Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Konstantinos Kufos aneb jak jsem se dostal k řecké hudbě

    Je to už více než rok, co jsem začal poslouchat řeckou populární hudbu. V současné době už mám plno oblíbených zpěváků této krásné země, avšak jen jeden z nich byl ten první – Konstantinos Kufos.

    Řecko, © klobáska

    Konstantinos Kufos (Κωνσταντίνος Κουφός) se narodil 8. října 1988, čili letos slaví dvacáté deváté narozeniny. Ve skutečnosti není rodilým Řekem – narodil se ve městě Ajii Saranda (Άγιοι Σαράντα) na jihu Albánie, hned u moře. Jeho rodiče však byli národností Řekové, a když byly Konstantinovi tři roky, rodina se přestěhovala na Korfu – což je prakticky za humny, ze Sarandy je na ostrov vidět. Od té doby už zůstal v Řecku. Později odjel studovat do jazykové školy v Athénách a po úspěšném dokončení studia se vrátil zpět na Korfu, kde se nějakou dobu živil jako DJ.
    Tolik k jeho předzpěváckému životu. Pojďme se podívat na jeho písně!

    1. I Pio Orea Stin Ellada (Η Πιο Ωραία Στην Ελλάδα)
    Tato písnička byla první, kterou jsem od Konstantina slyšel. Její název znamená „Ta nejkrásnější v Řecku“. Píseň byla zveřejněna v dubnu roku 2015. Jako jméno zpěváka je zde uvedeno „Konstantinos PersonaS“ (PersonaS byla skupina, kterou Kufos v osmnácti letech založil se svým přítelem a působil zde předtím, než se dal na sólovou dráhu). Teprve později byl titulek videa přepsán tak, aby ukazoval zpěvákovo jméno.
    Píseň se téměř okamžitě stala hitem, videoklip k ní byl v roce svého vydání nejpopulárnějším na řeckém YouTube. Nicméně po prázdninách byla píseň z YouTube stažena a pokud si dobře pamatuji, letos ze začátku roku taky na nějakou dobu zmizela. Čím to? Ve skutečnosti je píseň předělávkou (a já si stojím za tím, že se do jisté míry jedná o parodii) chorvatské písně Uno Momento, kterou nazpívala zpěvačka Severina. Zatímco však původní píseň je vyprávěna z pohledu dívky, která odmítá chlapce, protože jí není dost dobrý, řecká verze ukazuje pohled chlapce, který se (můžeme se domnívat, že marně) snaží upoutat pozornost dívky, která mu učarovala.
    Jazyk písně je velmi hravý („tvé rty voní alkoholem, přesto je však chci ochutnat“, „tvá krása náleží sedmi divům světa“) a dovoluji si říct, že poměrně složitý, na druhou stranu, i začátečník, kterým já stále ještě v řeckém jazyce jsem, si ji dokázal bez větších problémů přeložit.

    2. Metro Andistrofa (Μετρώ Αντίστροφα)
    I druhý singl vydaný v únoru 2016 se stal nesmírně populárním. Tentokrát u se jedná o zcela autorské dílo, tedy jak text, tak i hudbu si napsal Konstantinos sám. Název se dá přeložit jako „Odpočítávám“ a popisuje – podobně jako předchozí píseň – lásku k dívce. Tentokrát je však již celý text mnohem optimističtější, chlapec „odpočítává vteřiny do chvíle, kdy bude s dívkou“ a „těší se na její polibky a objetí“.
    Díky těmto svým dvěma hitům se také Kufos v roce 2016 objevil po boku řady významných řeckých zpěváků, čímž jeho popularita ještě vzrostla. Klip k písni Metro Andistrofa je také prvním, ve kterém Koufos uvedl své jméno. Nadále už vystupuje pouze pod svým občanským jménem a „pseudonym“ PersonaS nechává za sebou.

