Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Když čtení pomáhá

  vydáno

  Nedávno jsem si sestře stěžovala, že nemám co číst. A to bylo vůbec poprvé, co jsem zavítala na ctenipomaha.cz, stránku o tom, jak spojit příjemné s užitečným.

  kniha, © MAFRA

  Než jsem se zaregistrovala, nechala jsem si od sestry nejdřív vysvětlit, o čem vlastně tento projekt je.
  „Na webu najdeš knížky rozdělené do tří kategorií podle tříd,“ řekla mi, „nějakou ze seznamu si vybereš, přečteš a pak vyplníš pětiminutový test o čtyřech otázkách. Když na všechno odpovíš správně, dostaneš virtuální kredit 50 Kč, který můžeš věnovat nějaké z nabízených charitativních projektů a někomu tak pomoci.“
  Když jsem to uslyšela, tak mě to nadchlo. Však co může být lepšího, než spojit moji zálibu ve čtení s pomáháním druhým? To je jak zabít dvě mouchy jednou ranou. Potom jsem ale otevřela jednotlivé kategorie s knížkami a zjistila jsem, že většinu titulů vůbec neznám a nikdy jsem o nich ani jejich autorech neslyšela. Po chvilce hledání jsem ale objevila knížky jako je Harry Potter, Eragon, Divergenci nebo dokonce knížky, které jsem četla jako malá – Rumcajs, Mach a Šebestová nebo Kocour Modroočko. Jakmile jsem tyto známé knížky viděla, hned jsem si je musela otestovat.
  Po prvním testu jsem byla překvapená, že některé otázky jsou docela záludné a kolikrát jsem musela lovit v paměti, jak to v té knížce vlastně bylo. Nedokážu si představit, jak bych odpověděla třeba na některé otázky právě k Harrymu Potterovi, kdybych viděla jen film. Ono tam toho totiž dost z knížek vypustili.
  Mrzelo mě, že kvůli tomu, že jsem byla zařazena do prostřední kategorie (tzn. 6. – 9. třída), nemohla jsem dělat testy pro knížky z kategorie nižší. Na druhou stranu bych mohla testovat knihy pro střední školu, ale ty mi přijdou ještě dost složité a raději se do nich ještě nepouštím.
  Celkově jsem ale moc spokojená s knížkami, co tam vybrali. Objevila jsem tam spoustu takových, po kterých bych nikdy v knihovně nesáhla, avšak když jsem si kousek přečetla, byla jsem v šoku, jak dobrá tam knížka vlastně je. Třeba takové knihy od Simona Bretta (např. Prevítem snadno a rychle) nebo ty od Jaroslava Foglara (Rychlé šípy, Záhada hlavolamu) patří teď mezi mé nejoblíbenější.
  A co vy? Koho se ptáte, když nevíte co číst? Znáte Čtení pomáhá?

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 26. ledna 2018 ve 14:44.
  VeverkaČiperka123 v něm napsala:

  Čtení pomáhá znám ale nechodím tam,je to hrozná nuda.

  Příspěvek z 25. ledna 2018 ve 22:27.
  PejsekNelinka v něm napsala:

  I já pomáhám na čtení pomáhá - skvělá stránka R^

  Příspěvek z 9. června 2017 v 15:41.
  matisek005 v něm napsal:

  Díky, že jsi mi doporučila tuhle stránku. Jsem rád ,že pomáhám jenom tím co mě baví :)