Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Když rodiče nedovolí pejska nebo kočičku

  vydáno  •  Zvířata · Mazlíčci

   Malý chlupatý kamarád Křečík džungarský je skutečně malinkaté, finančně nenáročné zvířátko. Potřebuje ale trochu trpělivosti a hodně, hodně lásky. To malé úsilí ale opravdu stojí za to. Je aktivní, hravý a mazlivý. Prostě fajn. Pokud ale chcete mít takového křečka, musíte ho opravdu milovat.

  Nežeňte se do obchodu hned po přečtení prvních řádků. Nejdříve si položte těchto pár otázek a odpovězte si na ně.

  1. Má na křečka alespoň někdo z rodiny dostatek času?
  2. Dokážeme ho dobře zaopatřit?
  3. Nebude nikoho z rodiny v noci rušit (je to noční zvíře)?
  4. Můžeme mu zajistit náhradního pečovatele v době, kdy budeme pryč déle než deset dní?
  5. Budeme se o něj dobře starat?

  Pokud jsou vaše odpovědi ano, pak čtěte dál.

  Nedávejte křečka do skleničky od okurek

  Správný výběr bydlení je pro vašeho malého kamaráda strašně důležitý. Musíte si uvědomit, že v ní stráví okolo dvou let.

  Důrazně varuji: Žádná plastová monstra se spoustou rour a průhledným domečkem.

  Vám se to možná líbí, ale křeček potřebuje volný prostor na běhání. Je to stepní zvíře. V takové kleci navíc nemůže dýchat. A co se týče domečku, potřebuje soukromí. Ne něco, kam mu všichni můžou koukat.

  Mnohem lepší je akvárium. Samozřejmě bez vody. Výborně se čistí a je perfektně průhledné. Ale také má svůj nedostatek. Málo místa k pohybu. Podle mě je nejlepší jednoduchá klec. Můžete do ní přidat druhé patro, čímž rozšíříte prostor klece. Pro vystlání klece doporučuji lisované pelety z pilin. Výborně sají vlhkost. Vhodné jsou samozřejmě také samotné piliny.

  Křečkův jídelníček

  Křeček bude spokojený s obyčejným žrádlem pro křečky. To ale neznamená, že mu nemůžete zpestřit jídelníček něčím jiným. Většinu křečků nadchne proso. Spokojí se s obyčejnými jáhlami zahrabanými do podestýlky. Pokud mu ale budete chtít udělat radost (nemyslete si, i křeček má emoce), kupte mu celý klas. Uvidíte, že za chvilinku zmizí všechna zrnka.

  Pokud máte dost odvahy, kupte mu živého moučného červa. Probudí v něm lovce a poslouží jako přirozený zdroj bílkovin. Červi jsou ale dost odporní, takže bílkoviny mu můžete dodat i v kousku sýra.

  A jestli si děláte starosti s obrušováním zubů, kupte mu tyčinku nebo sádrový „hryzací“ kamínek. Některým křečkům chutná seno, kterým si můžou vystlat pelech. Takže je to pro ně takový jedlý nábytek.

  Vodu dávejte do napáječky nebo do keramické misky, kterou nemůže převrhnout. Jako vedlejší zdroj vody poslouží třeba šťavnatá jablíčka, případně mrkev.

  Úklid bydlení

  Křeček samozřejmě nemůže celý život bydlet tak, jak jste ho koupili. Klec se musí čistit zásadně aspoň jednou za dva týdny. Zvláště domeček, kde najdete opravdu všechno možné. Všechno vybavení umyjte teplou vodou a usušte.

  Ideální je vyhradit si na sušení nějaký starý ručník. Při čištění klece dejte křečka do nějaké krabice od bot a nasypejte mu tam trochu žrádla, aby se nenudil a neutíkal vám.

  Jak si křečka ochočit

  Začněte tím, že ho necháte běhat po kleci a budete ho pozorovat. Tak to dělejte asi tři až čtyři dny. Potom mu strkejte ruku do klece. Ale pozor! Nehladit!

  S hlazením začněte, až si na vaši ruku zvykne. Po dvou týdnech si dejte na ruku žrádlo a nechte ho na ni vylézt. Až na ruku vyleze i bez žrádla, můžete ho zkusit i chytit. Když budete opatrní, nemusíte se bát hryzání.

  Doufám, že si s křečkem vybudujete úžasný vztah.

  P.S.
  Až budete rodiče přemlouvat, dejte jim přečíst tenhle článek.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (14)

  Příspěvek z 8. července 2014 v 18:02.
  verik2002 v něm napsala:

  help

  1/ jak mám udělat taky takovou stránku?
  2/ dobrý článek... rodiče mi taky nedovolili psa, ale přemluvila jsem je alespoň na křečka :-)
  a probíhalo to jako v článku

  Příspěvek z 11. května 2014 v 17:58.
  metal0 v něm napsala:

  Reakce na TerBadr:

  Moje Sisinka to sní asi tak za 1 den :D ale kupuju jí to :)25

  Příspěvek z 4. května 2014 v 18:29.
  teriseks v něm napsala:

  DOTAZ

  jak napsat taky takovou stránku? Dškuji, jinak hezká stránka