Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kingdom Come: Deliverance – recenze hry

  vydáno  •  počítačové hry

  Jak by se vám povedlo přežít na úsvitu 15. století? Dokázali byste si zajistit obživu a ubránit se nepříteli? V této hře si to můžete zkusit!

  Moje postava ve hře KCD, © Romulus-Caesar

  Jakožto milovník historie jsem se na tuto hru velmi těšil. Hra začíná v roce 1402, tedy opravdu na samém počátku 15. století. Hlavním hrdinou je kovářský synek Jindřich (angl. Henry) ze Stříbrné Skalice. Už to pro mě bylo velmi zajímavé, neboť jsem se o dnes již zaniklý hrad v tomto městě živě zajímal.

  Vše začíná malebně. Sluníčko svítí a vy si čas krátíte tím, že společně s kumpány vytváříte lotroviny. To se ale velmi rychle změní, když k hradu přitáhnou vojska Zikmunda Lucemburského. Toho lákají místní stříbrné doly. Hrad nemá šanci a vaší jedinou možností je úprk na nedaleký hrad Talmberk. Již zde hráč zažije spousty adrenalinu, neboť prchá zraněný před partou dobyvatelů.

  Hrad Talmberk se stane vaším novým domovem. Než... ano, Zikmund přitáhne i sem. Hrad se ale rozhodne nedobýt a vy si můžete oddechnout, ale ne na dlouho... Usmyslíte si totiž, že se vydáte do Skalice pohřbít rodiče. Jenže to nejprve musíte tajně vyklouznout z hradu. Na to, aby se vám to povedlo, budete muset poprvé ve hře krást. Nakonec se do Skalice dostanete, ale cesta je plná nástrah a nepřátel, takže se budete muset mít na pozoru. Rodiče nakonec pohřbíte a chcete jít domů... jenže se zde objeví banda lapků a ti vás přepadnou. Už to vypadá, že vás zabijí. Zachrání vás mlynářova neteř Tereza a zraněného vás odvezou do Ratají. Rataje jsou nádherně vyvedené. Autoři si dali opravdu práci i s detaily.

  Co je na hře krásné, je krutá a drsná realita. Musíte se hodně rychle naučit bojovat, neboť v kraji je bída a lapkové na vás čekají doslova na každém rohu. Ve hře také musíte jíst a spát. Musíte si dávat i pozor na to, aby jídlo nebylo prošlé, jinak se přiotrávíte a umřete. Také si musíte dávat pozor, když už děláte nějakou lotrovinu, jako je okrádání apod., aby vás nikdo neviděl. Jinak vás čeká v lepším případě pokuta – v horším případě vězení. Spát také nemůžete, kde se vám zlíbí. Je zde možnost ubytování v hostinci, ale ten něco stojí, nebo v táboře, kde vás každou chvíli může někdo přepadnout. Kvalita spánku ve hře je odvozena i od kvality lůžka, tj. na horším se vyspíte hůře, na lepším lépe.

  Důležitou součástí hry je i reputace. Pokud budete někde krást až moc často (nedej bože vraždit), nebudou vás místní lidé mít rádi. Také se s vámi mohou odmítnout bavit a jejich náklonnost si získáte až nemalou sumičkou. Na reputaci závisejí i ceny u obchodníků. Naštvaná stráž vás také častěji prošacuje a vy můžete přijít o nakradené věci. Rovnou říkám, že shánění peněz není žádná legrace. Potřebujete peníze na jídlo, ubytování, výzbroj, výstroj, koně a jeho výstroj, ale i třeba na knihy. Čtením knih se totiž vzděláváte a můžete si tak snadněji zlepšit některé dovednosti.

  Ve hře lze kromě boje např. zlepšit bylinkářství, alchymie (která vám umožní vařit vlastní lektvary), údržba (která vám pomůže si opravit meč a nemusíte za to draze platit), čtení (čím lépe čtete, tím složitější knihy si můžete nastudovat), jezdectví, kapsářství, lov, pijáctví a plížení.

  Jak jsem již napsal, hra je velmi realistická. Bohužel někdy až příliš a má nejvyšší věkové omezení. Takže si ji asi nezahraje úplně každý. Nicméně já osobně jsem byl ze hry nadšený a pomohla mi ještě více si vážit výdobytků moderní doby.

  Poznámka redakce:
  Hra má certifikaci přístupnosti PEGI 18 (kvůli násilí a nadávání) a ESRB M (vhodná od sedmnácti let).

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 3. března 2021 ve 12:24.
  Tomášek_Spongebob v něm napsal:

  Super Článek

  Příspěvek z 25. ledna 2021 v 11:26.
  Pony_In v něm napsala:

  Mám ráda hru Kingdom Come, sama jsem ji hrála ( i když mi ještě nebylo 17:-D) Dávám pět tlapek

  Příspěvek z 27. května 2019 v 8:13.
  Romulus-Caesar v něm napsal:

  Rokio: Ale ukládat lze... když máš sejovici... reálný život si také jen tak neuložíš. Za mě je to moc dobře. Nedávno se mi povedlo odhackovat cheaty- hlavně ten na peníze se hodí neskutečně.