    3. Ta Potiria Mas Psila (Τα Ποτήρια Μας Ψηλά)
    V říjnu roku 2016, den po mých narozeninách, vyšla další píseň od mého oblíbeného zpěváka. Tentokrát se píseň s názvem „Pozvedněme své sklenice“ svým textem liší od obou předchozích. Není o lásce, ale, dovolte mi ten výraz, o propařené noci. Zpěvák je v této písni bezstarostný, ačkoli si je vědom svých omylů a chyb, v danou chvíli je mezi svými přáteli a chce se jen bavit („Pozvedněme své sklenice, všichni na stoly a jdeme tančit!“). Píseň na mě působí velice optimistickým a uvolňujícím dojmem. Vždyť přece život není jen o práci a povinnostech. „Žijeme jen jednou, ale když to děláme dobře, zbývá spousta času se bavit!“
    Krátce před vydáním písně se také Kufos objevil v Athénském centru (Κέντρο Αθηνών), významném klubu v Athénách, po boku umělců, jako je např. Sakis Ruvas (Σάκης Ρουβάς) – jehož jméno vám asi nic neříká, zkrátka další slavný řecký moderní zpěvák.

    4. Kedro Dierchomenon (Κέντρο Διερχομένων)
    V červnu roku 2017 vyšla zatím poslední píseň, tentokrát s názvem „Hlavní nádraží“ (není to tak úplně přesný překlad, ale jak říkám, texty tohoto řeckého zpěváka jsou docela komplikované). Pamatuji si, že od chvíle, kdy na začátku června vyšla upoutávka na videoklip, jsem se neuvěřitelně těšil na další hitovku a musím říct, že mě nezklamala!
    Konstantinos se zde vrátil k tématu vztahů, ovšem v trochu jiném světle. Dívka, ke které v písni mluví, je podle něj „velkým omylem a problémem“ v jeho životě. Vyčítá jí, že ho podvádí s jinými muži a její srdce tak připomíná „hlavní nádraží“, kam lidé přijíždějí a zase odjíždějí. Přestože ji kdysi miloval, dnes je pro něj nedůležitá a plánuje si najít „dívku, která by se k němu více hodila“. Ostatně, vše je ostatně velmi pěkně vyjádřeno i trefným klipem, takže nemusíte umět řecky, abyste pochytili děj.

    V roce 2016 také obdržel Kufos cenu MAD Video Music Awards – což je veřejností udělovaná cena nejlepším zpěvákům, zpěvačkám, písním, atd. (můžete si představit něco jako našeho Slavíka) – v kategorii Nejlepší nový zpěvák.
    Konstantinos Kufos je dle mého názoru umělcem, kterého čeká velká budoucnost. Jeho melodie jsou příjemné na poslech, texty hravé a chytré a co je nejdůležitější, má úspěch mezi lidmi. Popřejme mu tedy do budoucna hodně úspěchů!

    Poznámka: Všechna řecká slovíčka byla přepsána foneticky (to znamená tak, jak se vyslovují), nikoli tak, jak se běžně přepisují do latinky. Podle mě některé přepisy evokují jinou výslovnost, než je ta správná, proto jsem k tomuto přistoupil právě takto.

    Autor:
    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (4)

    klobáska v něm napsal:

    kebaba: Jestli máš ráda zajímavý rap (řecký), můžeš zkusit třeba KingsBand, jestli radši „tradiční“ řeckou, doporučil bych svého největšího oblíbence, kterým je Padelis Padelidis (třeba se tu o něm časem objeví i nějaký ten článek; ale určitě ne o každé skladbě zvlášť, to by ho nikdo ani nedočetl! :-D).

    _kebaba_ v něm napsala:

    Musim uznat, ze tohle byl clanek, ktery se mi po dlouhe dobe fakt libil. Fajn popis jednotlivych skladeb, ktery me proste donutil k tomu si ji pustitR^
    Sama mam rada nejakou tu „exotickou hudbu“, z tech reckych songu jsem slysela jen par, ale maji neco do sebe (hlavne ty v reckych filmech;-D$>)

    Lacko5 v něm napsal:

    Velmi pěkný článek.