Alíkovina

Kraslice tradiční i pečené v troubě

vydáno  •  Velikonoce
Jedním z nejoblíbenějších velikonočních zvyků je malování vajíček. Líbí se mi, že i když všechna vajíčka mají stejný tvar, každý je zdobí úplně jiným stylem. Pokud chcete tenhle rok vyzkoušet novou techniku, tak vám trochu poradím.

Někdy méně znamená více - stačí jednobarevný podklad ozdobený jednoduchou kresbou voskem., © Radkaa

Ubrousková vajíčka

Ubrousková technika je velice známá, my jsme jí například zkoušeli i ve škole. Myslím, že i když to vypadá pracně, je to docela jednoduché. V každém papírnictví se dají koupit všelijaká ubrousky s různými obrázky.

Ubrousků s velikonočními motivy je na trhu spousta.

Nejlepší bude, když si koupíte ubrousek s nějakým velikonočním motivem. Nejdříve vystřihnete obrázek (lepší je, když je menší), který chcete dát na vajíčko a oddělíte všechny spodní vrstvy ubrousku. Pak natřete vajíčko lepidlem na decoupage, přiložíte ubrousek a znovu přetřete lepidlem.

Fimo vajíčka

Na výrobu těchto kraslic je potřeba modelovací hmota Fimo, ale vaše vajíčka budou velice krásná a originální. Vajíčka však musí být vyfouknutá, protože se na konec pečou v troubě. Nejdříve si připravíme válečky z Fima a nařežeme je na tenké plátky, potom je naskládáme na vajíčko a trochu uhladíme. Na závěr vajíčka dáme do elektrické trouby a pečeme při 110°C po dobu 30 minut.

Malba voskem

Malba voskem není příliš složitá a přitom vypadá velice hezky. Stačí najít doma pár starých, nebo polámaných voskovek a rozpustit je nad čajovou svíčkou. Rozpustit je můžeme třeba na staré lžíci. Pak už si jen namočíme špendlík do rozehřáté barvy a můžeme kreslit. Vajíčka malovaná voskem jsou většinou krásná a barevná.

Podrobný návod (včetně videa) k této technice najdete na Hobby.cz v článku VIDEO: Vyzkoušejte si efektní reliéfní zdobení kraslic obyčejným špendlíkem

InsertSingleVideo

Pokud necháte zdobení velikonočních vajíček na poslední chvíli, můžete je nazdobit téměř čímkoliv. Můžete vajíčka natřít lepidlem a potom posypat korálky, ale třeba i rýží, prostě vším co doma najdete. Někdo vajíčka zdobí lakem na nehty nebo barvami na sklo. Jiní naopak dávají přednost klasickým technikám.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (3)

Příspěvek z 4. dubna 2010 ve 12:46.
copánek09 v něm napsala:

my taky

my ve skole delame to s tema ubrouskama a s voskem jo to good

Příspěvek z 4. dubna 2010 v 11:20.
zzuzanito13 v něm napsal:

KRASLICE

Já ráda zdobím s babičkou kraslice.Zdobýme je tak že si natrháme různé bylinky.  Postup:1.bylinky přiložíme na vajíčka,2.rostříháme si staré silonové punčochy,3.vajíčko na kterém jsou položené bylinky dáme do punčochy a zavážeme z obou stran,4.kraslice zabalené v punčoše dáme do vařícíse vody,5.kraslice vyndáme z vody a vyndáme z pučoch,6.odděláme z vajíčka i byliny,7.vajíčko by mělo být hnědé,8.a obtisklé bylinkami.7                                      

Příspěvek z 4. dubna 2010 v 11:19.
zzuzanito13 v něm napsal:

KRASLICE

Já ráda zdobím s babičkou kraslice.Zdobýme je tak že si natrhámeůzné bylinky.  Postup:1.bylinky přiložíme na vajíčka,2.rostříháme si staré silonové punčochy,3.vajíčko na kterém jsou položené bylinky dáme do punčochy a zavážeme z obou stran,4.kraslice zabalené v punčoše dáme do vařícíse vody,5.kraslice vyndáme z vody a vyndáme z pučoch,6.odděláme z vajíčka i byliny,7.vajíčko by mělo být hnědé,8.a obtisklé bylinkami.7