Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  KOTOR 1 a 2 aneb Rytíři staré Republiky

  vydáno  •  Počítače a počítačové hry

  Tato dvojice her je považována za jednu z nejkrásnějších, které kdy ve fandomu Star Wars vyšly, a je dobře hodnocena hráči i nadšenci do universa oné legendární předaleké Galaxie, kde se kdysi dávno před dávnými časy toho tolik stalo...

  STAR WARS™ - Knights of the Old Republic II™, © LucasArts

  Pojďme si tedy obě hry rozebrat, hezky pospolu. Ostatně k sobě patří. Obě hry se dějí dávno pradávno před filmy. Ve Star Wars fandomu je rokem a dnem 0 bitva o Yavin (Děj filmu Návat Jediho) Ve hrách potkáváte postavy, o kterých si Jediové během Klonových válek vyprávějí legendy, i legendy o bojovnících a historii ještě starší. Protože jde o Jedijsko/sithské hry, svými rozhodnutími se budete přibližovat buď světlé nebo temné straně Síly.

  Děj
  První KOTOR se odehrává roku 3956 BBY (Before Battle of Yavin/před bitvou o Yavin) a zavede vás do středu války mezi Republikou a Sithským impériem. Hrajete za vojáka Republiky pod vedením legendární Jedi bojovnice Bastily Shan, jenže vaše mise nedopadne dobře a hra začíná porážkou a ztroskotáním na planetě Telos. Tam vám pomáhá voják jménem Carth. Společně musíte zachránit Bastilu a dostat se z planety, které vládnou Sithové. Na Telosu získáte loď Ebon Hawk, (Ebenový sokol) droida, a připojí se k vám povedené duo Vao (mladá dívka) a Zaalbar. (Wokie stejně jako z filmů známý Žvejkal)

  Jakmile se vám povede opustit Telos, Bastila vaší postavě prozradí, že má schopnost ovládat Sílu a tak začne hra být více Jedijská. Projdete si výcvik Jedie na Dantooine, včetně kodexu. Poté vás vyšlou prozkoumat ruiny, protože vaše postava má zvláštní vize. V ruinách naleznete záhadný objekt, který obsahuje část hvězdné mapy. Ta, jak se dozvíte, vede k záhadné Star Forge. Tak začíná váš úkol, najít další stejné artefakty a poskládat mapu celou. Válku totiž lze vyhrát jen poražením darth Malaka, který Sithy vede. Také budete hledat, co se stalo s jeho mistrem jménem Revan.

  Pak je možné si vybrat, kterou planetu navštívíte, ale zde budu následovat pořadí zamýšlené tvůrci hry. Tatooine, kde budete mimo jiné řešit problémy s písečnými lidmi. Kashyyk, domovská planeta Wokiů a Žvejkala, kde jsou Wokiové zotročováni a mořskou planetu Manaan, kde se podíváte na dno oceánu, kde se dějí záhadné věci. Manaan je neutrální a potkáte tam vojáky Republiky i Sithského impéria. Při odletu vás odchytí loď Leviathat patřící Sithům a zjistíte, že vaše postava není nikdo jiný než Revan, kterému byla vymazána paměť.

  Následuje návštěva Sithské legendární planety Korriban. Už v té době je plná hrobek, prastarých tajemství a zla temné strany Síly. Tady pro změnu studujete Sithskou akademii, také včetně kodexu. Dokonce vykradete několik hrobů! Po Korribanu už míříte na Galaxii neznámý svět Rakatan, kde už řešíte poslední problémy a záhady, po kterých přichází poslední boj s Malakem.

  Druhá hra se odehrává jen o 4 roky později. Situace v galaxii během první hry je těžká, ve druhé hře je ale daleko horší. Revan odletěl kamsi do neznámých regionů a válka mezi Republikou a Sithy se ještě zhoršila. Ebon Hawk se objevuje u těžební kolonie Peragus se čtyřmi droidy a dvěma lidmi na palubě a sotva zvládne přistát. Je totiž těžce poškozený. Vaše postava začne zjištěním, že Kreia, stará paní, i když v márnici, není mrtvá. Na těžařské kolonii se k vám připojí také pašerák Atton. Už při snaze dostat se z asteroidu narazíte na prvního ze tří sithských lordů ve hře. Darth Sion uřízne Kerie ruku, ale podaří se jí i vám všem utéct a ocitnete se na Telosu. Už tehdy objevujete své schopnosti ovládat Sílu, Kreia vás celou hru učí, ať už se vydáte cestou Jedie nebo Sitha.

  Po dobrodružství na stanici nad Telosem sletíte na Telos a objevíte skrytou akademii. Té vládne mistryně Atris. V její akademii se dozvíte, že ještě existuje pár posledních živých Jediů, a vydáte se je hledat. Planety můžete navštívit dle vlastního pořadí... stejně jako u první hry.

  První navštívíte Nar Shadda, měsíc obíhající planetu Nal Hutta. Zde narazíte na lovce odměn lovící Jedie. Poté zamíříte na Dxun a jeho měsíc Onderon, kde budete řešit politiku a užijete si s Mandaloriany. Třetí zastávkou je Dantooine. Jedijská akademie je nyní jen ruinou, která už je do základů vykradená hledači pokladů. (a vy posbíráte to málo, co zbylo) Více budete řešit konflikt mezi místními a vzbouřenci. Následně rozdělíte postavy na dvě skupiny, které se vrací na Dxun a Onderon, kde se situace velmi vyhrotila. Po ukončení obou bojů se vydáte opět na Koribban. I Sithská akademie už je jen historií ale o historii se zde přeci jen něco dozvíte a vykradete další hrob.

