Alíkovina

Kouzelný králík

vydáno  •  Zvířata

Ahoj, tohle je článek, ve kterém vám chci něco napsat o kouzelných králících. Užijte si to, pohodlně se usaďte a můžeme začít.

„Kouzelný králík“ - pišťucha kazašská, © Li Weidong

Kouzelný králík, teda pišťucha kazašská (tak se jí říká doopravdy), je velmi vzácný živočich. Žije ve čtyřkilometrových, kdysi to bývaly jen tříkilometrové, výškách Nebeských hor v pohoří Tan-šan (to je v někde v Asii) a patří mezi nejohroženější zvířata na planetě. Pravděpodobnost, abyste ji spatřili ve volné přírodě, je tak malá, že byste mohli spíš vidět jednorožce než pišťuchu. Během posledních 20 let se jejich počet snížil o 70 %! Přírodovědci a zoologové se bojí, že vymizí úplně.

Protože je jich tak málo, tak se o nich taky málo ví. Ví se, že dorůstají 20 centimetrů a jsou to býložravci. Nejspíš jsou to noční tvorové a během dne své nory opouštějí jen málokdy. I když jsou tak vzácné, nejsou chráněné. Mně to přijde jako velká škoda, protože někdo může pišťuchy lovit, proto možná jsou tak ohrožené a je jich tak málo.
Možní z posledních pišťuch kazašských se povedlo najít čínskému přírodovědci Li Weidongovi v severozápadní Číně. Protože pišťuchy jsou tak vzácné, říká se jim „kouzelní králíci“.

Doufám, že se vám článek líbil, a přeji pěkný zbytek dne, nebo noci.:-D

Související Alíkovina:

Autor: (11 let)
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (7)

Příspěvek z 5. ledna v 17:20.
marbo1212 v něm napsala:

Pěkný$> Zase jsem se něco nového dozvěděla, třeba jsem vůbec nevěděla, že toto zvíře existuje :-D

Příspěvek z 5. ledna ve 14:53.
verbum v něm napsal:

Článek se mi líbí (ÍÍÍ)

Příspěvek z 5. ledna ve 14:30.
tomato v něm napsal:

majdula2000: DíkyR^R^8-P