První červnový den s náramnou parádou odstartovala ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně výstava věnovaná ilustracím a knížkám pro děti. Na Orloj snivců hrál nejen Petr Nikl a Jarda Kořán, ale postupně se zapojili také ostatní návštěvníci vernisáže.
Kdybychom chtěli názvy zmíněných nakladatelství přeložit, mohli bychom jim říkat Zákrut (Meander), Oheň (Brio) nebo Chlebovník (Baobab). Ale jistě uznáte, že už by to neznělo tak tajemně. A právě tahle tři nakladatelství se spojila, aby na společné výstavě představila návštěvníkům nejen své knížky, ale také své autory.
Z vystavujících autorů je potřeba zmínit v první řadě Petra Nikla. Kromě obrázků z knížky Záhádky, která se v soutěži Magnesia litera 2008 stala knihou roku, jsou představeny také zatím nepublikované ilustrace k právě připravované Niklově nové knize.
K vidění jsou také originální ilustrace dalších autorů: Renáty Fučíkové, Darji Čančíkové, Juraje Horvátha, Terezy Říčanové nebo Alžběty Skálové.
Představujeme knihy, o které můžete soutěžit
O Rybabě a Mořské duši (Petr Nikl, Meander)
Čtenáři se vypraví do mořské říše. Podobenství o věčném putování duše za poznáním. Kouzelné Niklovy mezzotinty evokují tajemně pohádkovou atmosféru v mořské hlubině a my čteme bez dechu na jeden zátah až do konce.
Kniha vyhrála 1. místo v soutěži Nejkrásnější české knihy 2002 v kategorii literatury pro děti a mládež a byla nominována na Magnesii Literu 2002. Vychází ve 2. vydání v překrásné ruční vazbě s novou obálkou.
Pohádka o Rybitince (Petr Nikl, Meander)
Nové vydání oblíbené Niklovy prvotiny, tentokrát doplněné i o CD s Rybími písněmi autora.
Čínské pohádky (s ilustracemi Renáty Fučíkové, Brio)
Pohádky převzaté z čínských zdrojů se snaží postihnout alespoň část lidové slovesnosti této národnostně tak různorodé země. Příběhy, v nichž je více draků, ďáblů a víl než králů, císařů a princezen. I zde ale věrná láska překoná všechny překážky, dobro zvítězí nad zlem a chytrost nad hloupostí.
Zpátky do Afriky! (Jiří Dvořák s ilustracemi Alžběty Skálové, Baobab)
Příběh o cestě zvířátek, která utekla z pražské zoologické zahrady a vypravila se domů do Afriky.
Přijďte si hrát a tvořit - sobota 13. června!
V sobotu 13. června jste zváni na výtvarně-literární dílny. Jejich součástí bude loutkové představení souboru Buchty a loutky. Hra vznikla na motivy slavného komiksu Lucie Lomové „Anča a Pepík“. Tento kultovní seriál vycházel s velkým ohlasem deset let ve známém časopise Čtyřlístek (1990 až 2000).
A pak už se otevřou vlastní dílny. Tu první, komiksovou, povede osobně výtvarnice Lucie Lomová. Ukáže, jak vzniká komiks a pak už si každý může zkusit vytvořit svůj vlastní příběh.
Druhou dílnu „Vytvoř a svaž si svou knihu“ připravila liberecká výtvarnice Iva Ouhrabková. Po celý den bude otevřena knihařská dílna Jarmily Sequensové. Tam si můžete vlastnoručně vyrobit zápisníček nebo záložku.
Kromě knih ze sbírkového fondu muzea se na výstavě představuje současná produkce nakladatelství Meander, Brio a Baobab, která se zabývají vydáváním literatury pro děti. Vybraná nakladatelství se navzájem liší, ať už svým zaměřením na cílovou skupinu (děti, mládež, nebo i rodiče), nebo výběrem autorů (českých, světových) a titulů (původní nebo klasická díla, komiksy, leporela).
Přesto mají jedno společné: ve spolupráci s předními českými grafiky i nastupující generací výtvarníků se snaží vydávat krásně vypravené, často netradičně pojaté knížky na vysoké výtvarné úrovni. A tak není divu, že v soutěžích sbírají jednu cenu za druhou.