Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Keep Talking and Nobody Explodes

  vydáno  •  Hry · Volný čas doma

  Název hry v překladu znamená něco jako pořád mluv a nikdo nevybuchne.
  Drátky, tlačítka, podivné znaky, morseovka, blikající barevná světélka, … Napadlo by vás, co všechno můžete najít na bombě? Často se to liší, ovšem jedno je tam vždycky – odpočet! Zvládnete společně s kamarádem/kamarády včas zajistit, aby vaše bomba nevybouchla?

  Bomba, © majdula2000

  Něco o hře

  Princip hry se může zdát úplně jednoduchý – zneškodnit bombu. Ovšem ne všechno je vždycky tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Každá bomba má na sobě krom odpočtu, který vám říká, kolik času vám zbývá do výbuchu, také nějaké moduly. Mohou to být barevné drátky, symboly, tlačítka, páčky, různá blikající zařízení, bludiště, písmena, ze kterých je třeba složit heslo, a tak podobně. Ty musíte vyřídit, hotový modul poznáte tak, že u něj vpravo nahoře svítí zelená kontrolka. Pokud uděláte chybu, tak to hlavně uslyšíte. :-D

  Hlavní háček je to, že člověk, který ovládá bombu, vlastně vůbec netuší, co s ní má dělat! Nemá totiž manuál, ve kterém jsou napsané pokyny. Ten manuál má jiný člověk (nebo víc lidí), který zase naopak nevidí bombu, takže se musí spolehnout na to, co mu člověk u bomby řekne. Je tedy zapotřebí velmi dobře spolupracovat.

  První kola hry jsou skutečně směšná. Času máte tolik, že byste si u toho mohli s nohama nahoře popíjet kafíčko, ale to je teprve začátek, kdy vám hra poskytuje prostor na to, abyste se s ní seznámili. S narůstajícími levely přituhuje a přituhuje, až je to v podstatě nezvladatelné.

  Výběr bomb

  V pozdějších levelech přibývá krom běžného odpočtu i druhé časování. Místo některých modulů se na bombě občas objeví takové speciální moduly, které nestačí jednou vyřídit jako ty běžné, ale musíte se k nim v pravidelných intervalech vracet – odpovědět tam na otázku, nastavit šipku správným směrem, vybít kondenzátor atd., když to nestihnete, tak bomba taky vybuchne, i když jste vlastně neudělali žádnou chybu.

  Informace o bombě

  Chtěli byste vědět něco konkrétnějšího k jednotlivým modulům?

  Asi úplně nejjednodušší jsou Vodiče, které jsme my nazývali „jednoduchý dráty“. Na bombě jsou 3, 4, 5 nebo 6 drátů. Jsou vodorovně pod sebou a mají různé barvy, může tam být bílá, žlutá, červená, modrá nebo černá. Vždycky je zapotřebí právě jeden drát přestřihnout. Jenže který?

  Bomba (Vodiče + Pořadí drátů + Tlačítko + Morseovka)

  Další z těch velmi snadných je Klávesnice, té jsme zase říkali „divný znaky“. Na bombě jsou 4 symboly, a ty je potřeba je označit ve správném pořadí.

  Bomba (Paměť + Simon + Komplikované dráty + Klávesnice)

  K těm jednodušším patří také Tlačítko, u nějž hraje hlavní roli barva a nápis. Jenže abyste věděli, co s tlačítkem udělat, tak mnohdy potřebujete znát i další věci… kolik je na bombě baterií? Má nějakou kontrolku?

  Bomba (Tlačítko + Paměť + Komplikované dráty)

  Pak přichází na řadu Simon, tomu jsme říkali prostě „barvy“. Vidíte před sebou kosočtverec, který je rozdělený na čtvrtiny. Každá má jednu ze čtyř základních barev. Jedna z těch barev bliká. Ale co s ní? Nacvakat správnou barevnou kombinaci vyžaduje mimo jiné znalost sériového čísla…

  Bomba (Simon + Heslo)

  Těchto modulů, které můžete na bombách potkat, jsou spousty. Nebudu tady psát o všech, protože by to bylo nesmírně nudné a málokomu by se to chtělo číst. Pokud by tady byl přeci jen někdo, koho by toho zajímalo víc, tak tady máte manuál, který vám řekne úplně všechno, co potřebujete vědět.

  Manuál

  Plusy

  • Je to skvělá zábava pro několik hráčů. Nemusejí být jen 2, nás u toho bylo klidně třeba 5, což byla mnohdy i výhoda, protože někdo mohl např. skládat heslo, zatímco jiný řešil s člověkem u bomby další moduly.
  • Donutí vás to přemýšlet. Po chvíli hraní pochopíte, který modul máte hned a který vám zabere dost času, hlavně když se u něčeho zaseknete a mezitím vám bouchne věcička, kterou jsme nestihli vyřídit včas.
  • Je fajn, že nemáte vůbec nijak omezené životy ani počet pokusů. Můžete to zkoušet, kolikrát chcete, aniž byste museli začínat od samého začátku, opakujete jen bombu, která vám zrovna vybuchla.
  • Krom toho jde přeskakovat i bomby, takže když vám nějaká nejde, můžete si od ní třeba na chvilku odpočinout u jiné.

  Mínusy

  • Ty levely, které jsou na konci, mi opravdu přišly vyloženě nezvladatelné. Zkoušeli jsme je na táboře v několika lidech, i jen jeden člověk, který už zpaměti věděl, co je v manuálu, takže to mohl automaticky sám dělat, ale stejně to vůbec nešlo, bylo na to strašně málo času.
  • Mohlo by tam být víc těch „normálních“ levelů, které se dají udělat, i když ne třeba na první pokus, ale prostě jsou zvladatelné.

  Závěr

  Myslím, že určitě stojí za to tu hru vyzkoušet. S manuálem v ruce budete napjatě sedět a čekat, s čím člověk u bomby přijde, a zároveň se snažit být v klidu a dobře mu radit. Ovšem vy sami ani nemůžete vědět, kolik modulů vám ještě zbývá a jestli na ně vůbec máte čas!

  Související dárek:

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 16. srpna 2020 ve 21:02, upravený vzápětí.
  Evženka_WarriorCats v něm napsala:

  Právě mě zasáhla silná nostalgie, připomnělo mi to, když to natáčel Gogo se Smusou$>

  Příspěvek z 16. srpna 2020 v 8:54.
  Adee v něm napsala:

  Mám díky Alík větří kdo si šetří$>

  Příspěvek z 15. srpna 2020 ve 12:31.
  LillMissAlex v něm napsal:

  Hru som si chcela už pár rokov kúpiť, ale rodičia mi to nedovolili, takže si na ňu šetrím kačky :-D Naozaj som rada, že je v katalógu