Alíkovina

Když se řekne BATIKA

vydáno  •  Volný čas doma · Vyrábíme
Představím ti různé způsoby jak ozvláštnit svůj vzhled, oblečení nebo nábytek. Nejdříve si povíme něco o batice...

© Radkaa

Batika je technika barvení a vytváření vzorů například na látce.

Může být vázaná, šitá nebo vosková.

S voskovým batikováním jsi se možná setkal už ve škole. Na čtvrtku jsi kreslil voskem ze svíčky nebo voskovkou, a pak jsi obrázek přemaloval  vodovkami. Barva na navoskovaná místa nechytla a obrázek se objevil.

batikovaná krasliceStejné je to při vyrábění velikonočních batikovaných kraslic. Voskem překrytá místa se neobarví, vzor se objeví po obarvení a setření vosku. Použijeme-li více barev, je vajíčko krásně barevné.

Já ti ale nabízím recept na batikování látky. Nejobtížnější je vosková batika, ale tu zatím ponecháme stranou. Nejjednodušší je batika vázaná.

Použití batiky:

Batikovat můžeme nejrůznější čtverce, obdélníky a kruhy jako ubrusy, prostírání, polštářky, tašky apod. Pěkně vyvedený obrázek můžeme třeba dovyšívat lesklou nebo zlatou nití a nechat zarámovat. A teď pozor!

batikované šatyBatikou si můžeme vytvořit originální oblečení: šátky, šály, trička, sukně, trenýrky, kalhoty a jiné.  Pokud něco rádi nosíme a během prázdnin se nám oblečení potrhalo nebo ušpinilo tak, že se vada nedá úplně odstranit, můžeme pomocí batiky zahladit stopy poškození, případně je využít jako umělecký záměr. (Komu se nechce barvit látku, může jen tak zkusit voskovou batiku na papírové čtvrtce.)

Co budeme potřebovat?

  • vhodný bílý nebo jednobarevný bavlněný materiál - tenké i silnější  plátno (případně hedvábí), bílá trička nebo jednobarevná trička apod.
  • barvy na textil, které se používají k obarvení textilu (Duha, Iberia). (Ne barvy, které slouží na kreslení na textil)
  • voda, vařečka k míchání, větší nádoba na přípravu barvicí lázně, pevná nit nebo provázek, jehla, knoflíky nebo kamínky, ocet

Jak budeme postupovat?

Nejprve si rozmyslíme, jako použijeme barvu nebo více barev a jaký zvolíme vzor. Připravíme si potřeby k barvení a také látku na barvení. Měla by být čistá a vyžehlená. Vázáním nebo pevným prošitím vzniknou na látce místa, kam při barvení barva nepronikne vůbec, nebo jen ve slabším odstínu. Vázání i prošití musí být opravdu pevné, stažené, aby tam barva nepronikla.

batikované tričkoPotom si podle návodu na koupené textilní barvě připravíme barvicí lázeň. Do ní vložíme batikovanou látku a barvíme podle návodu za stálého míchání, aby se látka obarvila stejnoměrně. Po obarvení látku vyjmeme, důkladně vymácháme v čisté vodě a potom i ve vodě s přídavkem octu, která barvu ustálí.

Vyždímáme, a teprve nyní opatrně provázky a nitě rozvážeme, vypářeme, prostě odstraníme. V míste svázání se objevuje původní barva látky. Nyní můžeme ještě vlhký výrobek přežehlit.

Na co nesmíme zapomenout!

batikovaný vzorChceme-li mít náš výrobek vícebarevný, vybereme si barvy, které spolu vzájemně ladí. Při tom je dobré držet se zásady, že méně znamená více, to jest méně barev - lepší výsledek. 
Při barvení postupujeme od nesvětlejší barvy k nejtmavší. Po obarvení v první lázni látku vymácháme, ale neustalujeme. Znovu vážeme a stahujeme látku na jiných místech. Provázky a nitě odstraníme až po posledním barvení a ustálení.

Musíme počítat s tím, že batikovaný výrobek nebudeme moci prát s ostatním prádlem, protože by je mohl obarvit. Následným ustalováním octovou vodou zlepšíme stálost barev.

Nejjednodušší vzory

kruh - vyvazovaná batikaÚplně nejjednodušší vzor je ve tvaru linií. Látku složíme do tvaru harmoniky a v místech, kde chceme mít čáry, převážeme. Po obarvení získáme nepravidelné rozmazané čáry. Téhož výsledku dosáhneme, prostehujeme-li v místě budoucích čar látku, a nit stáhneme. Chceme-li vytvořit kruhový vzor, uchopíme látku v místě budoucího středu kroužku, necháme ji volně viset a druhou rukou poskládáme visící látku do pravidelných záhybů.

Látku převážeme v místě budoucího kroužku. Zde si můžeme pomoci knoflíky nebo kameny, které vložíme do rubu látky a pod nimi ji zavážeme. Pokud chceme kroužek úzký, pokryje provázek jen úzký pruh složené látky. Zavážeme-li látky více, vznikne širší kruh. Můžeme také vytvořit více kruhů se společným středem a třeba různě barevných.

Kroužků je možno udělat více na různých místech, jinak velké i barevné. Stejného výsledku dosáhneme také prostehováním do tvaru kruhu a stažením nitě. Zajímavého výsledku můžeme dosáhnout také tím, že látku neobarvujeme celou, ale některé její části uzavřeme do igelitového sáčku a pevně zavážeme, takže k obarvení nedojde.

Další zajímavé články:

Autorka:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!