Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Když se řekne New York

  vydáno  •  Škola a poznání · Cestování · Zahraničí
  New York City je nejlidnatějším městem Spojených států amerických. Žije v něm přes osm milionů obyvatel. Funguje jako centrum finančnictví, obchodu i módy. Srdcem New Yorku je poloostrov Manhattan.

  USA, New York, Socha svobody, snímek z 9. června 2009, © ČTK

  Silueta Manhattanu se změnila po tragickém útoku teroristů 11. září 2001, kdy se po nárazu letadel zřítila dvojice mrakodrapů Světového obchodního centra a v jejich troskách zahynuly asi tři tisíce lidí.

  Město Rochester je třetím nejlidnatějším městem státu New York. Pro Newyorčany je to především nákupní centrum s obrovskými mally - propojenými hypermarkety všech možných obchodních řetězců.

  Největší newyorský městský park s trávníky, stromy a jezírkem se objevil ve spoustě knih a filmů, například i v Sám doma 2: Ztracen v New Yorku. Určitě jste o něm také slyšeli - jmenuje se Central Park a jedná se o největší městský park USA.

  socha svobody 

  Výška 46 metrů

  Výška s podstavcem 93 m

  Váha 205 tun

  Obvod 10,6 metrů

  Šířka úst 91 cm

  Délka pravé paže s pochodní 12,8 metrů

  Délka ukazováčku 2,4 m

  Málokdo ví, že hlavním městem státu není stejnojmenná metropole, ale městečko Albany, ležící severně od New Yorku. Patří k nejstarším osídleným místům na kontinentě a původně se jmenovalo Beverwyck. Poté, co roku 1664 dobyla tehdejší Nové Holandsko Anglie, bylo pojmenováno po vévodovi z Albany a Yorku, pozdějším králi Jakubu II. Stuartovi.

  Když se řekne New York, určitě se vám vybaví Socha Svobody (Statue of Liberty). Ta dnes slouží jako rozhledna - z její čelenky si můžete prohlédnout město i jeho okolí. Dříve se dalo točitým schodištěm vystoupit až do pochodně v její vztyčené paži, ale tato trasa je uzavřená.

  Už více než 100 let svítí její pochoden Americe. Slavný symbol USA připomíná pomoc Francie americkým osadníkům v boji za nezávislost v roce 1776. Její konstrukci navrhl slavný Gustave Eiffel (autor pařížské Eiffelovy věže) v roce 1886. Socha je vysoká 46 metrů a stojí na podstavci ještě o něco vyšším.

  Byla umístěna na Ostrově svobody tak, aby byla tím prvním, co spatří evropští emigranti připlouvající na lodích do místního přístavu. Do začátku dvacetého století sloužila jako maják.

  více informací

  Více informací o New Yorku najdete na stránkách Wikipedie. Do historie vás přenese článek Jak vypadal Manhattan před 400 lety, když byl džunglí. Fotografie i video nabízí článek Koruna sochy Svobody se otevírá poprvé od 11. září. Prohlédněte si unikátní schodiště Pokud umíte anglicky, můžete navštívit samozřejmě i oficiální web města www.nyc.gov. Nechybí na něm ani řada odkazů určených dětem - NYC for Kids

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 8. března 2010 ve 20:43.
  MaRiNa007 v něm napsal:

  New York

  Muj tata tam chtěl jet hlavně prto že si myslel že tam budou hrat tu písničku od Alicie a ještě od někoho

  Příspěvek z 7. března 2010 v 16:18.
  bavic112 v něm napsala:

  autor

  děkujuuu nevedela jsem že to tam dali a děěěkujuuuu:-)))))))

  Příspěvek z 6. března 2010 v 0:11.
  Lenulinka71 v něm napsala:

  :))

  Jo jo, New York :D Pěkný článek!