  Pak se věci dají do prudkého spádu. Vrátíte se na Dantooine a setkáte se s Jedii. Jen vy přežijete přepadení. Pak se ocitnete zpět na Telosu, kde je další zrada a přijde čas postavit se triumvirátu sithských lordů, Sionovi, Nihilusovi a konečně Traie.

  Oba příběhy patří k sobě a jsou působivě propojené, na každé z planet objevujete legendy, historii i záhady, některé vyřešíte, jiné jsou vám jen ukázány. Snad všechny hlavní postavy mají svůj osobitý charakter. Mění se však dle toho, jestli se rozhodnete být Jediem nebo Sithem.

  Gameplay
  Obě hry mají takřka identický herní systém a liší se pouze vzhledem.
  Hru začnete vytvořením postavy, muže nebo ženy a nastavením schopností. Pokud nejste přeborník ve hrách, dejte přednost přednastaveným. Já, tvrďák, jsem si nastavila dle své hlavy vlastní, což nedopadlo nejlépe. Atributy a schopnosti vylepšujete v průběhu hry a tak si určujete přednosti postavy. Dobře vybírejte, nezískáte je všechny. Schopnosti vám umožňují využívat různou zbroj i výzbroj. Nejen lehké, střední a těžké brnění, ale různé typy zbraní na blízko i na dálku, granáty i krást a pokládat miny. Jde totiž více či méně o RPG hru. Nicméně jen omezeně, příběh je daný a o ten jde především.

  Během hry komunikujete s mnoha postavami, řešíte úkoly i hlavolamy. Setkáte se s dvěma mini-hrami, závodem kluzáků a s karetní hrou Pazak, která je víceméně StarWars obdobou hry Poker.

  Zajímavý je bojový systém. Postavy si během hry vybavujete zbraněmi, které koupíte, či najdete. Ve chvíli, kdy vaše postava spatři nepřítele, hra se pauzne a můžete se rozhodnout, co má vaše postava dělat. Na výběr jsou druhy střelby, vrhání granátem, pokud nějaký máte, později také schopnosti Síly. Mezi akce také patří léčení a aplikace různých stimulantů. Pak už hru odpauznete a sledujete, jak se daří, a dál už pauzujete sami podle potřeby a dáváte svým postavám příkazy.
  „Postavám“ říkám záměrně. Máte svého hlavního protagonistu, ale většinu hry vás doprovází dvě další postavy, které si sami vyberete z posádky Ebon Hawku. Za zmínku určitě stojí, že během hry spolu ostatní postavy často prohodí pár slov, nebo dokonce kují pikle.

  Ja postupujete příběhem, vaše rozhodnutí mají vliv na „metr“ Síly, který určuje, jak se přikláníte na světlou či temnou stranu Síly. V průběhu hry dojdete k momentu, kdy vás to předurčí jako Jedie nebo Sitha a urči také konec hry, ke kterému směřujete. Stejně tak také svými rozhodnutími ovlivňujete tento metr u ostatních. Ne však stejnou měrou. Někteří jsou velmi ovlivnitelní, s jinými nepohnete ani heverem.

  Zhodnocení
  Na způsoby her jsem si musela zvykat, ale jakožto skalního fanouška Star Wars jsem byla rychle vtažena do hry a s nadšením objevovala nové záhady Galaxie. Obě hry jsou ze začátku trošku nudné, Peragus i začátek na Telosu působí jako obtížné a neřešitelné a první boje jsou náročné. Brzy se ale boje stanou poměrně lehkými, hra nabere svižnější tempo a začne vás více upoutávat příběh i veškeré dění. Obě hry jsou graficky poměrně hezké, dají se do nich sehnat módy pro vylepšení. Zvláště užitečným je čeština, protože i kdyby byly nadabované, tak některé rozhovory bez titulků nedáte, například s droidy.

  Jelikož jde o příběhovou hru, poté co ji dvakrát dohrajete, vás nejspíše začne nudit, ale jde o zážitek, který mohu jedině doporučit, fandům Star Wars obzvlášť, neboť tato dvojice her velmi obohatila Expanded universe. (rozšířený vesmír, jinými slovy příběhy značně rozšiřující děj a svět hlavních 6 filmů)

  Víte, že(?):
  V oné předaleké galaxii je slovo Jedi neznámého původu, slovo Sith má původ na planetě Sith, kterou ovládli studenti temné strany Síly a stali se zde vládci. Od té doby jsou zváni někdy Lordy ze Sithu, nebo běžněji Sithové. Planeta Sith skončila pustá a bez života.

  Některé části z těchto dvou her byly později využité v seriálu Star Wars – Klonové války.

  Jabba Hutt pochází z planety Nall Hutta, (domovská planeta jeho druhu), jejíž jméno v jejich jazyce znamená Drahokam.

  Nadšení fanoušci vytvořili samostatnou hru pazak, kde můžete hrát proti počítači nebo proti člověku.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (11)

  Příspěvek z 28. května 2020 v 15:18.
  JáJá1 v něm napsal:

  Výborný článek, tuto hru nehrají, ale celkově Star Wars mám rád, 5 tlapek.

  Příspěvek z 26. dubna 2020 v 11:58.
  Morell v něm napsal:

  No ono někdy je potřeba počítač uklidit takto razantně, údržba je občas potřeba.

  Příspěvek z 25. dubna 2020 v 16:22, upravený po 17 minutách.
  Matisek v něm napsal:

  Tak, počítač funguje, akorát jsem přišel o veškerá data, je to dostatečně velká oběť za KOTOR? :-D
  „A man can have everything, if he’s willing to sacrifice“
  Sice tato hláška není z KOTORu (je z TORu), ale to je jedno. :->