Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kopřiva dvoudomá – bylina, kterou ani mráz nespálí

  vydáno  •  rostliny

  A je tu další článek o bylinkách, které můžeme ve volné přírodě spatřit... Tentokrát jsem se zaměřila na kopřivu dvoudomou. Víte, jak vypadá? Kde roste? K čemu se využívala v minulosti a k čemu dnes? To už v dnešní Alíkovině! :-)

  Kopřiva, © analogicus

  Jak kopřiva vypadá?

  Kopřiva dvoudomá je vytrvalá rostlina, která dorůstá výšky až 150 cm (někdy se uvádí i 2 metrů). Jedná se o nejvyskytovanější druh kopřivy, který u nás (v České republice) roste. Česky se jí říká také žahavka. Její oddenek má žlutavou barvu, je plazivý a bohatě větvený. Díky tomu se dokáže vegetativně (nepohlavně – klonováním) rozmnožovat.

  Z oddenku neustále vyrůstají nové lodyhy. Lodyha je většinou přímá a čtyřhranná. Celá je pokrytá žahavými chlupy. Jak jsem se dočetla, žahavé chlupy se nazývají trichomy.

  Trichomy

  Asi by bylo dobré něco říci také o nich, protože spousta z nás asi neví, jak vlastně vypadají. Pro mě to je také úplně nové slovo, ještě nikdy jsem ho neslyšela, ale už si ho budu pamatovat. :-)

  Trichom neboli „chlup“ je dlouhý výčnělek na pokožce rostliny, vznikající z buněk pokožky. Trichomy jsou dlouhé a duté. Jejich špička je docela ostrá a tvrzená oxidem křemičitým. Díky tomuto hrotu proniká trichom do pokožky a teprve po odlomení špičky se dostane do rány jedovatá látka.

  Listy kopřivy

  Bývají takové řapíkaté a jakoby rovné (nepadají směrem k zemi). Jsou docela velké, podlouhlé, srdčitě vejčité a na konci zašpičatělé. Čepel je hrubě pilovitá, na okraji zubatá. Stejně jako lodyha jsou i listy pokryty žahavými chlupy.

  Květy kopřivy

  Samčí květy tvoří přímé laty (jednoduchá hroznovitá květenství) na krátkých větvích, které vyrůstají v úžlabí listů. Samičí květenství mají delší větve a jsou na konci převislá.

  Samotné květy jsou drobné, mají nazelenalé okvětí a nesou také žahavé chlupy. Plodem kopřivy je vejčitá nažka.

  Kopřiva, © biolib.de

  Kdy kopřivu sbírat?

  Většinou se kopřiva sbírá od jara až do září, ale nejlepší je ji sbírat do konce května, kdy má nejlepší účinky. Suší se nejsnáze v sušičce, ale jde to i ve stínu. Usušený list poznáme velmi snadno podle charakteristického zápachu a když ho ochutnáme, musí mít nahořklou chuť.

  Co všechno můžeme z této bylinky sbírat? Mohou to být nejen listy, ale také nať a méně často i oddenek a kořen.

  Na sbírání kopřivy doporučuji rukavice, abyste se o ni nepopálili...:-)

  Jaké látky kopřiva obsahuje?

  Tato léčivka obsahuje množství důležitých látek. Jednak jsou to kyseliny, hlavně mravenčí a octová. V nati najdeme vitamín C, provitamín A a také minerální látky. Žahavé chlupy obsahují histamin, acetylcholin a serotonin, což jsou látky, které po přímém kontaktu způsobují pálení a svědění.

  Kde kopřiva roste?

  Kopřiva roste hlavně na vlhkých místech, u starých zdí, zarostlých koutů, příkopů a cest. U nás je považována za hojně rozšířený plevel. Najdeme ji v listnatých a jehličnatých lesích.

  Také se vyskytuje v půdách bohatých na dusík a na organické látky. Proto se objevuje v blízkosti lidských obydlí, kolem cest, u plotů a prostě všude tam, kde je půda přehnojena organickými hnojivy. Roste hojně a hlavně díky svému vegetativnímu rozmnožování tvoří husté porosty.

  Našli bychom ji nejčastěji v mimotropických oblastech, a to vlastně skoro po celém světě. Vyskytuje se jak v Evropě, tak v Jižní a Severní Americe, Africe i Austrálii.

  Historie této bylinky

  V minulosti se používala k léčbě revmatismu a bývala dost často spojována s tajemnými silami. Lidé věřili, že vyžene pryč zlé duchy a čarodějnice. Vlákna kopřivy se dříve hodně používala k výrobě tkanin.

  Pokud někdo trpěl kloubním revmatismem, tak mu bylo ve Středověku doporučováno šlehání postižených míst čerstvě natrhanou kopřivou. To vedlo k prokrvení a ke zvýšení látkové výměny v kloubech. Dnes se už tato metoda naštěstí nepoužívá. :-)

  Využití v dnešní době

  V kuchyni se používá do polévek, salátů nebo při přípravě špenátu. Někdy se sekané listy přidávají také do potravy drůbeži. Bývá používanou surovinou do velikonočních pokrmů.

  Čaj z této rostliny se používá při infekci močových cest. Jinak se kopřiva ještě používá při cukrovce, jaterních potížích, zánětech dýchacích cest a hlavně urychluje hojení různých ran. Je výborná také proti pocení.

  Díky vysokému obsahu minerálních látek a vitamínů se používá i k výrobě různých přípravků, které posilují pokožku a také růst vlasů.

  Příbuzné rostliny

  • kopřiva žahavka
  • kopřiva lužní
  • kopřiva kulkonosná
  • kopřiva konopovitá
  • kopřiva Dodartova
  • kopřiva vrtkavá

  Zdroje

  Autorka:
  » přejít do diskuze

  Diskuze k článku  (1)

  Příspěvek z 5. července v 10:55, upravený vzápětí.
  NikiTkd3 v něm napsala:

  Super článek, líbí se mi členění, téma zaujalook
  Dávám 5 tlapek;-)