Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kouzlo českého jazyka

  vydáno  •  Škola a poznání · Knihy · Cizí jazyky
  Sedím v křesle a není mi zrovna do zpěvu - mám teplotu a strašný kašel. Právě přemýšlím o tom, jaký to máme zajímavý, vlastně stále se měnící jazyk. Vždyť i samotné sloveso (například "dávat") může mít 50 různých tvarů!

  Češtinářka Blanka Hejtmánková na snímku Herberta Slavíka na výstavě Plzeňské ikony - Blanka Hejtmánková , © repro MF DNES

  Od dávat, dávám, dával jsem, byl jsem dávat, budu dávat přes dávat se, dávám se, dával jsem se, budu se dávat, kolem dal jsem, dej, dav, až k byl bych dán nebo byl bych býval dán.

  Ale proto nepíšu, abych vám připomněl slovesné tvary. Čeština je jazyk, který se velmi dobře tvaruje a modeluje jak my chceme. Například ze slova SED můžeme udělat slovo U-SED-LA a následně i třeba slovo U-SED-L-ÍK.

  Nebo ze slova MYŠ můžeme velmi dobře udělat MYŠ-LENKY. Taky můžeme hodně tvarovat slovesa, podle toho, kolik nás je a podobně. Například JEDE (JEDE-Š, JEDE-ME, NE-JEDE, VY-JEDE, NE-VY-JEDE, PŘE-JEDE a NE-PŘE-JEDE).

  příručka

  Internetová jazyková příručka je velmi praktický pomocník pro každého, kdo váhá jaký tvar slova správně použít. Slovníková část obsahuje přes 60 000 hesel. Ve výkladové části jsou vysvětleny jevy, na které se nejčastěji ptají uživatelé češtiny v jazykové poradně. Pokud zapomenete složitou adresu prirucka.ujc.cas.cz, pak stačí do google.com zadat slovo příručka.

  Ale ze všeho nejzajímavější je, že v některých slovech jsou ukryta další slovíčka, která s nimi souvisí. Naprosto mě fascinoval čloVĚK - přece člověk toho má s věkem dost společného. Nebo setkání, seTKÁNÍ - ano, při setkání můžeme tkát nové zážitky.

  Zcela bez podivu je i kamaRÁDství nebo NŮŽky. Přemýšlet bychom mohli nad tím, zda OBĚD je odvozen od slova OBĚŤ. Určitě najdete mnoho dalších způsobů, nad kterými by se dalo přemýšlet!

  Na křeslo mi s mňoukáním vyskakuje kočka. Kočka... kOČKA... že by i tohle mělo souvislost?

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (11)

  Příspěvek z 2. ledna 2011 ve 20:11.
  Dedýsek v něm napsal:

  Čeština joooooo

  Miluju češtinu1111111Tak jo.ti,kteří češtinu nesnášej,nemaj u mě pochopení1616161616161616

  Příspěvek z 23. října 2010 v 8:59.
  Gerbil v něm napsal:

  Čeština

  Mně se také čeština moc líbí. Kdybych měla psát knížku a uměla perfektně i jiný jazyk (či více jazyků), tak bych stejně psala česky.

  Příspěvek z 19. října 2010 ve 14:30.
  lilinka885 v něm napsal:

  čeština je ****

  Vždyť je čeština strašně složitá, angličtina je lepší!555