Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Když je oko lenoch

  vydáno  •  Zdraví

  Aneb co je to syndrom líného oka, jak se mu dá předejít, jak se dá napravit ...

  Ukázka, jak vypadají brýle s okluzorem, © Romulus-Caesar

  Od útlého mládí trpím tzv. syndromem líného oka... Co to je? To je tak, že se jedno z vašich očí nedívá stejným směrem jako druhé. Ne, o šilhání v pravém slova smyslu úplně nejde. Moje pravé oko má slabý oční sval. Ten není schopný udržet oko v rovnováze. Je to, jako byste měli jednu nohu slabší než druhou a kulhali. Tento syndrom je navíc spojen s tzv. tupozrakostí, tj. na pravé oko osobně skoro nevidím. A je to pouze moje hloupost!

  Co s tím?

  Nejlepší je odchytit líné oko ještě před dovršením věku 7 let. Dnes už lékaři dokáží sval operovat a oko narovnat (Za mého dětství to bohužel možné nebylo). Jenže jsem měl nosit tzv. okluzor. To je taková „pirátská“ klapka, která se umístí na zdravé oko. Tím se posiluje líný sval. Tento okluzor byste museli nosit i po případné operaci.

  Co když se mi budou smát?

  Tak toho jsem se taky bál a okluzor nenosil, dnes bych si za to naplácal. Možná bych viděl lépe a oko tolik nešilhalo. Mám kamaráda, co se nebál a dnes je z něj primář jedné velké nemocnice. Vada není nic k smíchu! Pokud tedy například při slunci mhouříte jedno oko více než to druhé, nebo vám přijde, že špatně vidíte... Běžte za maminkou a za tatínkem a řekněte jim to. Oni Vám jistě pomohou. Zrak je jeden z nejdůležitějších smyslů, tak proč ho poškozovat, nebo nedej bože ztratit.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Příspěvek z 24. října 2018 v 9:03.
  Ťapka_CZ v něm napsala:

  Tu poruchu mám taky bohužel jí nenašli včas ale až v šesti letech to oko mám do teď slabé a bez brýlí mám slabí zrak hlavně na dálku.Na to oko mám hodně dioptrií a stale se to zhoršuje.A nejhorší je že se mi brýle rozbily.

  Příspěvek z 1. srpna 2018 v 16:45.
  matisek005 v něm napsal:

  Aha, konečně chápu, proč někteří kamarádi ze školky měli "pirátské brýle".
  Díky za tento článek. :-)

  Příspěvek z 1. srpna 2018 ve 14:59.
  Romulus-Caesar v něm napsal:

  Já děkuji všem a obzvlášť těm, kteří na chatu změní barvu písma na lléoe čitelnou... @)->-