léto, nebo na začátku září, jaké bylo léto, neznamená to, že neví, kdy začíná a končí léto, ale že použil jinou definici léta než astronomické léto.

  A aby to nebylo tak jednoduché, v klimatologii se používá ještě pojem „letní den“. Ten vůbec není určen kalendářem; za „letní den“ se označuje den, kdy maximální teplota dosáhne aspoň 25 °C. Takto definovaný letní den se tedy může vyskytnout i třeba v dubnu nebo říjnu, a naopak když třeba v červenci maximální teplota nedosáhne 25 °C, letní den to není.

  No, a ve škole se někdy pojmem „léto“ myslí období letních prázdnin. Když se někdo zeptá „Kam pojedeš v létě?“, tak tím většinou nechce popis, kam dotyčný pojede 22. a 23. června.

  Tak se mějte krásně a užijte si léto, ať ho budete mít kdykoli.

  (Další informace o slunovratu najdete i v Alíkovině www.alik.cz/a/slunovrat-nabidne-nejkratsi-stiny-v-roce).

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 21. června 2017 ve 14:26.
  dennisvet v něm napsala:

  Dneska je letní den určitě :D

  Příspěvek z 21. června 2017 ve 14:16.
  DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

  Zajímavý, léto mám ráda.$>