Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Když se řekne hermafrodit

  vydáno  •  Příroda · Zvířata · Čtenáři píší Alíkoviny
  Víte něco o hermafroditech? Jestli ne tak si to přečtěte:-) Hermafrodit je například šnek, slimák a dokonce i žížala.

  Modranka karpatská (Bielzia coerulans) - Roháče, červen 2008. Vystupuje až do 1 900 m n. m. , © Radkaa

  Hermafrodit je cizí slovo a znamená, že nemá ten určitý živočich rozlišení jestli je kluk nebo holka. Tím pádem má každý živočich mláďata sami a nepotřebují mít tátu nebo mámu, ale mi lidi aby sme mohli na svět tak potřebujeme k životu tátu i mámu.

  Měkýši u nás patří k nejlépe prozkoumaným skupinám bezobratlých živočichů. Na území Čech a Moravy je evidováno přibližně 242 druhů plžů a mlžů.

  Mladí hlemýždi zahradní (Helix pomatia) se líhnou z vajíček o průměru asi 5 mm po 20-30 dnech. Poměrně rychle rostou, ale pohlavně dospívají až po třech letech. Dožívají se věku 5-7 let.

  Slimák nebo plzák? Většina lidí v tom nevidí rozdíl. Pokud byste se podívali pozorněji, zjistíte rozdílné umístění dýchacího otvoru. Slimáci ho mají v zadní polovině těla na pravé straně štítu, plzáci v přední polovině. Kromě toho plzáci mají konec těla zaoblený, slimáci špičatý s nápadným kýlem.

  Modranka karpatská (Bielzia coerulans). Vzácně se s ní můžete setkat v horách na východě naší republiky, od Beskyd přes Jeseníky až po Orlické hory. Tělo dospělých jedinců je vždy jednobarevné, ale může mít různé zbarvení - indigová modř, petrolová zeleň, jasně fialová až černá.

  Mírná zima a spíše podmračené, vlhké a docela chladné léto způsobily, že se přemnožil jeden z nejžravějších zahradních škůdců: plzák španělský (Arion lusitanicus), kterému většina lidí říká prostě slimák.

  Vizitka autorky článku na Alíkovi: D15


  Pokud vás zajímají další pozoruhodné informace ze světa živočichů nebo rostlin, doporučujeme knihu To nejzajímavější z české přírody. Napsali jsi Hana a Vladimír Motyčkovi a v roce 2007 ji vydalo nakladatelství Rubico.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Příspěvek z 25. listopadu 2008 v 17:48.
  Brčko9 v něm napsal:

  Reakce na Michal73:

  To už asi každej.23

  Příspěvek z 9. října 2008 ve 21:40.
  beruška165 v něm napsal:

  šnek

  je to velice zajímavé mít oboje

  Příspěvek z 17. srpna 2008 v 18:36.
  Xénie1999 v něm napsal:

  Xénie1999

  je to hrozny byt holka a zaroven kluk.ja bych nechtela byt snekem,slymakem,morskym konikem,kobylkou........nodovedu si predstavit.porodi kluka a zaroven i holku,rodit i samecci.nwm,ale je to hrozny.....