Pokud se rozhodujete, kam se podívat, neuděláte chybu, když se rozhodnete pro Olomouc. Ráda bych pozvala k návštěvě Olomouce, kde nejsou jen významné památky, ale i mnoho dalších zajímavých památek a míst, která stojí za to vidět.
Sloup Nejsvětější Trojice – památka UNESCO patří mezi nejvýznamnější památky Olomouce a současně je to barokní sloup s mnoha sochami, který nenajdete nikde jinde ve střední Evropě. V roce 2000 byla tato památka zapsána do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Sloup je vysoký 32 metrů a je možné navštívit kapli, která je ve spodní části sloupu. Stavba sloupu započala v roce 1716 a vytvořil ho Václav Render a chtěl tím poděkovat za záchranu města před epidemiemi. Do budování se postupně zapojilo i mnoho dalších olomouckých umělců a řemeslníků. Václav Render se dokončení sloupu nedožil. Stavba trvala 37 let a v roce 1754 byla slavnostně vysvěcena za přítomnosti císařovny Marie Terezie a jejího manžela.

Sloup Nejsvětější Trojice
Radnice s orlojem představuje další symbol Olomouce. Pochází ze 14. století a je symbolem hospodářského a politického významu někdejšího královského hlavního města Moravy. Málokteré město má tak starobylou tradici. Dnes patří radnice k nejvýznačnějším stavebním památkám olomoucké architektury. Od 15. století má orloj, původně středověké astronomické hodiny, které ukazovaly nejen čas, ale i postavení Slunce, Měsíce a hvězd. Orloj se během staletí mnohokrát měnil. Na podobě orloje se podíleli významní učenci a výtvarníci. Zajímavou postavou byl olomoucký hodinář Hans Pohl, o kterém se traduje, že aby nemohl postavit tuto krásu někde jinde, byl zbaven zraku. Kromě maleb jsou součástí orloje pohyblivé figurky a zvonkohra, která hraje jednou denně ve 12 hodin. Poslední podoba orloje vznikla až v 50. letech 20. století a byla poničena německým granátem. Dnešní vzhled dodal orloji v letech 1947 – 1955 výtvarník Karel Svolinský.

Radnice s orlojem
Caesarova kašna je umístěna na Horním náměstí a je největší a nejznámější barokní olomouckou kašnou. Podle pověsti to byl císař Gaius Julius Caesar, který založil Olomouc. Žil v letech 100–44 př.n.l. Socha na koni je právě Caesar, oděn ve válečné zbroji, který drží v ruce svitek se zakládající listinou města. Na skalisku jsou štítonoši se znaky Moravy a Dolního Rakouska. Pes symbolizuje loajalitu k habsburské monarchii. Sochu vytvořil Jan Jiří Schauberger a nádrž vybudoval Václav Render. Kašna byla postavena v letech 1724 - 1725.

Caesarova kašna
Mimo tyto významné památky je možné v Olomouci vidět i mnoho dalších míst, např. Univerzitu Palackého, krásné Smetanovy sady, Bezručovy sady a Čechovy sady, které jsou spojeny s pravidelnými výstavami Flora Olomouc. K dalším zajímavostem patří Pevnost poznání, Muzeum olomoucké pevnosti, Vlastivědné muzeum, Arcidiecézní muzeum, Arcibiskupský palác, Kostel sv. Michala, soubor historických kašen, kaple sv. Jana Sarkandera a další. Je tu také mnoho zajímavostí, které navštívily významné osobnosti jako např. Wolgang Amadeus Mozart a Marie Terezie.
Olomouc mám ráda a věřím, že pokud ji navštívíte, budete mít překrásný zážitek a rádi se sem budete vracet, protože je pořád co objevovat.
Zdroj: S kočičkou Olou po Olomouci, Olomoucká hledačka Barokní kašny, Olomoucké příběhy