Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Knihovnice jako z pohádky

  vydáno  •  Kultura · Knihy
  Počátkem června jsme se v Zrcadlové kapli pražského Klementina na vlastní oči přesvědčili, jak vypadají knihovnice „jako z pohádky“. Jsou to ty nejoblíbenější knihovnice z dětských oddělení, které dětem nejen půjčují knížky, ale připravují pro ně spousty soutěží, výtvarných dílen nebo výletů. Konalo se totiž vyhlášení výsledků soutěže Kamarádka knihovna, kterou jsme vám na Alíkovi představili ZDE.

  Všude tam, kde se knihovny do soutěže přihlásily, mohli čtenáři napsat „svým“ knihovnám vysvědčení. Ze 104 přihlášených knihoven postoupilo do finále jedenáct. Z nich odborná porota vybrala tři, které stanuly na stupních vítězů. Práce poroty nebyla jednoduchá - vysvědčení knihovnám vyplnilo 18 tisíc kluků a děvčat! Neznámkovaly se však znalosti knížek, sportovní dovednosti knihovnic či rychlost hledání v katalogu. Jednička až pětka se - podobně jako na skutečném vysvědčení – psala za něco docela jiného:

  1. Jaká je (jsou) knihovnice (knihovníci)
  2. Množství a kvalita knížek, časopisů, cédéček…
  3. Je dost počítačů pro děti
  4. Je knihovna hezká
  5. Jsi s knihovnou spokojený (spokojená)

  Finalisté: Městská knihovna Nová Včelnice, Správa kulturních zařízení města - Městská knihovna Kamenice nad Lipou, Knihovna Matěje Josefa Sychry Žďár nad Sázavou, Městská knihovna Tišnov, Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana Uherské Hradiště, Městská knihovna Rožnov pod Radhoštěm, Městská knihovna Havířov, Městská knihovna Krnov, Městská knihovna Nová Paka, Městská knihovna Sedlčany, Městská knihovna Louny.

  "Knihovnice mám ve velké úctě. Půjčovaly mi víc knih, než jsem měl nárok. Četl jsem knihy podle abecedy bez výběru až po písmeno V. Pak jsem jednu knihu ztratil a vyhodili mne z knihovny..." přiznal ve svém velmi osobním vyznání knihovnicím Arnošt Goldflam, který je dnes v knihovnách velmi vítaným hostem. Jeho pohádky rády čtou nejen děti, ale pobaví se nad nimi i dospěláci.

  A pak už nastala ona dlouho očekávaná chvíle - předávání prvních cen. První místo a titul Kamarádka knihovna, spolu s finanční odměnou od generálního partnera soutěže v hodnotě 30 tisíc korun, získala Městská knihovna Tišnov. Druhé místo obsadila Městská knihovna Sedlčany, obdržela 20 tisíc korun, a na třetím místě skončila Městská knihovna Havířov, získala tak finanční částku 10 tisíc korun. Zvláštní ocenění si vysloužila knihovnice Marie Davidová z Městské knihovny v Nové Včelnici za mimořádně obětavou osobní práci s dětmi v obci.

  Uznání se dostalo i tvůrcům vysvědčení. Nejhezčí výtvarné příspěvky, které děti k vysvědčením připojily, byly dnes vystaveny v Zrcadlové kapli Klementina. Tři vylosované autorky vysvědčení si mohou pořídit knižní dar podle vlastního výběru: Aneta Václavíková z Kardašovy Řečice, Natálie Ryšánková z Krnova a Michaela Šnajdarová z Uherského Hradiště.

  Jedničky, které děti napsaly na vysvědčení byly pro závěrečné hodnocení důležité, ale nebyly to jediné. Knihovny musely v soutěži prokázat také vstřícnou provozní dobu, kvalitní fond knih, časopisů i zvukových dokumentů, moderní a atraktivní prostředí vybavené odpovídající technikou s přístupem k internetu; sledovalo se, jak spolupracují se školami i jinými partnery v obci, jaké aktivity pro děti a rodiny připravují atd. Konkurence byla obrovská a o vítězných knihovnách se šestičlenné porotě rozhodovalo velmi těžko. V případě prvních dvou oceněných knihoven je jejich čtenáři více než 65 % dětí ve městě!


  Kolik máme knihoven?

  V současné době je v České republice 5 920 veřejných knihoven a 927 jejich poboček, knižní fond čítá více než 61 149 000 svazků. Naprostá většina knihoven poskytuje podstatnou část svých služeb dětem. Z celkového počtu více než 1,5 milionů čtenářů je více než 395 000 dětí (do 15 let), to je zhruba čtvrtina všech dětí tohoto věku v ČR. Děti si během loňského roku v knihovnách vypůjčily téměř 13 milionů knížek, časopisů a dalších dokumentů.

  Další zajímavé články:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!