Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kosatka orka

  vydáno  •  Kamarádi
  Kosatka orka je přezdívána jako kosatka zabiják. Tato přezdívka ji ale nevystihuje. Ve volné přírodě je kosatka naprosto klidná a lidé si ji i z lodě můžou pohladit. Jenže když ji odchytí lovci (piráti), tak kosatka putuje do mořského světa. Tam ji vystresují tím, že jí nedají jíst a dají jí do stejné nádrže s jinými dravějšími kosatkami, které už delší dobu nejedly a mají hlad.

  Protože mají hlad, skupiny kosatek se perou a škrábou. Když ji hladem vystresují, tak se kosatka naučí rychleji různým dovednostem.

  Cvičení

  Kosatka v zajetí je cvičená trenéry. Jestliže je kosatka v zajetí ve skupině, tak neublíží. Ale když se kosatka oddělí od skupiny, tak začne být na lidi zlá. V takovém případě dokáže i zabíjet.

  Miami

  Cvičitelka kosatek zemřela během nehody v zábavním parku na Floridě. Čtyřicetiletá Dawn Brancheauová se věnovala výcviku velryb 16 let a patřila mezi nejzkušenější zaměstnance parku. Podle několika svědků ji kosatka těsně před vystoupením strhla do vody. Další vypověděli, že cvičitelka uklouzla sama. Velryba přitom už smrt jednoho cvičitele zavinila v roce 1991 a kvůli agresivitě musela být držena odděleně. Personál navíc nesměl vstupovat do jejího bazénu. 

  Kosatky jsou až devítimetroví inteligentní mořští savci, kteří vládnou oceánům. Jenže v zajetí tráví většinu času tím, že se na nich vozí turisté, nebo si hrají s míčem. Je to v pořádku?

  Podobně jako jiní delfíni jsou i kosatky velmi zpěvná zvířata. Vydávají různé druhy cvakání a hvízdání, které slouží ke komunikaci. Typ vytvářených zvuků se velmi liší v závislosti na aktuální aktivitě. Během odpočinku jsou kosatky mnohem tišší, vydávají jen nahodilá volání, která se silně liší od volání vydávaných při aktivní skupinové činnosti. Stálá stáda kosatek mají větší sklony ke zpěvu než nestálé skupiny.

  Vědci se domnívají, že pro to existují dva hlavní důvody. Usedlé kosatky zůstávají ve stejných sociálních skupinách mnohem déle, takže vytvoří mnohem komplikovanější sociální vztahy, které se odrážejí v častější komunikaci. Nezávislé kosatky spolu zůstávají jen po prchavé zlomky času a proto komunikují méně.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!