Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Krásy Londýna

  vydáno  •  Cestování · Anglie · Zahraničí
  Nedávno jsem navštívila překrásnou zemi - Anglii. Když jsem přijela domů, tak mě napadlo, že bych o této zemi mohla napsat článek do Alíkovin. Rozhodla jsem se ho zaměřit na některé památky a významné stavby v Londýně, hlavním městě Velké Británie.

  Anglie, Londýn, © Profimedia.cz

  buckinhamAsi nejznámější stavbou Londýna je Big Ben. Je to obrovská věž, která je součástí Westminsterského paláce, ve kterém zasedá anglický parlament. Tato věž je přibližně 95 metrů vysoká. Jméno Big Ben se většinou používá pro celou věž, ve skutečnosti se tak jmenuje pouze její největší zvon. Většina stavby pochází z 19. století, kdy byla zrekonstruována po obrovském požáru. Věž byla postavena ve viktoriánsko-gotickém stylu.

  Na druhém břehu řeky Temže se nachází London Eye, takzvané Londýnské oko. Se svou výškou 135 metrů je největším vyhlídkovým kolem na světě. Toto kolo nese 32 kabinek a do jedné se vejde asi 25 lidí. Jedna otočka trvá 30 minut. Cena vstupenky pro jednu osobu je asi 15 liber, což je přibližně 500 Kč.

  V Londýně se nachází také jeden z nejznámějších hradů ve Velké Británii - Tower. Je to hrad Jejího Veličenstva, ale posledním králem, který jej používal, byl Jakub I. (16. - 17. století). Nejstarší a zároveň nejznámější částí hradu je White Tower - Bílá Věž. Byla postavena už v 11. století a ve své době byla nejvyšší stavbou Londýna (60 metrů). Na tomto hradě jsou také uloženy velmi vzácné korunovační klenoty a chovají zde 7 krkavců, kteří údajně mají za úkol střežit Londýn.

  Lodě kotvící na řece Temži nedaleko mostu Tower Bridge.

  Poblíž Toweru byl postaven Tower Bridge (19. století), který se brzy stal symbolem Londýna. Spodní část mostu se může během 90 sekund zvednout a otevřít. Nejznámější a největší náměstí Londýna, Trafalgar square, bylo vybudováno začátkem 19. století. Jeho ozdobou je asi padesátimetrový sloup se sochou admirála Nelsona, nejslavnějšího britského admirála, který zvítězil v bitvě u Trafalgaru. Na náměstí jsou také dvě velké fontány a socha Jiřího IV.

  Sídlem anglické královny Alžběty II. Je Buckinghamský palác, který byl postaven začátkem 18. století. Nejznámějšími místnostmi paláce jsou Ball Room (taneční sál) a Throne Room (trůnní sál) s královským trůnem. Když je královna přítomna na hradě, je vyvěšena královská vlajka. Každý den, v průběhu jara a léta přibližně v 11:30, probíhá před palácem výměna královských stráží.

  Vizitka autorky článku na Alíkovi Evčičáček

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (11)

  Příspěvek z 14. března 2009 v 9:28.
  rihote v něm napsal:

  Anglie neni země....země je Velká Británie, která má administrativní dělení na Anglii,Wales,Skotsko a sev.Irsko...15

  Příspěvek z 12. března 2009 v 15:59.
  lumirek25 v něm napsal:

  londyn

  no krasa nic lepšiho sem v živote nevidel418

  Příspěvek z 12. března 2009 v 15:46.
  Kakibusek v něm napsal:

  Londýn je bezva..

  Já jsem byla v Londýně minulej rok..a bylo tom tam úplně bezvadný :)
  Bych tak ráda ještě někdy jela..je to fakt bezva město..25