Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Košický zlatý poklad můžete nyní obdivovat v Praze

  vydáno  •  Kultura · Zahraničí · Historie
  Některé sbírkové předměty opouštějí místo své úschovy zcela výjimečně. Mezi ně patří i košický zlatý poklad. Svým obsahem se řadí nejen mezi nejvýznamnější hromadné nálezy zlatých mincí na Slovensku, ale v celé Evropě. Až do 10. ledna 2010 jej můžete obdivovat v nové budově Národního muzea v Praze.

  Košický zlatý poklad - pouzdro a část pokladu, © Slovenské národné muzeum

  Košický zlatý poklad je první výstavou, která otevírá novou budovu Národního muzea v Praze. Tu najdete snadno. Když vystoupíte z metra na stanici Muzeum, nepůjdete do historické budovy, která vévodí horní části Václavského náměstí, ale o jednu ulici dál.

  Původně tato budova bývala pražskou burzou, po přestavbě zde sídlilo Federálního shromáždění, které vystřídala rozhlasová studia rádia Svobodná Evropa.

  K výstavě umístěné v 1. patře vás spolehlivě dovedou zvětšené obrázky mincí nalepené na schodišti. Ještě dřív, než spatříte tenhle poklad pokladů, se dozvíte, jak se jeho nálezci připravili o odměnu. Neodolali totiž velkému pokušení a zkusili část nalezených mincí prodat. Naštěstí se jim to nepovedlo a unikátní poklad zůstal celý.

  Převoz pokladu

  Reportáž z příjezdu košického pokladu čtěte na serveru iDNES.cz

  Ještě před vstupem do výstavní místnosti objevíte na chodbě dva počítače. Na nich si můžete prohlédnout vystavované mince náležitě zvětšené. Pro snadné hledání jsou mince uspořádány podle zemí původu. Stačí vybrat patřičnou vlajku a pak už si můžete minci prohlédnout v celé kráse.

  Poklad objevili v roce 1935 dělníci při rekonstrukci budovy bývalé Spišské komory na dnešní Hlavní ulici č. 68 ve východoslovenských Košicích. Skrýval se ve zdánlivě nenápadné měděné schránce připomínající svým tvarem bochník chleba. Poklad tvoří přibližně 13 kg zlata - 2 920 zlatých mincí, tři medaile a 214 cm dlouhý renesanční řetěz.

  Renesanční zlatý řetěz z 16. století je součástí Košického zlatého pokladu.Výjimečnost košického pokladu spočívá vedle bohatého zastoupení jednotlivých typů zlatých mincí i v širokém geografickém záběru. Dukáty pocházejí z přibližně osmdesáti různých evropských mincoven z Uherska, Sedmihradska, Holandska, Čech, Slezska, Rakouských zemí, Německa, Polska, Itálie, Švédska i Španělska.

  Ferdinandovamedaile - aversPrávě podle místa původu jsou mince na výstavě rozloženy do vitrín. Docela uprostřed pak stojí vitrína s nejvzácnějším exponátem. Tím je Zlatá jezdecká medaile Ferdinanda I. z roku 1541, která je světovým unikátem. Ve stejné vitríně jsou také vystaveny vzácné dukáty Albrechta z Valdštejna z let 1631 a 1634 z mincovny v Jičíně a dukát Viléma z Rožmberka z roku 1585.

  Výstava zpřístupňuje nejen samotný poklad, ale představuje také oběživo z doby ukrytí pokladu za vlády římského císaře a českého a uherského krále Leopolda I. K ukrytí pokladu, jehož majitelem byl, jak se zdá, přívrženec císaře, došlo patrně mezi lety 1679 a 1682. Tehdy byly Košice ohroženy protihabsburským povstáním Imre Thökölyho. Majitel pokladu pak již neměl příležitost si poklad vyzvednout.

  Do roku 1940 byl poklad uložen ve Slovenském vlastivědném muzeu v Bratislavě. Pak byl převezen do Ústřední státní pokladny v Praze a ještě v témže roce byla započata podrobná analýza, kterou provedli pracovníci Národního muzea. Za německé okupace se poklad dostal do popředí zájmu nacistů v čele s Hermannem Göringem a K. H. Frankem.

  V roce 1969 byla pro poklad vybudována ve Východoslovenském muzeu v Košicích speciální trezorová místnost a o rok později zde byla zpřístupněna stálá expozice.

  Generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš novinářům prozradil, že košický zlatý poklad ve svém celku návštěvníci v České republice jen tak neuvidí. Pojistná hodnota dosahuje téměř 8 milionů EUR, historická hodnota je pak penězi neměřitelná.


  Národní muzeum

  Výstava Košický zlatý poklad

  Historická budova Národního muzea se zrcadlí v oknech bývalého Federálního shromáždění.Výstava je v nové budově Národního muzea (budova bývalého Federálního shromáždění) v Praze k vidění od 16. září 2009 do 10. ledna 2010.

  Více na stránkách muzea: www.nm.cz

  Další zajímavé články:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 22. září 2009 v 19:19.
  Embri v něm napsal:

  Hezký článek

  Příspěvek z 16. září 2009 v 15:17.
  gujki v něm napsal:

  Jéé

  Zbožňuju takovéhle věci, škoda, že je to až v Praze