Kendó znamená cesta meče. Je to japonské tradiční bojové umění a zároveň i bojový sport, ve kterém se pořádají turnaje i mistrovství Evropy nebo mistrovství světa.
O historii kendó si můžete jednoduše najít dostatek informací kupříkladu na Wikipedii, proto ji vynechám. Spíš bych vám chtěla ukázat, co všechno vám může cvičení kendó nabídnout.
-
Kendó se cvičí v brnění, které chrání boky, trup, hlavu a také ruce. Hlava, zápěstí, trup a krk jsou zároveň platnými zásahovými plochami. Útočí se pomocí bambusového meče, který je velice pružný (můžete ho ohnout i do pravého úhlu), a tak mohou kendisti bez obav cvičit plnokontaktně, jako kdyby se jednalo o opravdový souboj.
- Kendó může cvičit úplně každý. V Japonsku cvičí kendó i pětileté děti, ale začít můžete kdykoliv, klidně i v důchodovém věku. V kendó o vítězství v souboji nerozhoduje pouze síla a rychlost, ale i technika, přístup k soupeři a bojové nasazení. Kendó cvičí i lidé s handicapem, kupříkladu muž, který má jen levou ruku, neslyšící dívka či pán bez nohou (ano, i on!).
- Kendó není jen mlácení do soupeře, jeho součástí je i tzv. reihó - etiketa. Díky reihó se učíme úctě, a to jak úctě k místu, kde cvičíme, či úctě k meči, bez kterého bychom nemohli bojovat, tak se učíme i úctě k ostatním lidem - ať už to jsou ti zkušenější (senpajové) nebo ti méně zkušení než my (kóhajové), ke všem je třeba přistupovat s respektem. Od senpajů se učíme my sami, učit kóhaje je pak zase náš úkol (ale i od nich se můžeme něčemu naučit). Je důležité soupeře nepodceňovat. Nicméně je také důležité, abychom nepodceňovali sami sebe. Souboj vyhraje nakonec ten, kdo více chce - (bojový) duch vítězí nad tělem.
- Posledním přínosem kendó, který bych chtěla zmínit, jsou přátelé. Kendó totiž spojuje lidi, a to nejen lidi v jednom oddíle, ale lidi z celého světa. Já mám díky kendó přátele z Japonska, Číny, Polska nebo Británie, a to cvičím pouhé tři roky.
Zaujalo vás kendó? Ve většině oddílů není problém se přijít podívat a vyzkoušet si, jaké to je. Níže přidávám odkaz na stránky, kde můžete najít seznam oddílů a měst, kde působí. Stránky České federace kendó: http://czech-kendo.cz/