Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kočka je tvor pohyblivě hravý

  vydáno  •  Zvířata

  Větší článek o našich domácích mazlíčcích, o tom, jaká je vlastně kočka hravá.

  Lisa, © Dianek

  Kočky se musí hýbat
  Asi každý z nás ví, že kočky jsou nesmírně obratná zvířata, která, dá se říct, mají sportovní nadání. Pohyb milují nade vše, a proto neexistuje, aby jim to člověk odpíral. Většina lidí, kteří milují nejenom kočky, ale všeobecně zvířata, oplývají názorem, že není správné držet kočku doma po celý její život. Například na venkově je nemyslitelné, aby kočka žila čistě v domě, kde jsou i lidé, tam odjakživa kočky chodí po venku.

  Život venku má i svoje klady
  Oponenti tohoto tvrzení zase říkají, že pro kočky je nebezpečné být venku. Dokonce se bojí, že kočka spadne z výšky a něco se jí stane - to když bydlí opravdu vysoko. Kočky milují lov, hlavně tedy myší a ptáků. Někdo s tím nesouhlasí, ale marná sláva - pokud jim to není dopřáno, mohou být frustrovány. V žádném případě se nedá říct, že by se venku nudily. Sice jim hrozí rvačky s ostatními kočkami, které třeba žijí na ulici, ale tomu se nedá předejít, když se pohybují venku. Kočky tzv. s papíry jsou ohroženy i zloději.

  Odolnost není všemocná čarodějka
  Kočky žijící na vesnici jsou o dost odolnější. Jsou totiž zvyklé na ledacos, když se ve dne v noci pohybují pod širým nebem. To však neznamená, že se nemůže něco zlého stát. I zde je může postihnout nehoda, například sražení autem či nějaký fyzický kolaps. Nikde není psáno, že kočka není schopná dostat tzv. lidské nemoci, dokonce i mrtvici. Hluché kočky - ty to mají ztížené mnohonásobně více. Sluchovou vadou či úplnou hluchotou jsou údajně nejvíce postiženy bílé kočky.

  Kočka čistě jenom uvnitř
  Kočka, která žije jenom v domě nebo v bytě, má skoro stoprocentní jistotu, že se jí nic špatného, co bylo výše popsané, nestane. Nicméně zde hrozí, že se bude šíleným způsobem nudit, a to není vůbec dobré. Mohla by začít útočit na domácí lidi, škrábat po nábytku, trhat oblečení, koberce, močit a kálet jinde než do bedýnky a navíc se k tomu může přidat i zoufalý pláč. Ale i zde existuje řešení. Než by to přerostlo v opravdu závažný problém, tak majitel kočce může „vyrobit“ zábavu. Měly by se vytáhnout všechny zástrčky ze zásuvek a opatřit je bezpečnostními kryty. Dále je vhodné držet kočku od kamen, protože když skočí na rozpálený sporák, je to pro ni nesmírná bolest.

  Samy doma
  Kočky rády spí, a pokud jsou doma samy, tak si odpočinou. Tudíž se nikdo nesmí divit tomu, že po příchodu majitele ho pronásledují, chtějí se nosit a skáčou po nohou, škrábou, prostě se domáhají pozornosti. Jestliže žije kočka celý svůj život s majiteli v bytě, kde neměla přístup ven, a nyní se všichni přestěhovali kupříkladu na venkov, vyvstává otázka, jak to s kočkou udělat - pouštět, nebo ne. Samozřejmě se pustit ven dá, ale je jasné, že bude velmi postrašená z neznámého prostředí. Pozor na zbrklý útěk. Nejprve je dobré být s číčou neustále, když je venku.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 16. prosince 2018 v 11:27.
  MonikaJanka v něm napsala:

  mačky ja môžem:->$>@)->-

  Příspěvek z 16. prosince 2018 v 9:06.
  Zuzkarebelka v něm napsala:

  Super článek, miluju kočky$>:-3