Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kouzlo sbírání známek

  vydáno  •  sběratelství

  Sbírám známky a moc to doporučuji. Je to sranda, zábava a celkově fajn, odpočinu si u toho, a zároveň se něco dozvím. Chceš se o tom něco dozvědět také?

  Známky, © Čičinka1

  Jak to začalo

  Jednou jsem byla u svého dědečka, konkrétně na půdě, a prohlížela jsem si tam spoustu krásných věcí. Najednou moji pozornost upoutala krásná ručně vyráběná knížka. Prohlídla jsem si ji a viděla v ní všelijaké známky. Přinesla jsem ji dolů a zeptala se na ni mamky.

  Známky

  Dozvěděla jsem se, že dříve známky sbírali moji rodiče. Velice mě bavilo prohlížet si všechny ty neobvyklé a krásné známky s různými vzory, např.: zvířata, stromy, kola, auta, pár jich bylo i s domy, ... A tak jsem se rozhodla známky sbírat taky. Od mámy jsem dostala to krásné album, které si vyrobila jako malá holka.

  Když rodiče viděli, jak mě sbírání baví, rozhodl se i táta, že mi své známky dá. Jelikož hodně cestoval, byly v jeho sbírce staré známky z různých zemí, což mě potěšilo. Rozhodla jsem se prozkoumat, jaký je mezi nimi rozdíl, nic zajímavého jsem však nenašla. Lišily se jen rokem a zemí, kde byly vyrobeny. I když jsem neučinila žádný velký objev, zjistila jsem, že jsou známky ještě víc super, než jsem si myslela.

  Toto je moje nejvzácnější 3D známka

  Kniha o známkách

  Jelikož ráda čtu, vypůjčila jsem si v knihovně knihy o známkách, v té době mi bylo okolo devíti let. V knížce jsem si všimla obrázku, na kterém známky pozorovali lupou, hned jsem to musela vyzkoušet. Objevila jsem tak mnoho detailů a zajímavých věcí, je jich opravdu hodně a jsou to drobnosti, kterých si člověk pouhým okem nemá šanci všimnout.

  Na sbírání mě nejvíce baví známky porovnávat – jaké byly dřív a jaké jsou teď. Kupuji je normálně na poště a nějaké i z dopisů. Mám radost z každé nové známky. S nikým je neměním, protože je v mém okolí nikdo nesbírá, ale moji kamarádi mi vždycky donesou známky, které nepotřebují. Je škoda, že je moji kamarádi nesbírají, měnit je by byla větší zábava.

  Části mé sbírky

  Moje sbírka se dělí na více částí, konkrétně na tři:

  1. Zvířata: tyto známky mám nejraději, byť jsou vlastně nejmladší. Mám strašně moc ráda zvířata. Mezi mé zájmy patří také malování, podle známek často maluji. I u toho je zkoumám lupou, je to opravdu zajímavé. Jednou jsem takhle zkoumala známku, na které byla vyobrazena kočka, a všimla jsem si, že je nad ní malilinkatý motýlek, co nebyl pouhým okem vidět.
  2. Známky z ciziny: mezi nimi a našimi známkami není skoro žádný rozdíl, ale mít je doma je pro sběratelku jako jsem já skvělé.
  3. Mix: tyto známky jsou vlastně zbytek, je jich samozřejmě nejvíce a mám na ně i své speciální album.

  Známková zajímavost

  Nejvzácnější a zároveň nejdražší známkou na světě je červený marcius. Je to malá červená známka z roku 1847 se silným skleněným rámem. Existuje jich pouze 15. Kdyby se tato známka objevila na trhu, bude stát asi 25 milionů korun.

  Krátké video s obrázky mé sbírky

  Sbírání známek je opravdu zábava, i v knížkách se o něm můžete dozvědět spoustu zajímavých věcí. Pokud byste chtěli vědět ještě něco o mojí sbírce, nebojte se mi napsat. ;-)

  Autorka: (12 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 30. března 2022 v 18:08.
  rex99999 v něm napsal:

  Ahoj, sbiram podpisy a pisu i do USA. Mam doma nejake znamky (nepouzite) zachovane . Pokud by jsi mela o jednu zajem, ktera by ti chybela do sbirky rad ti ji poslu mam jich hodne. Muzes mi napsat do posty.

  Oháňka v něm napsala:

  Moc povedený článek, pět tlapek. :->
  Já sbírám známky jen do žákovské. O:-) Moje mamka sbírala i ty poštovní, ale já v tom nepokračuji. Ale baví mě si ty staré známky prohlížet. :->

  Příspěvek z 27. března 2022 v 8:45.
  Anež v něm napsala:

  Já nesbírám známky, protože bych u toho nejspíš nevydržela. Už jsem sbírala umělé květiny, šutry, magnetky a nálepky, korálky, deníčky, kaštany a plyšáky. Se vším jsem přestala, ale problém je, že většina z toho se nevrátila tam, kde byla původně a všechno to mám teď v pokoji. Pěkně se mi to tam nahromadilo a známky by tomu ještě přidělaly korunu. Vím že bych u toho nevydržela. Každopádně obdivuji tvoje schopnosti focení, nedají se porovnat s mýma. 5 tlapekok