Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kopírujete cizí články? Na Alíkovi vám odečteme bodíky!

  vydáno
  Zdá se vám opisování hloupé? No mně taky. Proč by asi někdo opisoval, co už se v Alíkovinách jednou psalo. Jenže neméně hloupé je, když někdo opíše (zkopíruje) článek z jiného webu nebo blogu a pošle ho do Alíkovin podepsaný svou přezdívkou.

  © Alík

  Chápu, že touha získat bodíky je velká, ale… Copak to takovým "autorům" není trapné chlubit se cizími texty? Vždyť je to podvod. Když se na něj přijde (a ono se na něj většinou přijde), tak hříšníkovi pracně získané bodíky odečteme.

  Překvapen jsem o to víc, že při odesílání článku musí každý zatrhnout políčko, aby potvrdil, že je autorem článku, který zasílá (a tedy ho ani nezkopíroval ani neopsal). To znamená, že těžko může tvrdit, že nevěděl, že se zkopírované články posílat nemohou.

  napiš do Alíkovin

  Možná dovedeš něco, co jiní nedovedou. Možná jsi zažil/a něco neobvyklého. Napiš o tom do Alíkovin. Pokud nás tvůj článek zaujme, zveřejníme ho v rubrice Čtenáři píší Alíkoviny. K poslání článků slouží tento formulář.

  Někteří z vás se diví, jak se vlastně takový podvod může odhalit.

  Tak já vám to prozradím. Kromě toho, že někdo pozná článek, který už četl v nějakém časopise, tak na webu je to většinou otázka několika vteřin. Už první pohled na zaslaný text ukáže, jesti nejde o ukradený text. Ukážu to na několika příkladech:

  • těžko srozumitelné věty plné odborných výrazů:
   "Zbylé populace od sebe bývají geograficky izolovány, což může vézt k tzv. inbreedingu - potlačení dalšího rozvíjení genofondu."
  • pokyny k editaci zkopírované i s článkem pocházejí většinou z internetové encyklopedie Wikipedie:
   [editovat] Potrava a lov
  • příliš dokonalý a bezchybný text
   Ačkoli vás nabádáme k tomu, abyste nepsali v textech chyby, někdy právě příliš bezchybný text vyvolá podezření, zda jste jeho skutečným autorem. V takovém případě pak zjišťujeme, zda nebyl zkopírován. To zjistíme velmi snadno např. prostřednictvím vyhledávače www.google.cz.

  Výše uvedené řádky neberte jako radu k tomu, abyste do Alíkovin posílali texty plné hrubek. Ale spíš jako upozornění, že zkopírované (kradené) texty stejně nezveřejníme a ti kdo nám je poslali si kromě ostudy mohou vykoledovat také patřičnou dávku záporných bodíků.

  Zatímco kladné body připisujeme pouze za zveřejněné články, tak za opsané (zkopírované) články odečítáme body pokaždé, když je objevíme!

  Nedávno jsme do redakce dostali téměř vědecký článek o lvech. Vlastně v něm všechno bylo velmi podrobně popsáno. Přesto ho nezveřejníme. Pokud jste pozorně četli, tak už jistě tušíte proč.

  Myslím, že ani nemusím jeho autorku jmenovat. Ona už bude vědět a věřím, že už to příště neudělá. Všechny ukázky v tomto článku jsou z "jejího" článku o lvech, další (opět zkopírovaný) poslala o konvalince vonné. Klidně si chvíli zkuste zahrát na internetové detektivy a zjistit, odkud je zkopírovala. Tady jsou ukázky z toho, co poslala:

  Lev

  Lev Kaser a tygřice Dima žijí spoluV relativně nedávné době sahalo přirozené prostředí lvů od severu Euroasie - Portugalsko až Indie, až po Afriku (kromě Sahary). Poslední evropští lvi zemřeli již v dávných časech. Na Kavkazu, posledním útočišti euroasijských lvů přežila populace lva indického až do 10. století…

  Konvalinka vonná

  [editovat] Využití
  Konvalinka vonnáK otravě může dojít žvýkáním stonku či listů, nebo pojídáním červených plodů. Otrávit se lze i vodou z vázy, ve které byly konvalinky. Příznaky otravy jsou nevolnost, zažívací potíže (zvracení, průjem), zvýšeným močením a omámenost, závratěmi nebo křečemi. Při požití většího množství plodů je třeba vyhledat lékaře, neboť mohou nastat srdeční komplikace, zejména u lidí se slabším srdcem...

  Autor: (9 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (32)

  Příspěvek z 6. března 2010 v 11:41.
  redvinka v něm napsal:

  ahoj

  miwueýuzuájáe
  12

  Příspěvek z 3. března 2010 ve 20:58.
  Virtuální-Porodnice v něm napsal:

  není dobré to kopírovat, jak si pak někdo může libovat že získal bodíky

  Příspěvek z 3. března 2010 v 17:00.
  mASOX_ v něm napsal:

  No, podle mě to není moc dobré odečítat za to ty vaše "bodíky" protože většina lidí tu není pro bodíky takže, bych radši dal nějaké "napomenutí" do pošty (na Alíkovi!) a pokud by jich bylo více poté by mohl následovat BAN. Ale pokud myslíte, že tento trest je nejvhodnější, OK, no. :)