Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Království odpadů se představuje

  vydáno  •  ekologie · Tonda Obal
  Možná si řeknete, že je to náramná hloupost, mluvit o odpadech jako o království. Ale on je to skutečně hodně zvláštní svět. Na první pohled je plný zbytečností, ale pokud se v něm někdo vyzná, tak může získat skutečné poklady. Moc rád bych vás s Královstvím odpadů seznámil. Račte vstoupit.

  Tonda Obal, © EKO-KOM

  Docela nejdřív bych se měl představit. Jmenuji se Tonda Obal a už dvanáctým rokem učím na školách děti, jak mají správně třídit odpad. Je tedy docela dobře možné, že jsem se s některými z vás už někde potkal.

  V Alíkovinách jsem si všiml, že vás třídění a recyklace odpadů zajímá. Z toho mám obrovskou radost. Proto jsem se rozhodl, že vás trochu tím svým Královstvím odpadů provedu, abyste věděli, že každý odpad, který vyhodíte tam, kam patří, čeká cesta plná dobrodružství. Na konci té cesty je malý zázrak: nepotřebná věc se promění v nový výrobek.

  Na pomoc jsem si přizval dva pomocníky: PETku Peťku a Pepu Střepa. Společně vás provedeme devítidílným seriálem o odpadech. Doufám, že na konci budete mít stejné znalosti jako já a věřím, že s nimi u svých kamarádů nebo rodičů zabodujete.

  Petka PeťkaPepa Střep

  Pro ty z vás, kteří rádi soutěžíte, chystám s Alíkem etapovou soutěž. Na první kolo se můžete těšit po skončení třetího, šestého a devátého dílu. Jednotlivé díly budu zveřejňovat jednou měsíčně. Díky soutěži budete moci zúročit své vědomosti a zároveň dostanete šanci vyhrát zajímavé ceny!

  Třídění odpadů není žádná věda ani novodobý vynález

  Tonda Obal radí: je správné odpad třídit!

  Odpad je vše, co už dosloužilo a je tak nepotřebné. Odpady produkuje každý a proto, abychom v nich časem neplavali nebo v nich nežili, musíme s odpady správně nakládat.

  Určitě jste si na ulicích všimli barevných kontejnerů. Do těch se třídí odpady a to podle druhů materiálu. Vytříděné odpady nevhazujeme do kontejneru jak nás napadne, ale řídíme se podle nálepek, které jsou na každé nádobě.

  Někteří z vás aktivně třídí, jiní začínáte nebo teprve tápete, proč byste měli třídit odpady a k čemu je to vlastně dobré. Třídění odpadů není žádná věda a nic vás to nestojí. Jen je potřeba si osvojit pár pravidel a pak to jde lehce, jako s čištěním zubů. A i když se vám do třídění odpadů někdy moc nechce, ten pocit, že jste udělali aspoň něco pro to, abychom žili v čisté a krásné krajině, stojí přece za to, nebo ne?

  O tom, zda dáme nový život odpadu, který vyhazujeme, rozhodujeme právě my. Když například vyhodíme plastový kelímek do směsného odpadu, nedáme tak použitému obalu šanci na další využití a jednoduše jej znehodnotíme. Pokud odpady už doma správně roztřídíme, tak je čeká další nový život v podobě výrobků, které běžně používáme.

  Odpad se třídil už v minulosti, naši předci uměli všechno využít, veškerý kuchyňský odpad se tenkrát využil jako krmivo pro zvířata nebo na kompost. Hodně věcí bylo vyrobeno z přírodních materiálů, takže když se takový odpad vyhodil, jednoduše se rozpadl.

  Teď už to například u plastů nebo skla není možné, proto se tyto materiály recyklují a vyrábí se z nich opět nové výrobky. Šetříme tím přírodní zdroje, energii, místa na skládkách a také prostředí, ve kterém žijeme.

  třídit může každý!

  V České republice máme možnost třídit až do 190 tisíc kontejnerů. Sběrná kontejnerová síť se neustále zahušťuje. Málokdo se tedy může vymlouvat, že netřídí kvůli nedostatku kontejnerů.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  Příspěvek z 2. ledna 2011 v 16:41.
  Martin-2002 v něm napsal:

  Martin-2002

  ja chci tridit4442121444

  Příspěvek z 31. října 2010 ve 21:20.
  alessandro55 v něm napsal:

  my taky tridime odpad
  444212121444     recyklace dotoho !!!!

  Příspěvek z 28. října 2010 v 11:32.
  Monča96 v něm napsala:

  Reakce na Embri:

  Tím svinstvem mysleli výplně do bund.