Alíkovina

Komu patří Zlatý dudek?

vydáno  •  Kultura
Čtyři říjnové dny mají v Ostrově u Karlových Varů velmi napilno všichni, kteří mají něco společného se zdejším Kulturním domem. Od časného rána do pozdního večera je tu velmi rušno. Sotva skončí jeden film, už pan promítač nasazuje další. A pak ještě honem promítnutý film vrátit zpátky do krabice, aby se mohl vypravit za dětmi z blízkého okolí.

Vystoupení nazvané Za zavřenými dveřmi., © Radkaa

V pátek 12. října 2007 skončil dalších z pohádkovo-filmových svátků místních školáků, v pořadí již 39. Dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana. My vám prozradíme, kdo získal Zlatou buřinku, Křišťálový míč či Zlatého dudka.

Aby mělo předávání cen tu správnou slavnostní atmosféru, zahájilo jej vystoupení tanečního studia Mirákl ze Sokolova tanečním vystoupením nazvané Za zavřenými dveřmi. Sotva děvčata s rezavými culíky a pruhovanými podkolenkami opustila scénu, ujal se mikrofonu herec Petr Vacek. Na pódium pozval zástupce města Ostrov i Karlovarského kraje, nechyběli ani členové dětské a dospělé poroty a pochopitelně ani ředitel filmového festivalu.

Dětská porota, ve které zasedli žáci ostrovských škol, udělila cenu Křišťálový míč v kategorii do 12-ti let filmu Maharal – Tajemství talismanu, který natočil režisér Pavel Jandourek.

V kategorii od 13-ti do 18 let si Křišťálový míč odnesl Ro(c)k podvraťáků, uzavírající teenagerovskou trilogii režiséra Karla Janáka.

K tradicím ostrovského festivalu patří hlasování diváků. Každý, kdo viděl některý ze soutěžních filmů, mohl po jeho skončení dát svůj lístek do krabičky označené číslem jedna, dvě nebo tři. Bodování se podobalo školnímu známkování. Vyhrál tedy film, který měl ten nejnižší průměr. Cenu Dětského diváka získal Jaroslav Hanuš a jeho film 100 + 1 princezna.

Zlatého dudka za nejlepší dívčí herecký výkon si z Ostrova odvezla Petra Šimberová za vedlejší roli ve filmu Maharal – tajemství talismanu. Za nejlepší chlapecký herecký výkon byla tato cena udělena Matyáši Valentovi za roli Ondry, taktéž ve filmu Maharal - Tajemství talismanu.

Porota dospělých, v čele s dramaturgem Janem Gogolou, udělila Cenu Oty Hofmana za nejlepší dílo v kategorii do 12 let filmu Vánoční příběh režisérky Moniky Elšíkové. V kategorii od 13 do 18 let patří toto ocenění filmu Pusinky, který natočila Karin Babinská.

Zvláštní cena dospělé poroty za dílo s nejvýraznějším morálním akcentem filmu náleží pohádce O kominickém učni a dceři cukráře, režiséra Pavla Jandourka.

Tři čestná uznání dospělé poroty patří Jaromíru Kačerovi, kameramanovi filmu Vánoční příběh, Marii Doležalové za roli Išky ve filmu Pusinky a Karlu Rodenovi za roli Karla ve filmu Vánoční příběh.

Štáb 39. dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana udělil Zlatou buřinku režiséru Zdeňku Zelenkovi za přínos v televizní tvorbě pro děti a mládež.

Ředitel festivalu Ing. Marek Poledníček udělil na základě výsledků internetového hlasování Zlatého dudečka filmu Artuš, Merlin a Prchlíci režisérek Věry Plívové-Šimkové a Drahomíry Králové.

Místo pohádkového zvonce festivalové diváky potěšily svým vystoupením členky tanečního studia Mirákl. A věřte, že to byl velký zážitek! Ne náhodou dostal soubor pozvání na mistrovství světa v showdance, které se uskuteční koncem listopadu v Německu.


39. Dětský filmový a televizní festival Oty HofmanaSoutěžní filmy - 35 mm
  • MAHARAL – TAJEMSTVÍ TALISMANU
  • RO©K PODVRAŤÁKŮ
  • PUSINKY
Soutěžní filmy - televizní
  • O KOMINICKÉM UČNI A DCEŘI CUKRÁŘE
  • VÁNOČNÍ PŘÍBĚH
  • 100 + 1 PRINCEZNA
  • POSLEDNÍ KOUZLO
  • TAJEMSTVÍ LESNÍ ZEMĚ
  • ŠKOLA NA VÝSLUNNÍ

Více informací najdete na stránkách 39. Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana www.dk-ostrov.cz/festival.

Další zajímavé články:

Autor: