Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Křeček džungarský a jeho chov

  vydáno  •  Mazlíčci
  V tomto článku se pokusím shrnout, jak bychom měli chovat křečky džungarské tak, aby zvířátkům u nás bylo dobře a měla šťastný život. Já sama mám s křečky několikaleté zkušenosti.

  Křeček džungarský váží 30 - 40 gramů a dožívá se asi dvou až tří let.

  Než si samotného křečka pořídíme, tak bychom si měli uvědomit několik věcí:

  1. Křeček je živý tvor, takže bychom se k němu měli podle toho chovat.
  2. Aktivní je převážně v noci, takže bychom ho přes den neměli rušit.
  3. Křečci jsou samotářská zvířata a v přírodě se vyhledávají většinou jen za účelem páření. Lepší je mít v kleci jen jednoho křečka.
  4. Budeme ochotni se zvířeti každý den věnovat, krmit ho a každý týden mu čistit klec?

  Když si křečka přineseme domů, tak ho dáme do klece a necháme několik dní v klidu. Potřebuje čas, aby si zvykl na nové prostředí. Asi po týdnu můžeme začít s ochočováním. Ke křečkovi se opatrně a potichu přiblížíme a zkusíme mu něco říkat, aby si na nás zvykl. Až si budeme jistí, že už se nebojí, můžeme otevřít klec a dát si na ruku nějaký pamlsek (např. slunečnicové semínko) a počkat. V okamžiku, kdy si křeček přijde pro pamlsek a vezme si ho, máme vyhráno. Křeček si k nám vytvořil důvěru.

  Klec nemusí být nějak moc velká, ale určitě by v ní neměla chybět napáječka, miska, domeček na spaní, kolo na běhání a nějaké hračky. Klec umístíme nejlépe na vyvýšené místo, které bude dobře chráněné proti hluku, zimě a přímému slunečnímu svitu. Křeček se určitě nebude dobře cítit v blízkosti kouře z cigaret. 

  Pokud máme ještě jiné mazlíčky, třeba kočku, tak musíme zajistit, aby neměli ke kleci přístup! Jinak je jasné, co by následovalo.

  Na stravu není nijak náročný. Namíchané směsi pro křečky se dají koupit v obchodech s potřebami pro zvířata. Ke směsi je vhodné přidat piškoty nebo tvrdý chleba na obroušení zubů a ovoce nebo zeleninu.

  I přesto, že je křeček samotářské zvíře a je aktivní večer a hlavně v noci, tak bychom se mu měli věnovat. Můžeme si s ním povídat, chovat si ho a nebo mu vyrobit nějaké hračky, třeba z papíru.

  Pokud si s něčím nebudete vědět rady, tak ráda pomůžu.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 10. června 2018 ve 21:01.
  NATALKA-P v něm napsala:

  Díky, moc nám to pomohlo;-) . Křečíka bych měla dostat na konci prázdnin. Kluka bych chtěla Toma,a holku Karolínku