Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Křeček – jak se správně starat o křečka?

  vydáno  •  Zvířata

  Křeček má také city a emoce – Jak se o něj správně starat?
  Nutná je vhodná výbava. Mazlíčka potěší doplňky v kleci a do bříška potřebuje vhodné žrádlo a vodu. V článu také najdete dva „recepty“ na domácí lahůdky.

  Křeček, © Lichtpuenktchen

  Křeček je častý společník v domácnostech. Je oblíbený u dětí, ale své zalíbení získal i u dospělých. Jak se o něj správně starat? Pojďme na to jednoduše a srozumitelně.

  Nutná výbava

  Křečkovi můžete pořídit akvárium nebo klasickou klec. Při vybírání klece si dejte pozor, aby mřížky nebyly moc daleko od sebe, křeček by pak mohl snadno utéct, ale také by se mohl zranit.

  Další nutnou výbavou jsou hobliny, ty slouží jako dokonalá podestýlka pro křečka.
  Vhodné je i tzv. pítko nebo mistička na vodu. Doporučuji spíše pítko, protože křeček rád hrabe v hoblinách a hází je všude kolem sebe. Měl by potom vodu špinavou. Ale dejte si pozor a ze začátku si zjistěte, jestli na pítko křeček přišel a jestli z něj dokáže pít.
  Poznámka redakce: Hodně tekutin křečkovi poskytne i šťavnaté jablíčko.

  Mističky na žrádlo je lepší mít dvě, jednu na usušenou směs potravy a druhou na čerstvou zeleninu a ovoce, třeba na salátovou okurku, jablko, mrkev. Misky koupíte ve zverimexu.
  Poznámka redakce: Misky mohou být i vyřazené skleněné či porcelánové, ale nepoškozené.

  Potřebný je úkryt – domeček, můj křeček třeba naprosto miluje domeček z kokosu.

  Doplňky klece – terária
  Každý křeček rád objevuje, je dobré mít pro něj i nějaké „prolézačky“. Například kolotoč – doporučuji nemřížkovaný, jinak může křeček při běhu škobrtnout a zlomit nebo vyvrknout si tak packu.

  Také mu můžete vyrobit z ruliček od toaletního papíru „průlezku“ a umístit mu ji někam do klece.
  Ať vymyslíte cokoli, jsem si jistá, že se mu to bude líbit.
  Poznámka redakce: Počítejte ale s tím, že ruličkové prolézačky toho moc nevydrží. Jsou totiž papírové a křečci je velmi rychle zničí a rozkoušou.

  Žrádlo
  Křeček by měl mít pestrou stravu. Dát mu například salátovou okurku či papriku mu rozhodně neublíží, také mu můžete dávat tvrdé pečivo.
  Poznámka redakce: Pečivo nesmí být čerstvé! Zvíře by se mohlo nadmout a uhynout. Vhodné krmné směsi prodávají v každém zverimexu. Dále není na škodu křečkovi natrhat vrbové či březové listí.

  Voda
  Není to nijak nutné, ale je lepší, když mají odstátou vodu

  Pamlsky
  Pár typů na domácí lahůdky pro křečky:
  Nakrájejte a usušte v tenkých plátcích jablko nebo banán (nebo cokoli podobného).
  Vezměte si například salátovou okurku a mrkev. Obojí nakrájejte na tenké plátky. Vezměte si provázek a nůžky. Do každého plátku si udělejte nůžkami malou dírku. Ustřihněte si kousek provázku a navlíkněte na něj připravenou zeleninu. Pověste to křečkovi do klece jako zeleninový špíz.

  Nutno podotknout, že se křečci nemusejí koupat a nestříhají se jim drápky, ty si obrušují běháním v hoblinách.

  Autorka: (12 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 3. prosince 2019 v 16:52.
  Jitulllinka v něm napsala:

  Jenom křečci by měli být jako téměř jediní hlodavci sami!!! Když už tak hodně velkou ubikaci a domeček, vodu a jídlo dvakrát. Hezký článek.

  Příspěvek z 8. listopadu 2019 ve 13:51, upravený vzápětí.
  Lafygirl v něm napsala:

  Hezký článek, protože mám křečka, vše jsem věděla. Jen misky nejsou nutné. Mýmu křečkovi jsem ji ze začátku dávala, ale protože každé ráno misku vysypal a zahrabal, dala jsem mu ji pryč. Směs mu vždy sypu na hromádku a to mu stačí. Čerstvé žrádlo je pak třeba kontrolovat jestli nezplesnivělo nebo se nezkazilo^^

  Příspěvek z 4. listopadu 2019 v 0:44.
  amandamesa v něm napsala:

  Tak pecivo nesmi vubec ani cerstve ani stare.
  Jinak pekne napsane. Mam tri kreciky. Dve slecny dzungaracky Amy a Cream co jsou spolu v klecy a v druhe krecka Zlateho Jimmy.$>