Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Komiks, tak trochu jiné čtení

  vydáno  •  komiksy · kultura · knihy · malování
  Přepadá tě někdy nálada přečíst si pěknou knihu, ale jakmile ji otevřeš, vydržíš u ní maximálně dvacet minut a už ji dlouho neotevřeš? Odrazuje tě její rozsah, spousta řádků a pomalý rozjezd děje?

  Ukázka z komiksu Maus, © Alík

  Mezi uměleckou literaturu se řadí i komiks. Zvláštní médium, které si v současné době v České republice nachází místo mezi běžnými čtenáři – tedy ne pouze mezi skalními fandy této expandující formy zpracování příběhů. A pozor, čím dál víc se tvoří i pro dospěláky.

  Komiks čtenářům vypraví příběh nejen slovy, ale zejména obrázky. V obrázcích se čtenář dozví o náladě postav, okolnostech dialogů a napoví mu také další detaily děje. Je na čtenáři, nakolik si povšimne detailů. Čtenář se může lehce vracet, nehledá mezi řádky, může přeskakovat mezi jednotlivými pasážemi.

  Fotogalerie

  Mezi vydanými komiksy najdeš fantasy i sci-fi tvorbu, pohádky, detektivky, milostné romány, či autobiografická vypravování. V knihovnách či knihkupectví najdeš zejména zahraniční autory, ale i česká tvorba pomalu roste. Vlastně roste hodně, a to v posledních několika letech.

  Pojďme si představit několik komiksů, které by tě mohly zaujmout.

  Co si můžeš ještě přečíst.

  Sin City - dnes již legendární komiksová série o jednom prapodivném, hříšném městě. Napětí, láska, nespravedlnost, naděje. To vše v komiksu najdeš. Autor Frank Miller.

  Zámek a klíč - tajuplná série, která tě zavede do Nové Anglie plné napětí až hororových chvil. Autor Joe Hill, syn Stephena Kinga.

  Češi 1918 - devět příběhů od dob vzniku Československa až po současnost. Historie zpracovaná poutavou formou. Postavy jako Beneš, Masaryk, Klaus... Autoři Pavel Kosatík a Petr Novák.  

  Generál Fajtl - muž druhé světové války, letec RAF. Komiks dokumentuje život generála za války i letadla, s nimiž létal. Autoři Václav Šorel a Michal Kocián.

  Maus Arta Spiegelmana, současného amerického komiksového malíře, se dočkal obrovského ohlasu. Maus je skutečná myš, vlastně je to člověk. Muž, který přežil druhou světovou válku. Rodilý Polák, kterého v mladém věku a čerstvě ženatého postihnou všechny hrůzy druhé světové války. Zásadní roli v příběhu ztvárňuje Artie – ne náhodou se jmenuje stejně jako autor komiksu. Mezigenerační rozdíly, zásah druhé světové války do života několika lidí, láska, bezradnost, napětí i naděje. To vše nabízí dva díly, které vyšly v souborném vydání pod názvem Maus.

  Vražda na prknech, jež znamenají svět, a její objasnění postarším manželským párem. To nabízí česká komiksová detektivka Lenky Lomové pod názvem Na odstřel, která vyšla v tomto roce. Útlá kniha, jednoduchý děj, který má spád, a příjemná ilustrace. Lenka Lomová vytvořila i několik dalších zajímavých komiksů.  Kritiky dobře hodnocené jsou zejména komiksy Anna chce skočit a Divoši.

  Osudy dobrého vojáka Švejka, to je klasika české tvorby. Najdeme ji snad ve všech školních seznamech povinné četby. Proč si hlavní situace a výroky tohoto díla nepřipomenout díky komiksu? Ano, i takový komiks existuje. Ilustroval jej Petr Vyoral.

  Pokud tě komiksy zaujmou, o nabídku nebudeš mít nouzi. Je jich skutečně spousta. Historie tvorby je bohatá. Jako orientační bod ti může napomoci nová publikace od Paula Gravetta 1001 komiksů, které si musíte přečíst, než zemřete. A pokud tě náhodou děsí vysoké číslo, tak neboj, i sám autor knihy přiznal, že všechny komiksy nečetl. Nebo to alespoň za svůj dosavadní život zatím nestihl.  


                                                     

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 12. června 2014 ve 20:17.
  irisinka8 v něm napsala:

  fghg

  typovala bych pro starsi holky Pupiky.

  Příspěvek z 8. června 2014 v 19:01.
  adík3 v něm napsala:

  časopisy

  já čtu nejraději Monster High

  Příspěvek z 6. června 2014 ve 23:55.
  moon98 v něm napsala:

  tom a jerry

  Mam strasne.rada.knizky o techhle.dvou komiksovych hrdinach. Nejradeji mam o tom jak se vytrhava zub.