Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kitsune: lišky s magickými schopnostmi

  vydáno  •  historie · kultura · tajemno · zahraničí

  Dnes si přečtete článek o tajemných bytostech zvaných Kitsune. Pokud máte rádi japonskou mytologii a zvířata, tak tenhle článek je přesně pro vás.

  Kitsune, © Papoušek_Nfnf

  Kitsune jsou fascinujícími bytostmi japonské mytologie, které zaujaly pozornost mnoha lidí po celém světě. Tyto mystické tvory jsou považovány za tajemné a inteligentní, a jejich příběhy a legendy se táhnou po staletí.

  Původ a význam

  Pojem „Kitsune“ v japonštině znamená „liška“. V japonské kultuře jsou Kitsune vnímány jako duchovní bytosti s nadpřirozenými schopnostmi a často jsou spojovány s chráněním, ale také i s lstivostí a manipulací. Pak jsou tu dvě základní skupiny:

  Zenko – (dobrá liška) jsou milé, laskavé, božské lišky spojované s božstvem Inari. Pak se jim někdy říká Inariho lišky.

  Yako – (divoká liška) jsou lstivé a zlomyslné lišky. Například ninko je neviditelný liščí duch, kterého člověk může spatřit jen pokud ho ninko ovládne.

  Podoby a schopnosti

  Kitsune mají podle legend schopnost měnit svou podobu, často se převádějí do lidské podoby, přičemž mohou přijmout jakoukoli podobu, kterou si přejí. Kdysi se ve středověkém Japonsku věřilo, že kterákoli žena, kterou potkáte samotnou venku a za soumraku nebo v noci, může být kitsune. Tato schopnost je často spojována s jejich schopností vytvářet iluze a manipulovat s lidskými smysly. Některé příběhy hovoří o Kitsune, které dokáží mluvit lidským jazykem a mají nadlidské znalosti a moudrost.

  Některé legendy uvádějí, že čím více ocasů má Kitsune, tím starší a mocnější je. Nejčastěji jsou Kitsune zobrazovány s jedním až devíti ocasy, přičemž devítiocasá Kitsune je považována za nejmocnější. Tyto devítiocasé Kitsune získávají pak schopnost slyšet a vidět cokoli, co se děje kdekoli na světě.

  Další významnou vlastností Kitsune je jejich dlouhověkost. Podle legend se Kitsune dožívají nesmírně vysokého věku, a některé příběhy dokonce tvrdí, že mohou žít stovky let, či dokonce věčně. Tato neuvěřitelná délka života přispívá k jejich mystickému a nadpřirozenému charakteru.

  Role v mytologii a kultuře

  V japonské mytologii jsou Kitsune často vnímány jako ochránci svatyní, rodinných domů nebo chrámu Inari, boha rýže a úrody, který je také spojen s liškami. Jsou také často zobrazovány jako věrní průvodci nebo komplikovaní spiklenci v lidských příbězích a folklóru.

  Současný vliv

  I v dnešní době jsou Kitsune stále přítomní v japonské kultuře a umění. Jejich obraz se objevuje v anime, mangech, filmech a literatuře, často jako symbol tajemna a magie.

  Závěr

  Kitsune zůstávají fascinující a záhadné postavy jak v japonské mytologii, tak i v moderní kultuře. Jejich schopnosti a role v příbězích přitahují pozornost a inspirují další umělce a tvůrce po celém světě. Tak zůstávají tyto tajemné lišky stále živými a důležitými součástmi japonského kulturního dědictví.

  Článkový obrázek si můžete prohlédnout i zde. :-)

  Zdroje:

  Česká wikipedie
  Anglická wikipedie

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 25. dubna v 17:14.
  Papoušek_Nfnf v něm napsal:

  Hehe, to jsem ale nakreslila já :-D
  A děkuji!

  Příspěvek z 25. dubna v 10:33, upravený vzápětí.
  Seliya v něm napsala:

  Také se mi článek líbil, upřímně jsem si myslela, že úvodní obrázek je nějaký umělé vytvořenýO:-):-D.

  Pět tlapek okokokokok

  Příspěvek z 24. dubna v 15:05.
  Papoušek_Nfnf v něm napsal:

  Děkuji moc$> ^.^