Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Křeček syrský

  vydáno  •  mazlíčci
  Křeček syrský je o trochu náročnější, než křeček džungarský. Seženeme ho skoro v každém zverimexu. Já ho pořídila v Petcentru. Jiným názvem se jmenuje křeček zlatý. Byl objeven v roce 1839.

  Teprve v roce 1930 se podařilo zoologovi profesoru Aharonimu z Jeruzaléma v blízkosti Aleppa v Sýrii odchytit prvního živého křečka zlatého. V hluboké noře našel matku s mláďaty. Velmi brzy přišli na svět potomci těchto sourozenců. Z nich pochází všichni doma chovaní křečci zlatí.

  Tento až 18 centimetrový a až 190 gramový hlodavec má různé typy i barvy srsti, dlouhou, krátkou, saténovou nebo dvojitě saténovou. Na hlavě má malý růžový nosík, velice citlivé a ve stáří velmi důležité hmatové vousky, černá korálková očka přizpůsobená hlavně pro noční život, ouška a velké lícní torby, kam sbírá různá semena a zrní. Ty mohou pojmout až polovinu hmotnosti dospělého jedince. V zajetí i v přírodě tráví dlouhé hodiny ohlodáváním různých kousků dřeva a kůry, protože stejně jako všem hlodavcům tak i křečkům po celý život rostou přední zuby, které si musí brousit.

  Délka jeho života je mezi 2 a 3 roky. Povaha může být různá, agresivní, přátelská, klidná. Hodně záleží na prostředí. Pokud strávil delší dobu s více mláďaty, bude agresivnější v důsledku soubojů o potravu. Křeček zlatý je samotář, od 2 měsíců života se s více křečky nesnese. Samečci jsou většinou klidnější a spíše se nechají prohlédnout veterinárním lékařem. Samice jsou často svéhlavé, umíněné a bojovné, hlavně v období říje. Pokud je o křečky dobře pečováno, stávají se z nich velmi milá domácí zvířátka.

  Mezi stravu, kterou můžou jíst patří:

  Semínka: dýňová, slunečnicová, sezamová, melounová a lněná.

  Ořechy: vlašské, lískové, kešu. Všechny ořechy dáváme s mírou a ne moc často.

  Ovoce: jablka, hrušky, meruňky, banány, hroznové víno bez pecek, jahody, švestky.

  Zelenina: salát, čínská kapusta, špenát, mrkev, petržel, celer, červená řepa, červená paprika, rajské jablíčko, okurka, květák, kedlubna, dýně, brokolice, chřest.

  Živočišné bílkoviny: mouční červi, vařená vejce, netučný tvaroh, netučný jogurt, netučný sýr, vařené kuřecí maso, vařená netučná ryba, Actimel (neochucený), sušené krevetky.

  Sušené ovoce: sušená jablka, hrušky, rozinky, kokos. Pozor, sušené ovoce nesmí být sířené!

  Větve stromů: dub, buk, bříza, topol, jasan, javor, vrba, jabloň, ořech, hrušeň, višeň.

  Volně rostoucí rostliny: jetel, pampeliška, vojtěška, spařená kopřiva, jitrocel.

  Luštěniny: syrový a vařený hrách, zelené fazolky, sója, čočka.

  Obiloviny: pšenice, oves, ječmen, žito, pohanka, syrová nebo vařená kukuřice, vařená rýže, proso, ječné kroupy.

  Vločky: ovesné, pšeničné, špaldové, žitné, ječné a pohankové.

  Naklíčené obilí a luštěniny: naklíčená pšenice, fazole mungo, čočka, adzuki fazole.

  Nezapomínejte, že všechno podáváme v přiměřeném množství.

  Křeček nesmí jíst: sůl, cukr, koření, máslo, sádlo, zelí, mandle, česnek cibuli, pórek, dále pak višňové, broskvové a meruňkové pecky, klíčky syrových brambor, churma salám, klobásy, citrusové ovoce, ananas, kiwi a jiné kyselejší ovoce, syrové těstoviny, šťovík, hřiby, med, větve jehličnatých stromů, horké nebo naopak příliš studené potraviny s vysokým obsahem tuku, jadérka z jablek a meloun.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 22. dubna 2018 ve 13:27.
  VeverkaČiperka123 v něm napsala:

  Pěkné,křečky mám ráda

  Příspěvek z 20. dubna 2018 ve 20:06.
  Ťapka2008 v něm napsala:

  HezkýR^ clánek brzy dostanu křečka od kamarádky;-).

  Příspěvek z 15. září 2014 v 18:06.
  Klára v něm napsala:

  Pochvala

  Hezké já mám taky čkečka syrského Madam Rohlíčkovou