Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Krádež hesla? Ano, nebo ne?

  vydáno  •  Internet

  Stalo se vám někdy, že se objevovaly se v nástěnkách příspěvky pod vaším jménem, seděli jste v klubovně u stolu, i když jste si nikam nepřisedli, nebo se vám snad objevily v sekci Tvé články Alíkoviny, které jste nenapsali, a třeba se vám kvůli tomu znemožnilo vkládání dalších Alíkovin? Pokud se vám něco podobného stalo, radím vám dobře, změňte si heslo!

  Před přihlášením ještě zadat heslo, © Alfa_Beta

  Pokud se vám stalo něco z věcí, které jsou popsány v úvodu, pravděpodobně se jedná o krádež účtu. Pro takové případy mám pár varování a tipů, ale určitě jste minimálně 3 z nich četli nebo slyšeli.

  Jak poznám, že mi někdo ukradl účet?
  Vlastně je to popsáno v úvodu. Jakmile se na vašem účtu objeví cokoliv, co jste nikdy nenapsali, je správné, že máte podezření na krádež účtu.

  Kdo by mi mohl ukrást heslo?
  Je hned několik možností, kdo by vám mohl ukrást heslo:

  • kdokoli – pokud máte příliš lehké heslo, např.: 123456789, jméno svého domácího mazlíčka nebo oblíbeného zvířete, vaše jméno nebo něco podobného, zloděj účtu ho uhodne velmi brzy.
  • kamarád/ka – pokud jste svému kamarádovi nebo kamarádce řekli své heslo, udělali jste velkou chybu. I když mu věříte, nikdy nevíte, komu heslo prozradí nebo jak ho zneužije. Kamarádovi můžete říct, co jste měli k obědu, ale heslo rozhodně není informace, kterou byste měli sdílet. Proč taky?
  • rodinný příslušník – je možné, že váš sourozenec uhodl heslo, přihlásil se pod vaším účtem, nebo jste si na delší chvíli někam odskočili, nechali otevřenou obrazovku a neodhlásili se, sourozenec mezitím přišel k počítači/tabletu/telefonu a psal pod vaším účtem.
  • ten, kdo nabízí, že ti „udělá vizitku“ – někdo vám třeba nabídl, abyste mu dali heslo, že vám udělá vizitku. Předpokládejme, že jste mu své heslo dali.

  Bezpečná a nebezpečná hesla

  Začněme s těmi nebezpečnými, ať to víte o nejdříve:

  Hesla, která si nikdy nedávejte:

  • po sobě jdoucí čísla, např.: 12345, 987654321 a podobně
  • jméno svého domácího mazlíčka, např.: Amanda, Bella, Šíp, Bobby, Pepa
  • své jméno
  • své datum narození

  Bezpečná hesla:
  Už se to psalo v článku o hesle v pravidlech Alíka Bezpečné heslo (www.alik.cz/a/bezpecne-heslo), ale připomínám: Bezpečné heslo by mělo být sestavené z velkých a malých písmen, čísel a případně speciálního znaku, např.: _, –, #, % a podobně. Bezpečnosti jen přispěje, když si heslo jednou za čas změníte.

  Tip na bezpečné heslo, rovněž popsaný ve zmiňovaném článku v pravidlech Alíka:
  Vymyslete si nějakou dobře zapamatovatelnou větu, třeba:
  „Moje nejlepší kamarádka se jmenuje Blažena, má doma pejska a je jí 14 let.“
  Vezměte si z každého slova počáteční písmeno a vznikne vám bezpečné heslo „MnksjBmdpajj14l“. Pak můžete přidat speciální znak a máte hodně bezpečné heslo. Tedy pokud ho nikomu neřeknete.

  Zkušenost s krádeží hesla
  Nevím, jestli mi opravdu ukradli účet, nebo se mi to jen zdálo. Jednou se mi zdálo, že kamarádím s nějak moc lidmi a že mi to psalo, že jsem navštívila Alíka v určitou dobu, i když to nebyla pravda. Tak jsem si změnila heslo a kamarády si přebrala. Nedávno jsem zase potkala v klubovně správce klubovny verbuma, který psal, že se omlouvá, že mi neodpověděl a že nevěděl, co bych chtěla hrát. Vůbec nic jsem nechápala, tak mi vysvětlil, že mu přišla zpráva.
  Znovu jsem pojala podezření na krádež účtu, sestavila jsem si ultra bezpečné heslo a ihned jsem si to dosavadní změnila. Od té doby mi nikdo účet nesebral.

  Varování na závěr
  Nikdy nikomu neříkejte své heslo. A jestli máte podezření na krádež účtu, raději si hned změňte heslo a chvíli si na něj zvykejte, než abyste pak dlouho brečeli nad blokací spojenou s krádeží účtu.

  A co vy? Sebral vám někdo někdy účet, nebo jste měli tak bezpečné heslo, že se vám to nikdy nestalo?

  Děkuji za přečtení.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (48)

  Příspěvek z 28. dubna 2020 v 18:33.
  X_NeL-a_X825_D v něm napsala:

  No...heslo ne ale hackly mi účet v jedný online hře a vše mi sebrali a dali na svůj účet (hra se jmenuje roblox)

  Příspěvek z 9. července 2019 v 10:46.
  marbo1212 v něm napsala:

  Hezký článek.
  a na alikovy se mi ještě nikdy nestalo, ale na emailu jo, jsem ještě byla hloupá holčička , řekla jsem kámošce heslo a ona se mi potom dívala do emailu ;-D

  Příspěvek z 11. prosince 2018 v 17:20.
  maggiesimspons v něm napsala:

  mě se to nestalo na alíkovy, ale na rexu