Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Když se řekne Třeboň…

  vydáno  •  Kultura · Filmy · Česká republika
  …tak se někomu vybaví největší rybářství v České republice i v Evropě a rybník Svět hned za hradbami města; renesanční zámek ze 16. století nebo lázně proslulé rašelinovými zábaly. A nejnověji také mezinárodní festival animovaných filmů AniFest. Ten do malebného jihočeského města přilákal filmaře z celého světa již posedmé. A podruhé jsme tam díky soutěži pozvali i vás, čtenáře Alíka.

  Z ochozu radniční věže máte Třeboň jako na dlani., © Radkaa

  Filmařský Babylón?

  Od 7. do 12. května jste mohli v Třeboni zaslechnout opravdu početnou řádku cizích jazyků. Potkat jste tu mohli filmaře z Nigérie, Číny, Španělska, Ruska, Koree, Chile, Tchaiwanu, Filipín, Itálie, Francie, Kanady, Rakouska, Polska, Německa, Maďarska, Slovenska, Holandska, Dánska… Prostě do města u rybníka Svět zamířili hosté z celého světa. Není divu, že základním společným dorozumívacím jazykem se staly obrázky, přesněji řečeno animované filmy.

  Zatímco diváci si mohli pečlivě vybírat, do kterého ze 14 promítacích míst a na co vyrazí, členové výběrových komisí se museli „prokoukat“ neuvěřitelným množstvím 1584 přihlášených snímků! Z těch pak pro festival vybraly „jen“ 287 filmů. Ale nelekejte se, všechny nebyly celovečerní. Rozdělení festivalových kategorií přinášíme v závěru článku. To abyste věděli, jak „dlouhý“ je krátký nebo velice krátký film.

  Z klobouku na zámek?

  K 70. výročí narození Vladimíra Jiránka přichystali pořadatelé sérii projekcí a výstavu, která byla po celý týden k vidění v zámecké galerii. Nechyběl na ní Pat a Mat, ale hlavní prostor patřil snad nejslavnějším ušákům v Čechách – Bobu a Bobkovi – králíkům z klobouku. Při zahájení výstavy nám Vladimír Jiránek prozradil, že objekty jeho prvních karikatur byli páni profesoři. Ale ve věku čtenářů Alíka prý nejraději vyrážel za dobrodružstvím ven, do přírody.

  Pohádkově se připomínaly devadesátiny dalšího „animovaného“ jubilanta, režiséra Václava Bedřicha. Na plátně se objevilo „ Říkání o víle Amálce“, „Velká sýrová loupež“ i „Pohádky ovčí babičky“.

  Svůj film si mohl vyrobit každý

  Návštěvníci AniFestu však nemuseli pouze sedět v kině či procházet výstavou. Mohli se (aspoň na chvíli) stát tvůrci ve Školičkách animace. Pod vedením studentů středních i vysokých uměleckých škol bylo možné nahlédnout do tajů tradičních animačních technik a porovnat je s nejmodernějšími postupy využívajícími počítače nebo digitální fotoaparáty.

  Kdo vyhrál?

  Sedmý ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů AniFest (www.anifest.cz) už je minulostí. Přes 35 000 diváků zhlédlo festivalové programy na 14 různých místech po celé Třeboni. Cenu AniFest Grand Prix dostal francouzský celovečerní film Persepolis režisérů Marjane Satrapi a Vincenta Paronnauda.

  Na slavnostním zakončení festivalu byly kromě „velkých“ cen také vyhlášeny výsledky Mezinárodní soutěže filmů pro děti. Zvítězil film Když klub mládeže potká neštěstí (kolektiv dětí z Grindale Youth Club, VB). Cenu Města Třeboně od diváků AniFestu získala, stejně jako internetovou animaci, Hrouda Jaromíra Plachého, který připravil letošní výtvarnou tvář festivalu. Více se o Jaromíru Plachém dozvíte na jeho webových stránkách: http://jaromirplachy.xf.cz

  . Jak dlouhý je krátký film?

  (aneb nahlédnutí do festivalových kategorií AniFestu)

  1. Velice krátký film: velice krátký film je filmem s délkou trvání méně než 5 minut.
  2. Krátký film: krátký film je filmem s délkou trvání více než 5 minut a méně než 60 minut.
  3. Celovečerní film: celovečerní film je filmem s délkou trvání 60 minut a více.
  4. Televizní film a seriál: televizním filmem nebo seriálem je film nebo seriál vyrobený na zakázku televizního vysílatele, do soutěže se přihlašuje jeden díl seriálu.
  5. Videoklip, reklama, znělka. 
  6. Internetová animace: internetová animace je filmem, který byl vyroben pro účely internetové prezentace.
  7. Studentský film: film vytvořený studentem filmové školy ke splnění jeho studijních povinností.
  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!