Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kraslice tradiční i pečené v troubě

  vydáno  •  Velikonoce · Vyrábíme
  Jedním z nejoblíbenějších velikonočních zvyků je malování vajíček. Líbí se mi, že i když všechna vajíčka mají stejný tvar, každý je zdobí úplně jiným stylem. Pokud chcete tenhle rok vyzkoušet novou techniku, tak vám trochu poradím.

  Někdy méně znamená více - stačí jednobarevný podklad ozdobený jednoduchou kresbou voskem., © Radkaa

  Ubrousková vajíčka

  Ubrousková technika je velice známá, my jsme jí například zkoušeli i ve škole. Myslím, že i když to vypadá pracně, je to docela jednoduché. V každém papírnictví se dají koupit všelijaká ubrousky s různými obrázky.

  Ubrousků s velikonočními motivy je na trhu spousta.

  Nejlepší bude, když si koupíte ubrousek s nějakým velikonočním motivem. Nejdříve vystřihnete obrázek (lepší je, když je menší), který chcete dát na vajíčko a oddělíte všechny spodní vrstvy ubrousku. Pak natřete vajíčko lepidlem na decoupage, přiložíte ubrousek a znovu přetřete lepidlem.

  Fimo vajíčka

  Na výrobu těchto kraslic je potřeba modelovací hmota Fimo, ale vaše vajíčka budou velice krásná a originální. Vajíčka však musí být vyfouknutá, protože se na konec pečou v troubě. Nejdříve si připravíme válečky z Fima a nařežeme je na tenké plátky, potom je naskládáme na vajíčko a trochu uhladíme. Na závěr vajíčka dáme do elektrické trouby a pečeme při 110°C po dobu 30 minut.

  Malba voskem

  Malba voskem není příliš složitá a přitom vypadá velice hezky. Stačí najít doma pár starých, nebo polámaných voskovek a rozpustit je nad čajovou svíčkou. Rozpustit je můžeme třeba na staré lžíci. Pak už si jen namočíme špendlík do rozehřáté barvy a můžeme kreslit. Vajíčka malovaná voskem jsou většinou krásná a barevná.

  Podrobný návod (včetně videa) k této technice najdete na Hobby.cz v článku VIDEO: Vyzkoušejte si efektní reliéfní zdobení kraslic obyčejným špendlíkem

  Pokud necháte zdobení velikonočních vajíček na poslední chvíli, můžete je nazdobit téměř čímkoliv. Můžete vajíčka natřít lepidlem a potom posypat korálky, ale třeba i rýží, prostě vším co doma najdete. Někdo vajíčka zdobí lakem na nehty nebo barvami na sklo. Jiní naopak dávají přednost klasickým technikám.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 4. dubna 2010 ve 12:46.
  copánek09 v něm napsala:

  my taky

  my ve skole delame to s tema ubrouskama a s voskem jo to good

  Příspěvek z 4. dubna 2010 v 11:20.
  zzuzanito13 v něm napsal:

  KRASLICE

  Já ráda zdobím s babičkou kraslice.Zdobýme je tak že si natrháme různé bylinky.  Postup:1.bylinky přiložíme na vajíčka,2.rostříháme si staré silonové punčochy,3.vajíčko na kterém jsou položené bylinky dáme do punčochy a zavážeme z obou stran,4.kraslice zabalené v punčoše dáme do vařícíse vody,5.kraslice vyndáme z vody a vyndáme z pučoch,6.odděláme z vajíčka i byliny,7.vajíčko by mělo být hnědé,8.a obtisklé bylinkami.7                                      

  Příspěvek z 4. dubna 2010 v 11:19.
  zzuzanito13 v něm napsal:

  KRASLICE

  Já ráda zdobím s babičkou kraslice.Zdobýme je tak že si natrhámeůzné bylinky.  Postup:1.bylinky přiložíme na vajíčka,2.rostříháme si staré silonové punčochy,3.vajíčko na kterém jsou položené bylinky dáme do punčochy a zavážeme z obou stran,4.kraslice zabalené v punčoše dáme do vařícíse vody,5.kraslice vyndáme z vody a vyndáme z pučoch,6.odděláme z vajíčka i byliny,7.vajíčko by mělo být hnědé,8.a obtisklé bylinkami.7