Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Konec prázdnin - hrůza, nebo poslední dny pohody? + rozvrh hodin

  vydáno  •  Škola a poznání · Rodičům · Prázdniny
  Patříte mezi ty, kteří se školy nemohou dočkat? A nebo byste raději měli ne dva měsíce, ale rovnou dva roky prázdnin? Ať tak či onak, 1. září odstartuje nový školní rok. Abyste věděli, kdy se zas můžete těšit na prázdniny, připravil jsem pro vás rozvrh hodin. A také jsem vybral některé z mnoha článků, které jste mi poslali do Alíkovin.

  © Alík

  Za chvíli máme konec prázdnin. Každý chodí nakupovat školní potřeby, začíná se učit, stresuje se, že zase bude plná žákovská poznámek... Někdy si říkám proč? Já osobně si myslím, že máme ještě před sebou kus prázdnin, který musím využít s kamarády, na koupáku, na dovolené a na Alíkovi.

  Nikdo by se neměl stresovat už v polovině prázdnin. Každý si má užívat, co nejvíc to jde - i když nám zbývá jenom týden do začátku školního roku. Každý vede nesprávné řeči jako: "Áchjo, za chvíli ta blbá škola, už se nám to krátí..." A co se nám krátí? Zní to, jako by se krátily naše dny života. A to určitě do prázdnin plných zábavy nepatří!

  Musíte se na život koukat víc optimisticky, i když to ve vážném případě někdy nejde, a určitě méně pesimisticky. Uvidíte, že se budete bavit víc a nebudete myslet na to, jak zase usednete do školních lavic, které vám budou připomínat hnusné známky, pětky v žákovských, nadávání od rodičů, noční můry, děs a fuj.

  Je lepší myslet na to, jak si ještě za pár dní užijete na dovče, na táboře, na koupáku, s kámoši a podobně.

  Moje rada zní: nemyslete na školu o prázdninách, ale tehdy, kdy na školu opravdu myslet máte. Do školy se těšte, pak bude všechno jednodušší!

  stahuj Alíkův Rozvrh hodin - 2010/2011

  Alíkův rozvrh barevný (formát PDF) - česky

  Alíkův rozvrh černobílý (formát PDF) - česky

  Alíkův rozvrh barevný (formát PDF) - slovensky

  Alíkův rozvrh černobílý (formát PDF) - slovensky

  Součástí rozvrhů je i přehled prázdnin.

  Vše musí jednou skončit! I prázdniny

  Tak, jak nám končí zima a sníh, končí i léto a slunce. Přesně tak končí i prázdniny a začne škola. Zasedneme do školních lavic a ponoříme se do učebnic. Místo toho, abychom se dívali na nádhernou letní přírodu a vodu, budeme se koukat na tabuli a na paní učitelku, jak nás vyučuje. Když o prázdninách plavete a sportujete, prospíváte tak svému tělu. Když se přes školní rok učíte, získáváte vědomosti. Obě věci jsou stejně důležité.

  Já se přiznám - do školy se těším. Těším se na učení i na kamarády. Pro někoho z vás je škola a vyučování otravou a dřinou, ale představte si, co všechno byste pak neuměli. Kdyby nebylo školy, nepodepíšete se! Na Alíkovi si nebudete umět psát s kamarády!

  Jedno je jisté: škole se nevyhneme

  Konec prázdnin každý prožívá trochu jinak. Někdo si stále říká: škola je daleko... Ale sám ví, že to není pravda. Někteří se pilně připravují: učí se, obalují si učebnice, připravují si penály... Každý má svůj způsob, ale jedno je jisté:škole se nevyhneme. A jak to dělám já? Nepatřím k těm, kteří by se učili neustále, ale snažím se jednou denně na 10 minut sednout k angličtině (ta mi totiž vůbec nejde) a začnu se učit. Také jsem si předem napsala dvě knížky do čtenářského deníku, protože vím že teď mám ještě volno. Zato až začne škola budu mít o hodně méně volného času.

  Také doporučuju se ohlédnout v obchodech po nových pomůckách, které jste v minulém školním roce ztratili nebo zničili.V obchodech jsou teď různé slevy, takže je to výhodnější.

  Jak se chovat první den ve škole?

  Mám jít na gympl a jsem strašně nervózní. Myslím, že první krok je nejhorší ze všeho. Nejdřív byste se měli rozhlédnout jak vypadá prostředí, ve kterém budete trávit čas. Pak byste se měli podívat na své kamarády, tedy spolužáky. A potom už se stačí jen skamarádit a vyznat se ve všech těch chodbách a třídách. Sami uvidíte, že to půjde jak po másle.

  Přezdívka autorky článku na Alík.cz - TERKASOBOTKOVAS653

  Kdy se nejvíc nudím

  Pro mě je škola fajn, protože tam mám hodně kamarádů. Každý den sice nedostanu jedničku, ale přesto mě škola baví. Někdy mě ale také škola nudí (hlavně při českém jazyku) :-) to pak jenom poslouchám nebo se bavím s kamarádkou.

