Mnozí z vás zkoušejí získat bodíky podvodným způsobem. Najdou na internetu nějaký text, celý ho zkopírují a pošlou do Alíkovin! Některým nestačí, že takhle pošlou jeden článek, ale klidně to dělají i vícekrát. A to přesto, že v závěru formuláře na vkládání článků do Alíkovin zaškrtnou toto prohlášení:
Prohlašuji, že jsem autorem článku, který zasílám.
To znamená, že jsem ho nikde neopsal/a; nezkopíroval/a.
Fakt už nevím, jak dál. Neuvěřitelně mne zdržuje, když musím ověřovat, zda jste článek někde neukradli (nezkopírovali, neopsali). Co je ještě možné z textů jiných autorů použít a jak to správně uvést (citace, parafráze), najdete v článku: Malá exkurze do světa paragrafů - aneb krást se nemá. Ani texty!
Vážně zvažuji o tom, že těm, kteří pošlou do Alíkovin text, jehož nejsou autory, budu muset bodíky odečítat. V případě zveřejnění kradeného textu totiž poškozují celé mé stránky. Navíc jak k tomu přijdou ostatní, kteří si dají práci a napíší vlastní článek. Zatím nebudu jmenovat, ti, kterých se to týká, to moc dobře vědí. Občas jim ještě dáme šanci a pošleme e-mailem dotaz, zda jsou OPRAVDU autory zaslaného článku. Ani na takto přesně cílenou otázku neváhají odpovědět, že ano.
Jak poznám, že nejste autory článku?
Většinou velmi snadno. Článek je příliš dokonalý, plný citací lidí, které jste jen těžko mohli potkat (natož vyzpovídat), je tam plno cizích slov, kterým nejspíš ani nerozumíte. Pak už je otázkou pár vteřin prostřednictvím vyhledávače ověřit, zda mé podezření je správné.
Bohužel, ve všech případech, kdy se mi text nezdál, se ukázalo, že byl zkopírován. Nejčastěji z Wikipedie, ale i z mnoha jiných stránek. Jenže na těch stránkách bývá slůvko Copyright, případně značka, jakési c v kroužku - ©. Zároveň tam bývá i text podobný tomu, který je na stránce iDNES.cz: „Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA a.s. zakázáno.“
"Fakt, že dané dílo je chráněným autorským dílem, se často signalizuje symbolem © následovaným rokem a jménem autora. Tento symbol má však v Česku (i ve většině jiných zemí) pouze ryze informativní význam – dílo je plně chráněno i tehdy, není-li to na něm nijak uvedeno." Píše se doslova v internetové encyklopedii Wikipedie. Celé heslo čtěte celé heslo Autorské právo
A jak vidíte krádeže cizích textů vy?
Přináším část názorů, které se objevily pod článkem Malá exkurze do světa paragrafů - aneb krást se nemá. Ani texty!
- Marynkaa Taky bych se necítila zrovna dobře, kdyby mi někdo ukradl můj text. Ti co jsou schopní to udělat musí být fakt trhlí
- tara211 Ti zlodějové by měli být vyhozeni z Alíka
- M-o-n-i-k_a Někdo si dá práci s textem, že ho sám vymyslí ve své hlavě a někteří zase zkopírují a je to! To by fakt dokázal každý! Bodíky jsou za snahu a ne za kopírování.