Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Knižní tipy: Prázdninové čtení

  vydáno  •  Knihy
  Dobrá knížka umí zvednout náladu, vyvolat úsměch i pláč, prožiješ s ní nepředstavitená dobrodružství. A tohle jsou naše prázdninové tipy pro nejmenší.

  Soutěž zlínské knihovny o nejpěknější Pipi Dlouhou punčochu., © MF DNES

  1.Pipi Dlouhá punčocha

  Astrid Lindgrenová
  Pro čtenáře od 7 let
  Exkluzivní 10. vydání s původními ilustracemi na oslavu 70. narozenin Pipi.

  Bláznivé příběhy Pipi Dlouhé Punčochy a jejích kamarádů patří ke zlatým knižním titulům, které baví děti již po generace.I další díla Astrid Lindgrenové se líbí i dnes: Lotta z Rošťácké uličky, Děti z Bullerbynu, Ronja, dcera loupežníka...

  Ani po 70 letech od prvního vydání neztratila Pipi Dlouhá punčocha nic ze svého vtipu, kouzla a originality. Její bláznivá dobrodružství s kamarády Anikou a Tomem, opičkou panem Nilsonem a koněm nepřestávají bavit děti na celém světě ani dnes. Pipi totiž není jen tak obyčejná holčička! Ale dcera krále Kurekuredutů! Její kuráž, síla a odvaha ji ale nakonec zaručeně dostanou z každé šlamastyky. A že na ně má Pipi zvláštní talent!

  2.Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema

  Michael Ende
  Pro čtenáře od 8 let

  Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema, napsal Michael Ende, ilustrovala Lucie Dvořáková

  Kdo je Jim Knoflík? Jim je malý černý kluk, který se jako miminko octl v Jasmánii, ostrovním královstvíčku, jemuž vládne král Alfons Třičtvrtěnadvanáct. Kdo je Lukáš? Lukáš je Jimův nejlepší kamarád a je strojvůdcem a vlastníkem lokomotivy Emy. A tihle tři se jednoho dne vydali do světa. Ovšem tahle cesta se změnila ve velké dobrodružství.

  3.Barry Trappney a příšernej víkend

  Jim Smith
  Pro čtenáře od 7 let

  Barry Trappney a příšernej víkend

  Nejlepší kamarád Bumba zlobí. Nechce hrát hry, které ho dřív bavili, a radši si čte knihy s brýlatou Nancy. Barry (nebo Smolíček, jak mu říká maminka) si připadá odstrčený. Nelíbí se mu, že se Bumba i Nancy spolčují, a tak když se u jejich karavanu zničehonic objeví Sharonella, z hodného Smolíčka se stane Sharonellin parťák na pěkné darebačiny. Jen zkuste hádat, co je to smrdiplesk.

  4.Večerníčkův pohádkový špalíček

  Kolektiv
  Pro čtenáře od 5 let

  Večerníčkův pohádkový špalíček

  Padesát obrázkových příběhů obsažených v tomto pohádkovém špalíčku je holdem k 50. výročí nejoblíbenějšího dětského pořadu na obrazovce Československé a České televize, Jeho průvodce - čiperný klučina v papírové čepici a s očičky jako zářící hvězdy - se za celou tu dlouhou dobu nezměnil a stále pěkně dětem přeje Dobrý večer a Dobrou noc. Je to symbolický výběr z nejoblíbenějších večerníčků. Svazek pohádek, který se podobně jako televizní Večerníček, jistě stane dětem dobrým průvodcem při usínání.

  5.Štaflík a Špagetka

  Jiří Munk, Martin Otevřel
  Pro čtenáře od 5 let
  Komiks podle nového Večerníčku

  Štaflík a Špagetka, Zdeněk Smetana

  Štaflík a Špagetka bydlí v chaloupce a je jim spolu dobře. Ráno se jim ale nikdy nechce vstávat. Jenže na střeše za komínem bydlí ještě poťouchlá vrána, známé ranní ptáče, takže je nikdy dlouho spát nenechá. Každý den vymýšlí, jakou lumpárnu by jim vyvedla. V sedmi obrázkových příbězích podle nového večerníčku navštíví Štaflík a Špagetka posilovnu, svedou námořní bitvu, zažijí dobrodružné Vánoce i veselé příhody. V knížce se také setkáte s hamižným křečkem, závodními chrty a krásnou pudlicí.

  6.Bleška a veška

  Jan Werich
  Pohádková písnička mistra Jana Wericha O Blešce a vešce, co spolu vařili pivo, vychází v řadě literární skvostů, které by neměly upadnout v zapomnění.

  Bleška a veška, Jan Werich

  „Do kopce pěšky, z kopce koloběžkou jela teta veška za tetou bleškou...“ Takzačíná veršovaná bajka Bleška a veška, kterou Jan Werich zpíval již v 50. letech. Při svém prvním knižním vydání v roce 1970 byla báseň napsaná na motivy pohádky bratří Grimmů vnímána jako jinotaj k obsazení Československa v srpnu 1968. V novém vydání bajku svými ilustracemi doprovodila Vlasta Baránková.

  7.Duhový cirkus

  Petra Neomillnerová
  Pro čtenáře od 7 let
  Hudbu k písničkám složil Štěpán Uhlíř (syn Jaroslava Uhlíře).

  Duhový cirkus napsala Petra Neomillnerová, ilustrace jsou dílem Olgy Frantzové.

  Pojďte společně s Miou nahlédnout do Duhového cirkusu a zazpívat si veselé písničky! Malá Mia není jen tak ledajaká holčička, je z cirkusácké rodiny – patří k Duhovému cirkusu. Skáče salta, jezdí na poníkovi a dokáže rozveselit každé dítě i dospělé, dokonce i zvířátka. Má spoustu kamarádů a s Péťou odvážně zachrání pudlíka Prince. Mia si ráda zpívá veselé písničky, a kdo chce, může si je zpívat společně s ní; v knize jsou hned tři, s texty a notami Štěpána Uhlíře. Písničky si můžete poslechnout zde v detailu ukázkových kapitol.

  Fotogalerie

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!