  Střední škola: prokletí nebo požehnání?

  Střední škola sebou nese spoustu náročného studia a ležení v neobvykle nudné literatuře, kterou si nemůžeme ani vybrat. Dostanete seznam povinné četby a tu vážně musíte přečíst, i kdyby se vám sebevíc nechtělo.

  Je tedy škola spíš požehnání nebo prokletí? Pro mě požehnání v tom, že se dostanu do jiného prostředí, mezi jiné lidi a budu mít jiné možnosti. Prokletí v tom, že nebudu doma a se svými kamarády se neuvidím tolik jako do teď. Všichni se budeme učit jako blázni, ze dne na den a vůbec nás to nebude bavit. Budeme mít chuť vyběhnout jen tak ve a pokecat s kamarády, ale místo toho budeme ležet v knížkách a sešitech

  Těšíte se do školy? Já moc.

  Už konečně začíná ten krásný šrumot. Obchody se plní školními potřebami, hemží se tam nedočkaví žáci a hledají to co potřebují. Ale najdou se děti, které se do školy vůbec netěší, nestarají se co potřebují do školy a jen sedí doma u televize nebo u počítače.

  Kdybychom nechodili do školy...

  Brzo už začne škola a mnohý z vás se tam nechce. Musím přiznat mně také ne. Začne učení, písemky, diktáty... Ale kdybychom nechodili do školy, neuměli bychom číst, psát ani počítat a byli bychom hloupí. Kdybychom nechodili do školy, museli bychom se muset učit přežívat v přírodě jako dřív. Většinou si říkáme: první den školy je dobrý, jedna hodina a jde se domů, ale druhý den je to horší musíme tam sedět až do odpoledne.

  Ach jo. Zase školní rok...

  Končí prázdniny a proto je většina dětí je smutná. Asi neustále slyšíte: "Škola je důležitá." a "Přece chceš mít dobrou práci!?" Ano, to je všechno pravda, ale asi se do školy stejně netěšíte, i když víte, že je to pro vás prospěšné. Nic se s tím nadělat nedá a nijak to změnit nemůžeme, ale nemusíme si z toho aspoň dělat takovou nepříjemnost a hledat v tom jen ty špatné věci.

  Vždyť se zase uvidíme s kamarády a kamarádkami, o přestávkách bude zábava a někdy se najde i trochu legrace při nějaké hodině. A do školy se ani ve školním roce nechodí každý den. Jako ostrůvky vyčuhují z vody víkendy, svátky a někdy i prázdniny. A celý rok můžeme vzpomínat na letní prázdniny a těšit se zase na ty další.

  A škola má ještě další výhodu. Někdy se jde přece na výlet, třeba do divadla, kina, muzea, na výstavu, do knihovny nebo někam jinam, kam byste s rodinou možná ani nikdy nešli. Ve školním roce se můžete přihlásit na různé zájmové kroužky! Já chodím na tanec, flétnu, keramiku a také chodím na literární kroužek a ten je taky velice zajímavý.

  Tak co? Ještě se vám zdá škola tak hrozná? Vždyť je tam i plno prima věcí. Radím vám: dívejte se na nadcházející školní rok taky trochu optimisticky a užívejte si ho!

  Těšíte se do 1. třídy?

  Když jsem měla jít do 1. třídy, strašně jsem se těšila na nové kamarády, na to jak se naučím číst, psát, prostě na všechno nové. Škola mě baví pořád. A to i když se musím každým rokem víc učit. Ale baví mě to pro to, že vím co chci jako dospělá být. Chtěla bych být zdravotní sestřičkou, protože ráda pomáhám druhým. Myslím si, že když budete mít už od 1. třídy nějakou inspiraci, tak vám to učení půjde skoro samo.

  Hlavně byste měli dávat pozor už ve škole, protože když budete dávat pozor tak si to zapamatujete a nebudete mít tolik učení doma. A i když ve vaší třídě budete mít třeba nějaké zlobivce, nenechte se jimi vyvést z míry.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (92)

  Příspěvek z 28. května 2020 ve 21:05.
  darkness v něm napsal:

  Článku bych vytkla chyby, ty tam bohužel jsou, a chybějící čárky a tečky ve větách. Jinak se mi článek líbí a jeho délka mi narozdíl od Kubíka nijak nevadí a naopak mi plně vyhovuje, 4 tlapky 🐾

  Příspěvek z 28. května 2020 v 15:42.
  Kubik111 v něm napsal:

  ted nás prázdniny čekají! Celé to nečtu, až zbytečně dlouhé na tak kratké téma!:-)🐾🐾1

  Příspěvek z 5. listopadu 2009 v 19:53.
  numetal v něm napsal:

  skolu nesnasim

  mame zas blbou ucitelku na aj kralikovou ale na telak mame smrza jooo ale jinak nechcu do teskoly chodit1111111111111111272727272727272727272723