Alíkovina

Koně ano, či ne?

vydáno  v 4:50  •  Zvířata

Máš sen, že ti rodiče koupí koně? Není to vše tak lehké, jak se zdá...

Kálí a já, © Faline

Dnes si s vámi chci popovídat na téma: koně ano, či ne.

Pokud si opravdu koně chcete pořídit, spočítejte si, jestli na něj budete mít čas. Minimálně 5x týdně. Na koně potřebuješ opravdu hodně času, abys ho k něčemu vychoval/a a nebyl zlý, a také, aby nebyl smutný. Taky se s ním musí pravidelně pracovat. Majitelka nebo majitel koně by měl výborně ovládat jezdecké umění – záleží na zaměření (western / Anglie). Nejlepší je složit ZZVJ (základní zkoušky výcviku jezdce) a mít dlouholeté zkušenosti a praxi.

Musíte také o koních něco vědět, hlavně jak poznat, že je kůň například nemocný nebo zraněný. Musíte mít také přehled o tom, co vlastně koně jedí, kde kupovat krmivo, jak ho míchat – to mně dělalo obzvlášť potíže. Nemělo by se na koni pouze jezdit – mělo by se to střídat: alespoň 2x týdně práce ze země a vyjížďky, nebo jen procházka nebo přirozená komunikace.

Také si zjistěte, od koho koně kupujete. Nedoporučuji si koupit napoprvé hříbě – to vyžaduje celodenní péči a nejen to. Doporučuji si nejdřív zajistit pouze pronájem.

Pokud i tak dychtite po vlastním koni, je tu další problém – musíte mít HODNĚ, OPRAVDU HODNĚ PENĚZ. Pořizovací cena koně je minimálně 50 000 Kč. Kůň musí byt naprosto zdravý! Dále vybavení z druhé ruky zhruba za 30 000 Kč. Veterinář je individuální, ale tak 10 000 Kč stranou si nechte určitě, v případě, kdyby se něco stalo. Dále ustájení. To je také dosti individuální, ale obvykle tak 1000–6000 Kč měsíčně. Potom pronájem jízdárny a skokového materiálu zhruba 1000 Kč, ale obvykle je to započteno v ceně ustájení. Dále trenérka / trenér – obvykle 1200 až 2000 Kč měsíčně. Také výdaje za jídlo jsou nemalé – 700 až 1500 Kč měsíčně. Potom sem tam rupne ohlávka, zlomí se udidlo, rozbije se sedlo, kůň si zlomí nohu, vy budete nemocní... Chce to nějaké peníze navíc, to už je ale na majiteli. Ale u mě to bylo tak 20 000 Kč na rok a stačilo to. Ještě k tomu musíme připočítat zubaře a pravidelnou korekturu kopyt + kování podkov. To je dalších 1000–5000 Kč měsíčně.

Kůň je úžasné zvíře, ale i drahé, a citlivé. Potřebuje hodně péče a lásky.

Autorka:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (5)

Příspěvek z 17. března v 10:45.
marbo1212 v něm napsala:

Pěkný článek a hezká fotka !!R^

Příspěvek z 15. března ve 23:16.
dennisvet v něm napsala:

elinkahorse13: píšu tak, aby se autor mohl zdokonalit a nezůstal se starými zlozvyky. To krmení jsem dala jako příklad, ale nemuselo být jen to. Navíc, nemusí se psát, co jí, ale co třeba o tom, jak často se krmí a podobně?;)
A "sry" si nech prosím od cesty ;)

Příspěvek z 15. března v 19:38.
elinkahorse13 v něm napsala:

Faline : můžu se zeptat ty jezdíš na A1/1?
dennisvet : sry ale každý ví co kůň jí a tím nemyslím jen seno, ale i granule, oves, műslli, mrkve a jablka atd