Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Když vám do života vstoupí ježek

  vydáno  •  Příroda · Zvířata · Chovatelství · Podzim
  „Sbírání zatoulaných psů máme v rodině. Začal s tím můj děda, pokračovala mamka a já štafetu pouze přebrala. Byl to ale můj starší pes, který našel Tondu, našeho prvního zimovacího ježka. Mladší pes o několik dní později našel slepou ježčí slečnu Pepinu. Poprvé v historii naší rodiny jsme si osvojili ježka a tím vypuklo celé ježčí šílenství, které trvá dodnes.

  Ježek východní., © Radkaa

  Zatímco Tonda již spokojeně spí v zimovišti, Pepina postupně prošla náročným léčením, denním putováním se mnou do práce i zvykáním si na ostatní členy naší smečky. Dnes je plnoprávným členem naší domácnosti.“

  Tohle na sebe prozradila Klára Rožková. A protože se záhy díky Tondovi a Pepině (a taky díky svému pátrání na českých i zahraničních internetových stránkách) stala zkušeným „ježkologem“, domluvili jsme se, že některé své zkušenosti nabídne i vám. Abyste věděli, jak a kdy můžete ježkům nejlépe pomoci.

  Jak poznám, že ježek potřebuje pomoc?
  Zejména koncem podzimu a na počátku zimy se vám může snadno stát, že v přírodě během večerní procházky naleznete ježka. Ježci většinu zimy prospí zahrabáni ve svém pelíšku. Aby však mohli úspěšně zazimovat, musí do zimy nabrat dostatečnou hmotnost. Pokud tedy naleznete malého ježka bez jeho maminky, nebo třeba ježka, který má viditelné zranění nebo se pohybuje venku za plného světla, není s ním něco v pořádku a potřebuje vaši pomoc.

  Našel jsem ježka. Co s ním?
  Ježka tedy vemte opatrně domů a v první řadě jej zvažte. Zdravého ježka, který má ve druhé polovině října přes 400 gramů; v první polovině listopadu přes 500 gramů a ve druhé polovině listopadu přes 600 gramů můžete opět vrátit na místo, kde jste jej nalezli. Menší ježek by venku nepřežil.

  Mohu si ho nechat doma a nebo ho mám raději někomu předat?
  Domluvte se s rodiči, zda bude lepší, když ježka odvezete do některé ze záchranných stanic pro divoká zvířata nebo jestli vám rodiče pomohou s péčí o ježka přímo u vás doma.

  V takovém případě je třeba jej vykrmit na potřebnou hmotnost, pak zazimovat a na jaře odnést na bezpečné místo ve volné přírodě a vypustit. Ježek je divoké zvířátko, nemůžete si ho ponechat doma jako domácího mazlíčka. Neměli byste jej ani zbytečně brát do rukou, chovat, hrát si s ním, aby si příliš nenavykl na lidskou přítomnost, protože by pak měl potíže s přežitím ve volné přírodě, kde bude odkázán sám na sebe.

  Nemůže mít ježek blechy?
  Samozřejmě, že může. A nejen blechy, ale také klíšťata. Nejprve jich ježka zbavte (raději za pomoci dospělých). Stačí sprej Difusil-V, který seženete v lékárně. Ježkovi s ním postříkejte pouze bodlinatou část, pozor na obličej! Ježka by měl také zkontrolovat někdo zkušený, kdo pozná případnou nemoc či zranění. Zkuste obvolat několik veterin, jistě vám poradí.

  Jak připravit ježčí domov?
  Ježčí slečna Pepina se vypravila na průzkum kanceláře.A teď už můžete začít přípravou ježčího pelíšku. Ježek není králík ani křeček, nestačí mu malá klícka nebo dokonce akvárium. Vhodná je například bedna o rozměrech alespoň 80 x 80 cm, s výškou bočních stěn alespoň 50 cm, protože ježci dovedou velmi dobře šplhat.

  Na dno bedny dejte novinový papír, na něj například seno nebo směs suchého listí z lesa, můžete přidat pár čistých starých hadříků. Ježek potřebuje domeček, který snadno vyrobíte například z krabice od bot. Nepoužívejte na podestýlku piliny, ty totiž ježky občas dráždí ke kašli. Ježčí bednu byste měli každý den uklízet, měnit novinový papír a špinavou podestýlku.

  Kde by měl mít ježek „ložnici“?
  Ježek je noční zvíře, aktivní začíná být večer po setmění, kdy je dobré ho tak na půl hodinky pustit proběhnout po uzavřené místnosti, kde se mu nemůže nic stát, zatímco budete uklízet jeho pelíšek. Nelze spát s ježkem v jedné místnosti, rušil by vás prakticky celou noc. Přes den naopak spí ježek a potřebuje dostatek klidu, nesmíte jej zase naopak vyrušovat vy. Dobré tedy je umístit ježka do co nejklidnější běžně vytápěné místnosti s přístupem denního světla.

  Čím ježka pohostit?
  Krmit ježky může být někdy velmi těžké.Večer také budete ježkovi připravovat jídlo. Ježek se masožravec, navzdory mnoha pohádkám se neživí pouze jablíčky. O ta dokonce skoro vůbec nestojí.
  Jako základ můžete použít konzervy s masem pro kočky nebo vařené kuřecí maso, přidat pár granulí pro kočky nebo vařené těstoviny nebo suché ovesné vločky. Jako pamlsek můžete ježkovi také třeba jednou denně dát jeden piškot nebo pár rozinek, někteří ježci stojí i o trochu ovoce. Většinu stravy by ale mělo tvořit maso. Ježek je velký jedlík, denně spořádá zhruba takové množství jídla, které odpovídá ¼ jeho celkové hmotnosti.

  K pití ježkovi nikdy nedávejte kravské mléko! Ježkovi byste tak mohli velmi ublížit, protože jej neumí strávit. K pití má mít po celý den čistou vodu.

  Kdy by měl ježek začít zimovat?
  Ježka denně važte a zaznamenávejte jeho váhu. Brzy by měl začít pravidelně přibírat. Jakmile dosáhne alespoň 700 gramů, můžete ho zazimovat. Zimování je pro něj velmi důležité, pomáhá mu nabrat síly na celý rok. Přeneste celou bednu do chladnější místnosti (kolem 5 stupňů, nikdy mráz!) s přístupem denního světla. Do bedny mu přidejte více sena, zmačkaných papírových utěrek, hadříků.

  Domeček z krabice od bot vyměňte za nějaký poněkud větší, ježek si v něm vytvoří své hnízdečko, kde bude pak spát. Bednu důkladně překryjte pletivem nebo něčím podobným, co propouští světlo a vzduch, aby se do ní nedostala třeba kuna nebo kočka.

  A teď už ježka nemusím krmit?
  Do misky mu dávejte dál potravu, až jeden den zjistíte, že je potrava nedotčená a domeček je celý důkladně ucpaný. To je známkou, že ježek zazimoval. Může je ještě probudit a znovu usnout, proto je nutné jej každý den kontrolovat. Musí mít pro takový případ stále k dispozici misku s vodou a misku s trvanlivým krmením, například granulemi.

  Kdy a kam vrátit ježka do přírody?
  Až bude ježek po zimě opět denně jíst, je to známka, že se již plně probudil. Můžete tedy jeho bednu přenést do normálně vytápěné místnosti a zavést režim jako před zimováním. Do volné přírody ho vypusťte zhruba v polovině května, musí mít také hmotnost minimálně 700 gramů. Nemusíte ho vypouštět na místě, kde jste ho nalezli.

  Zvolte místo hlavně dále od silnice, mimo město – vhodná je třeba zanedbaná zahrada na venkově, kde je hodně křovin, nebo okraj listnatého lesa. Na místě ponechte ježkův domeček z krabice (dobře ho zamaskujte) a trochu jídla. Je dobré, když ho ježkovi budete chodit ještě pár dní doplňovat, než si opět zvykne na samostatný život.

  Nemusíte být smutní s rozloučení se svým bodlinatým kamarádem. Zachránili jste mu život a vrátili jste ho do volné přírody – to je to nejlepší, co jste pro něj mohli udělat. A kdoví, třeba příští zimu u vás doma stráví další ježek, který potřebuje pomoct. To už budete dobře vědět, jak na to.

  Chcete vědět víc? Tak klikejte, čtěte a koukejte:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (16)

  Příspěvek z 18. ledna 2009 v 18:41.
  Kačulka110 v něm napsal:

  Škoda

  Ahoj. Já jsem jednou našla na začátku zimy 5 fakt malinkejch ježečků, ale bez mámy. Kdybych věděla jak se o ně starat tak bych si je nechala27ale nakonec jsem je dala na veterinu a možná jsem udělala i dobře, protože bych se o ně možná ani nestíhala starat. Ale musím říst že tohle je fakt suprovej článek
  16

  Příspěvek z 18. ledna 2009 v 15:45.
  klara_rozkova v něm napsal:

  Reakce na KARISEČKA:

  Všechny ježčí fotky u tohoto článku zachycují Pepinu.

  Příspěvek z 18. ledna 2009 ve 13:38.
  Otázeček v něm napsal:

  RE: článek

  Nám chodil ježek kočce na granule...421