Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Koně ano, či ne?

  vydáno  •  Zvířata

  Máš sen, že ti rodiče koupí koně? Není to vše tak lehké, jak se zdá...

  Kálí a já, © Faline

  Dnes si s vámi chci popovídat na téma: koně ano, či ne.

  Pokud si opravdu koně chcete pořídit, spočítejte si, jestli na něj budete mít čas. Minimálně 5x týdně. Na koně potřebuješ opravdu hodně času, abys ho k něčemu vychoval/a a nebyl zlý, a také, aby nebyl smutný. Taky se s ním musí pravidelně pracovat. Majitelka nebo majitel koně by měl výborně ovládat jezdecké umění – záleží na zaměření (western / Anglie). Nejlepší je složit ZZVJ (základní zkoušky výcviku jezdce) a mít dlouholeté zkušenosti a praxi.

  Musíte také o koních něco vědět, hlavně jak poznat, že je kůň například nemocný nebo zraněný. Musíte mít také přehled o tom, co vlastně koně jedí, kde kupovat krmivo, jak ho míchat – to mně dělalo obzvlášť potíže. Nemělo by se na koni pouze jezdit – mělo by se to střídat: alespoň 2x týdně práce ze země a vyjížďky, nebo jen procházka nebo přirozená komunikace.

  Také si zjistěte, od koho koně kupujete. Nedoporučuji si koupit napoprvé hříbě – to vyžaduje celodenní péči a nejen to. Doporučuji si nejdřív zajistit pouze pronájem.

  Pokud i tak dychtite po vlastním koni, je tu další problém – musíte mít HODNĚ, OPRAVDU HODNĚ PENĚZ. Pořizovací cena koně je minimálně 50 000 Kč. Kůň musí byt naprosto zdravý! Dále vybavení z druhé ruky zhruba za 30 000 Kč. Veterinář je individuální, ale tak 10 000 Kč stranou si nechte určitě, v případě, kdyby se něco stalo. Dále ustájení. To je také dosti individuální, ale obvykle tak 1000–6000 Kč měsíčně. Potom pronájem jízdárny a skokového materiálu zhruba 1000 Kč, ale obvykle je to započteno v ceně ustájení. Dále trenérka / trenér – obvykle 1200 až 2000 Kč měsíčně. Také výdaje za jídlo jsou nemalé – 700 až 1500 Kč měsíčně. Potom sem tam rupne ohlávka, zlomí se udidlo, rozbije se sedlo, kůň si zlomí nohu, vy budete nemocní... Chce to nějaké peníze navíc, to už je ale na majiteli. Ale u mě to bylo tak 20 000 Kč na rok a stačilo to. Ještě k tomu musíme připočítat zubaře a pravidelnou korekturu kopyt + kování podkov. To je dalších 1000–5000 Kč měsíčně.

  Kůň je úžasné zvíře, ale i drahé, a citlivé. Potřebuje hodně péče a lásky.

  Autorka: (11 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Příspěvek z 24. ledna v 15:50.
  Blébleblé v něm napsala:

  je to můj sen, jenže jezdím teprv 3 roky, a je mi 10, takže na to nemám..;-(

  Příspěvek z 1. dubna 2018 ve 12:50.
  mandragora1 v něm napsal:

  Celkově jezdím cca již 9 let. Jedím anglii, ale 2 roky jsem jezdila i western. Též máme svého koníka a musím podotknout, že ceny, které jsi uvedla jsou trochu přehnané. Kovář nás stojí 700,- měsíčně, co se týče například sedla, tak jsme ho z druhé ruky pořídili cca za 5000,- pěkné, kvalitní a koníkovi perfektně sedí. Dobrý koník se dá pořídit mimochodem i za 30 000 či méně. Mám známé co si pořídili fajnového koníka za 15 000. :)Takže bych jen ráda řekla, že se dají věci na koníka a celkově vše okolo pořídit za rozumnou cenu, stačí jen pořádně hledat :) Pravda je, že to není levná záležitost, to netvrdím, ale nemusíte být zase nějací extra boháči, aby jste mohli mít koníka. Je to řekl bych individuální. A stoprocentně nemusíte mít složené ZZVJ, já je nemám, jezdím rekreačně a i tak se dokážu o koníka dobře postarat, tak aby byl spokojený :)
  Není myšleno nijak špatně, pouze upřesňuji info :) :) Jinak celkem pěkný článek :)

  Příspěvek z 26. března 2018 v 11:48.
  zuzkacz v něm napsal:

  taky jezdim, anglii