Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Křeček

  vydáno  •  Mazlíčci
  Chcete si pořídit křečka, křečíka? Není to žádná myš!

  Křeček neboli Křečík je malý hlodavec, který se živý zeleninou, ovocem, zrním a už v naší době granulemi. Je to 6-14 cm dlouhý tvoreček s velkýma očima (U délky záleží na druhu!). Je to noční živočich a přes den je skoro slepý. Rozeznává pouze tvary ( zhruba obrysy), ale zato má výborný čich. Jak my poznáme člověka podle vzhledu, tak křeček poznává křečky podle čichu. Ukládá si pach v paměti a tak rozezná jednotlivé jedince. 

  Sluch.  Křečci se dorozumívají pomocí tónů, které jsou pro lidské ucho téměř neslyšitelné. Díky tomu mohou mladí křečci přivolat svou křeččí mamku když něco potřebují, něco jako když má malé dítě hlad, tak začne brečet. 

  Zrak. Křeček je noční tvor, tím pádem nemá nejlepší zrak, jeho vnímání tvarů a barev je jen velmi málo rozvinuté. Ale má velmi široký rozhled 110 stupňů ( představte si že vidíte skoro do zadu, no a my musíme otáčet hlavu). Vidí na vzdálenost asi jeden metr, proto se často leká, když se ocitne někde, kde to nezná. 

  Hmat.  Pro křečkovu orientaci mu slouží jeho hmatové fousky na přední části jeho hlavičky pro orientaci v noci. 

  Máme druhy křečků : Křeček Roborovský. Křeček Roborovský pochází z Číny, měří v dospělosti 7-9 cm, jeho ocas je 0,5 až 1 cm velký váží průměrně 35g. Jeho rychlost se podobá střele, proto je skoro nemožné ho vzít do ruky a často skáče ale ne nějak vysoko. Dožívá se 1,5 až 2 let. Má šedou barvu. 

  Křeček Džungarský. Patří k nejpopulárnějším křečkům našich domácností, je to umazlený a klidný křeček, pochází ze sibiře, je dlouhý maximálně 7 cm. Je aktivní hlavně v noci a podvečer, ale oproti ostatní druhům je velice klidný, má nejčastěji našedlou barvu dožívá se 2-3 let. 

  Křeček Dauský či Čínský Pochází z Číny, velikost do 11 cm a ocásek do 1,5 cm. Je hnědošedý a nehodí se k dětem (na mazlení bohužel ne), k ostatním křečkům svého druhu není příliš přátelský. Dožívá se 2-4 let. 

  Křeček Zlatý. Křeček zlatý má 10-15cm a chováme je samotně, pochází ze sibiře a byl do roku 1930  považován za vyhynulého, ale našla se v roce 1930 samička na sibiřské poušti. Váží 85-115g je aktivní skokan a lezec ale lehce se dá ochočit. Původně byli všichni zlatohnědí ale nyní najdeme spoustu barev. Dožívá se v zajetí 2-3,5 let. 

  Jakého křečka byste zvolili vy? U mě vyhrál křeček Džungarský, můj je samička a jmenuje se Jerry. Je malá a roztomilá, ale křeček nepotřebuje jen nějakou krabici! 

  Co potřebuje: Klec či box nejlépe 40 krát 40 a více, víc pater ( ale záleží na druhu), dvě misky ( na vodu a žrádlo ) někdy stačí 2 víčka od zavařenin, stelivo : piliny, hobliny, ekologické piliny atd. záleží na Vás, domeček na spaní - jako úkryt ( třeba půlka kokosu) , kolotoč - jak pro koho, ale aktivnějším nesmí chybět, jídlo - křeček je býložravec jí : Granule, obilí, ovoce, zeleninu a moučné červy. (Nějaké prolézačky, třeba ruličky od toaletního papíru atd.)

  Zajímavost pro Vás : Víte že existuje vodítko pro křečka a běhací koule pro křečka? Pozor: Křeček by v běhací kouli neměl být déle jak 8 minut!!! Křečkovi do klece nikdy nedávej: Nit, vlnu, bavlnu, špejle, polystyrén, alobal, sáček, tašku, sklo, rajče a nevyschlé pečivo. Křeček se vším nestojí více než 1000kč (luxusní klec), ale pokud umíte improvizovat, jako já stojí do 200kč. Křeček je malé zvířátko a nezáleží na ceně!

  Autorka: (11 let)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 30. června 2020 v 8:17.
  JáJá1 v něm napsal:

  Pěkný článek 5 tlapek.

  Příspěvek z 23. května 2020 ve 20:00.
  Molly58 v něm napsala:

  S hodně věcmi nesouhlasím....křeček vůbec není zručný skokan ( například)

  Příspěvek z 8. února 2016 v 16:51.
  1836 v něm napsala:

  Křeček

  Já jsem chtěla křečka džungarského ale v obchodě kde jsme byli měli jenom křečka zlatého.Tak jsem si ho koupila.Je to holka a jmenuje se Maggie (Megí).Mám Maggie moc ráda.