Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Koupání a polévka s kroupami

  vydáno  •  Cestování · Počasí

  Loni v srpnu jsem byl v Alpách, a cestou z jednoho horského vrcholu mě u jezírka chytly kroupy. Kroupy jsem teda už viděl padat mockrát, ale tohle bylo za takových okolností, že jsem to ještě neviděl.

  Jezírko v Alpách při přeháňce dne 8. 8. 2018, © Pralinka2

  Loni v srpnu při pobytu v Alpách jsem se jednoho dne rozhodl jít na jeden horský vrchol, a při zpáteční cestě se osvěžit v jezírku, které je nedaleko cesty, a u toho jezírka si uvařit polévku. A pak se samozřejmě vrátit do chaty, kde jsem byl ubytovaný.

  Zpočátku šlo všechno normálně, došel jsem až na vrchol, sice už se dělaly mraky, ale ještě tam nějaký rozhled byl. Krátce po tom, co jsem přišel na vrchol, spadly první kapky, ale za chvíli zase přestaly. Tak jsem se pokochal krásným výhledem a vydal se dolů. Když jsem procházel kolem jezírka, ale ne toho, kde jsem se chtěl osvěžit, ale jiného, tak zrovna začala další přeháňka, trochu výraznější, je to vidět na článkovém obrázku. Zanedlouho ustoupila a byla vidět před protějším kopcem.

  Přeháňka v dohledu v Alpách 8. 8. 2018

  Pokračoval jsem dál k tomu jezírku, které jsem měl vyhlédnuté na to osvěžení. A netrvalo dlouho a dorazil jsem k němu.

  Jezírko v Alpách 8. 8. 2018

  Nachystal jsem si věci potřebné na uvaření polévky a převlékl jsem se do koupacího, a v tu chvíli začaly padat první kapky. No, tak bude další krátká přeháňka, ve vodě déšť nevadí, a až vylezu, chviličku počkám, až přestane, usuším se, obléknu a půjdu. A mezitím si uvařím tu polévku. Ještě jsem část oblečení dal do baťohu, zakrytému takovou tou baťohovou pláštěnkou, a část oblečení a boty jsem dal do škvír pod balvany, aby nezmokly, a šel jsem do vody. Trochu jsem si zaplaval, to ano. Ale zrovna když jsem byl ve vodě, tak dešťovou přeháňku vystřídaly kroupy. Ještě chviličku jsem plaval, a pak jsem vylezl. Kroupy většinou netrvají moc dlouho, tak počkám, až to skončí, mezitím si uvařím tu polívku a tím se trochu zahřeju. Vytáhl jsem zpod kamene vařič a pytlík s polívkou a začal vařit. Chvíli trvalo, než se voda začala vařit, pak se polévka má vařit 10 minut, a celou tu dobu pořád padaly kroupy. Naštěstí to nebyly nějaké extra velké kroupy, byly takové spíš normální, ale v oblečení, v kterém se vylezlo z vody, ani to nebylo nějak extra příjemné.

  Když byla polévka uvařená, nezbylo než ji sníst. Jedli jste někdy polévku v padajících kroupách? To má tu nevýhodu, že jak ty kroupy padají do té polévky, tak vám horká polévka soustavně stříká do očí. No, když jsem polévku snědl, začal jsem uvažovat, co dál. Pořád ještě padaly kroupy. Oblečení v baťohu i pod kameny bylo pořád ještě přijatelně suché, ale v trvajících kroupách s deštěm by po vytažení moc dlouho suché nezůstalo. Jenže jak padaly kroupy, tak se taky ochladilo, z původních téměř až 20 °C na 6 °C, a v tom oblečení, v kterém jsem předtím byl ve vodě, už mi začínala být zima. A kroupy pořád padaly. Tak jsem se vykašlal na čekání, ani jsem se neutíral ručníkem, protože to by v tom lijáku s kroupami nemělo smysl, a prostě jsem se mokrej, jak jsem byl, co nejrychleji oblékl, samozřejmě že veškeré oblečení bylo okamžitě taky mokré, ale nebylo vyhnutí. No a pak jsem se vydal k chatě.

  Cesta byla trochu obtížnější než cesta nahoru, protože skály byly mokré, a hlavně, ty, co nebyly příliš šikmé, byly pokryté vrstvou krup, takže to na nich klouzalo. Po několika desítkách minut cesty kroupy konečně přestaly padat a i déšť slábl. Tehdy jsem konečně vytáhl fotoaparát a vyfotil okolí po kroupách.

  Napadané kroupy v Alpách 8. 8. 2018 v 17:11 letního času

  Protější svah po kroupách 8. 8. 2018

  Protože předtím přímo při těch kroupách se foťák vyndat nedal, a kdyby se vyndal, stejně by se toho moc nenafotilo.
  Cestou k chatě se pak šlo ještě kolem takového potůčku, který někdy teče kousek cesty takovým sněhovým tunelem, a v tom potůčku teď po bouřce bylo trochu víc vody než dopoledne.

  No, a pak už jsem došel k chatě a tam jsem to oblečení a boty aspoň v rámci možností dal trochu sušit.

  Když jsem vyrazil další den stejným směrem, tak ještě ráno byly na některých místech vidět ty kroupy po té bouřce z předchozího dne.

  Napadané kroupy v Alpách 9. 8. 2018 po bouřce z předchozího dne

  Jak jsem již uvedl, kroupy jsem už viděl mockrát, ale tak dlouho trvající a ještě k tomu při koupání a vaření polévky ještě ne.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 29. prosince 2019 v 15:41.
  TIMYSEK v něm napsal:

  Hezké:-)

  Příspěvek z 28. prosince 2019 v 9:09.
  JáJá1 v něm napsal:

  Pěkný článek, obrázky i video, 5 tlapek.