Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Knižní HIT pod názvem Selekce

  vydáno  •  Knihy
  Jistě jste už slyšeli o knižní novince, která má název Selekce. Jistě jste zahlédli ve výlohách překrásný obal této knihy, na které jsou zobrazeny nadýchané modré šaty. Že jste ji ještě nečetli? To je velká chyba..
  • Autor: Kiera Cassová
  • Počet stran: 287
  • Źánr: Sci-fi, fantasy, román
  • Jazyk: český, spisovný, obsahuje i nespisovné výrazy a je často používána přímá řeč
  • Prostředí a doba: Imaginární země Illea, která vznikla po rozpadu Ameriky. Odhaduji tak 25. století
  • Hlavní myšlenka: Popisuje život v paláci v kontrastu s tím, co se děje u chudých lidí.

  Na žádost jejího přítele Aspena se America dostane do Selekce, aby bojovala s ostatními 34 dívkami o přízeň prince Maxona. Prý by si vyčítal, kdyby nevyužila šanci stát se První a pro svou rodinu mít už navždycky peníze. America se jako jediná z dívek setká s princem již první den příjezdu do paláce. Vynadá mu, řekne mu, že je tu jen z povinnosti a nakonec s ním uzavře obchod. Stane se jeho přítelkyní, aby mu radila, která z dívek je vhodná a on jí tu nechá, kvůli její rodině. Maxon se do ní zamiluje, ona si však není svými city jistá - je tady pořád Aspen a ať už ji naštval jakkoli... pořád ho milovala. Jenomže ať America chce nebo ne, žárlí i na dívky, které s Maxonem tráví čas. Dívky postupně odchází. A najednou se stane něco nečekaného. America se v paláci setká s Aspenem jako se strážným, okamžitě se jí vybaví všechny vzpomínky.

  Aspen je odhodlaný dostat jí zpátky, ví, že udělal chybu... Nakonec se vybere Elita, 6 dívek, které zůstanou. America je samozřejmě jednou z nich.

  Tato kniha je v poslední době dost populární, a právě proto jsem ji číst odmítala s domněnkou, že se jedná jen o přeslazený román o princi a dívce, do které se zamiluje. Vždyť když se nad tím zamys­lí­me: samé šatič­ky, pře­py­ch, šper­ky, krás­ný princ, riva­li­ta mezi dív­ka­mi a boj o koru­nu. Není to tro­chu pře­hna­né? Ne, není. Je to geni­ál­ní, zábav­né a úžasné. Autorka Kiera Cass má vel­mi pří­jem­ný styl psa­ní a America je moc sym­pa­tic­ká, tudíž jsem se do kni­hy hned začetla a měla pro­blém pře­stat. Ne že by v kni­ze bylo zase tolik zvra­tů či akč­ních udá­los­tí, ale kni­ha ply­nu­la, měla tako­vé až pohád­kov­ské kouz­lo a já jsem muse­la jen číst a číst. Tato kniha byla napsána tak neuvěřitelně čtivým způsobem, že ani Harry Potter se jí nedokázal vyrovnat, a to jsem na J. K. Rowlingovou dříve nedala dopustit.

  Věřím, že vět­ši­na z lidí v mém věku již Selekci četla, něco o ní zaslech­li, nebo mini­mál­ně na pul­tech knih­ku­pec­tví zahléd­li dech berou­cí obál­ky s pře­krás­ný­mi šaty. Tak to je ona, slav­ná Selekce. Setkala jsem se s mno­ha názo­ry a z val­né vět­ši­ny byly jen pozi­tiv­ní. A ani já na ni nemám jiný názor. Je skvělé, že tato kniha má další dva díly, takže mám na chvíli o zábavu postaráno.

  Úryvek: „Vážně je to takové?“ zeptal se. „Co?“ „Tam venku... vážně se to děje? Opravdu lidé tolik hladověji?“ „Maxone, já...“ „Povězte mi pravdu.“ Přísně sevřel rty. „Ano, děje se to. Znám rodiny, v kterých se vždycky někdo obětuje a přenechá svou porci dětem nebo sourozencům. Znám chlapce, kterého za krádež jídla zbičovali na náměstí. Ze zoufalosti se dělají různé šílenosti.“ „Jak starý byl ten chlapec?“ „Bylo mu devět,“ vydechla jsem rozechvěle. Pořád jsem měla před očima jizvy na Jemmyho zádíčkách. Maxon sebou trhl, jako by ty rány sám cítil. „Vy jste taky,“ nato si odkašlal. „Vy jste taky někdy trpěla hlady?“

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 6. ledna 2017 ve 21:56.
  šustík v něm napsal:

  Reakce na TerGoň:

  Jo, musím jenom souhlasit, také jsem to četla naprosto jedním dechem, předčí to i Pottera 1821

  Příspěvek z 1. ledna 2017 ve 22:18.
  TerGoň v něm napsala:

  Skvělá série

  Selekci a ostatní ( Elita, První, Dcera a povídky Šťastně až na věky) jsem přečetla jedním dechem a musím říct, že je to skvělé počtení 25 těším se na další díl