Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Korunovační klenoty - na vlastní oči!

  vydáno  •  Kultura · Česká republika · Čtenáři píší Alíkoviny
  Ahoj Alíku, 25. dubna 2008 jsem byl s maminkou a tatínkem v Praze. Jeli jsme se tam podívat na korunovační klenoty. Sice tento den bylo nejošklivější počasí za celou dobu, kdy se klenoty vystavovaly, ale nám to nevadilo. Na ten vzácný pohled jsme čekali celých 6 hodin skoro v ustavičném dešti, ale pohled na vzácné klenoty vše vynahradil. Klenoty byly vystavovány od 19. do 29. dubna 2008.

  Korunovační klenoty opět opustily střežený úkryt., © Michal Růžička

  Tentokrát se ale nevystavovaly jen ty klenoty, ale také kopie busty krále Karla IV. či kopie sochy sv. Václava. Co mě hodně zaujalo byly relikviáře - například relikviář sv. Kateřiny Alexandrijské, ale také ostatkové busty sv. Václava, sv. Vojtěcha, sv. Víta a sv. Anny. Také zde byl vystaven kříž s ostatkem Kristovy bederní roušky.

  Alíku a víš, co je vlastně součástí korunovačních klenotů? Je to Svatováclavská koruna, která byla vytvořena na příkaz Karla IV. v roce 1346. Tvoří ji zlatá čelenka, vybíhající do čtyř trojlistů heraldické lilie.

  Je posázena modrými safíry, růžovými spinely, zelenými smaragdy a perlami. Na vrcholu koruny je zlatý křížek s reliéfem Ukřižování. Podle nápisu na obvodu křížku v ní byla uložena vzácná relikvie - trn z Kristovy koruny. Celkem korunu zdobí 96 drahokamů a 20 perel. Její váha je téměř 2,5 kg.

  Jablko vzniklo až v 1. polovině 16. století. Tvoří jej dvě zlaté tepané polokoule s výjevy ze Starého zákona. Je zdobeno safíry, spinely a perlami. Váha jablka je 762g. Královské žezlo pochází ze stejné doby, jako jablko. Je zlaté, částečně smaltované. Vrchol žezla - kytice - je ozdoben spinely, safíry a perlami. 67,6 cm dlouhé žezlo váží téměř 1 kg. Žezlo se mi líbilo ze všech klenotů nejvíce.

  Korunovační meč, zvaný též Svatováclavský, datovaný již od 10. století, byl nedílnou součástí výzbroje panovníka při korunovaci. V horní části čepele je prosekán otvor ve tvaru kříže, do něhož byl údajně vložen ostatek sv. Václava. Meč je dlouhý 93,5 cm.

  Vizitka autora článku na Alíkovi kuba-01

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Příspěvek z 19. července 2008 ve 13:51.
  Teriasek v něm napsal:

  Já na téhle "výstavě života" taky byla a nejvíc se mmi líbilo žezlo

  Příspěvek z 10. července 2008 v 9:05.
  Skrblík v něm napsal:

  Byl sem tam

  já tam byl když mě byli 4 roky 26a nejhezčí je podle mě koruna

  Příspěvek z 6. července 2008 v 16:50.
  *SUPER*TERKA* v něm napsal:

  Karel IV.

  Cena Karla IV.

  Mezinárodní ocenění udílené hlavním městem Prahou a Univerzitou KarlovouStálá aktuálnost odkazu jednoho z nejvýznamnějších panovníků evropského středověku pro naši dobu vedla hlavní město Prahu a Univerzitu Karlovu v Praze v prosinci roku 1992 k zřízení Ceny Karla IV. Toto ocenění je udělováno osobnostem, které svým kulturním, vědeckým nebo politickým dílem dosáhly evropského či univerzálního významu a přispěly jím k pozitivnímu směřování současné civilizace a k jejímu přiblížení se principu všelidské světové harmonie.

  Spojení hlavního města Prahy a Univerzity Karlovy jako zřizovatelů ceny Karla IV. není náhodné. Český král Karel IV. byl nejen vynikajícím státníkem, kterému se podařilo dovršit vývoj českého přemyslovského státu a spojit český trůn s císařským trůnem římské říše, ale také tvůrcem a zakladatelem politickým, kulturním a literárním. Je jeho zásluhou, že se Praha stala sídelním městem říše a rovněž díky jeho počinu vznikla první univerzita pro širokou oblast střední Evropy.

  Výběr osobnosti pro udělení mezinárodní Ceny Karla IV. provádí podle stanov správní rada zájmového sdružení právnických osob Cena Karla IV. složená ze zástupců hlavního města Prahy a Univerzity Karlovy v Praze jako zakladatelů sdružení a zástupce České spořitelny, a.s. jako generálního sponzora ceny. Výběr kandidáta stvrzují primátor hlavního města Prahy a rektor Univerzity Karlovy, kteří cenu slavnostně vyhlašují.

  PÍŠU TO SEM PROTO,ŽE MĚ TO OPRAVDU VELICE ZAJÍMÁ..16